Zanimanje za pojedine dijagnostičke ili terapijske postupke naročito poraste kada o tome progovore osobe iz javnog života, koje su inače, iz raznih razloga zanimljive medijima, osobe o kojima često čitamo u periodičnim tiskovinama.
Podijeljena mišljenja izazvala je glumica Angelina Jolie, kada je obznanila kako se u svibnju 2013. podvrgnula obostranoj profilaktičkoj mastektomiji, obostranom odstranjenju zdravih dojki i ugradnji implantata. Žene koje nemaju opterećenu anamnezu po pitanju raka dojke mahom su izražavale zgražanje, one druge divljenje, zbog hrabrosti. I zgražanje.
Je li profilaktička obostrana mastektomija opravdana i kada? Je li tim postupkom u potpunosti uklonjen rizik od raka dojke? Ima li ovaj zahvat komplikacija?
Evo što struka kaže o ovome:
Profilaktička obostrana mastektomija može smanjiti (ne ukloniti) rizik od raka dojke za 90-95% u žena: s jakom obiteljskom anamnezom raka dojke i/ili jajnika
Jako opterećena obiteljska anamneza raka dojke znači:
- pojavu raka dojke u majke, sestre i/ili kćeri prije 50-te godine života ili pojavu raka dojke ili jajnika u više članova obitelji,
- dijagnosticiran lobularni karcinom in situ uz pozitivnu obiteljsku anamnezu raka dojke i
- provedeno zračenje pluća zbog nekog drugog malignoma (npr. Hodgkinova limfoma):
- s mutacijama gena BRCA1 i BRCA2, ili
- s mutacijama nekih drugih gena povezanih s rakom dojke, kao što su TP53 i PTEN.
U žene u koje je dijagnosticiran rak jedne dojke može od koristi biti profilaktičko odstranjenje i druge dojke. U žena koje nisu pod visokim rizikom od pojave raka dojke (nisu ni u jednoj od gore navedenih skupina) profilaktička obostrana mastektomija neće imati predmnijevani učinak.
Koje su moguće komplikacije ovog zahvata?
- Pojava raka u ostatkom tkivu dojke. Naime, obostranom profilaktičkom mastektomijom ponekad ipak nije odstranjeno svo tkivo dojke, koje je najčešće smješteno u torakalnom zidu, na kirurški nepristupačnom mjestu, a čije se stanice također mogu maligno mijenjati.
- Psihičke promjene koje mogu imati utjecaj na samopoštovanje i samosvijest žene. Žena koja je pred odlukom o profilaktičkoj obostranoj mastektomiji treba biti upućena i na još neke momente o kojima, naravno, razmišlja, ali ipak se sve do iza operacije to čini daleko: doživljaj vlastitog tijela, seksualnost, materinstvo, itd. Zbog ovoga je ponekad potreban i razgovor s psihologom.
- Uobičajene i moguće komplikacije koje mogu pratiti bilo koji kirurški zahvat mogu pratiti i ovu operaciju, kao što su infekcija, limfedem, potreba za reoperacijom; mogu se javiti i komplikacije povezane s implantatima (položaj, veličina, reakcija organizma na strano tijelo-odbacivanje) i drugo.
Odluka za ili protiv ovog zahvata nikako nije jednostavna. Jednom učinjena obostrana profilaktička mastektomija je konačno stanje, iza toga nije moguć povratak na staro. Zato prije konačne odluke o ovom radikalnom zahvatu treba uzeti u obzir sve navedeno, kao i druge mogućnosti prevencije, kao što su kontrole u kraćim razmacima nego se uobičajeno preporučaju (ultrazvučni pegledi, mamografija i magnetska rezonanca), te medikamentozna, kemoprofilaksa.
23.12.2015