Idealan prirast tjelesne težine tijekom trudnoće je oko 12 kg (11-15 kg). Međutim, češće su situacije kada trudnica do poroda dobije 20-tak i više kilograma, što predstavlja rizik.
Idealan prirast tjelesne težine tijekom trudnoće je oko 12 kg (11-15 kg). Međutim, češće su situacije kada trudnica do poroda dobije 20-ak i više kilograma, što predstavlja rizik ne samo za trudnicu, nego i za njeno nerođeno dijete. Poznato je da u trudnoći žena ima posebne potrebe za određenim namirnicama i to su u pravilu vrlo kalorične namirnice, npr. čokolada, kolači, tjestenina, konzervirana suha jela, kiseli krastavci i drugo, a uobičajeno je da trudnicama cijela obitelj udovoljava u (svim) njezinim željama.
Iz svakodnevnog rada vidimo da u našem podneblju ipak nije česti slučaj da trudnica tijekom trudnoće prakticira tjelovježbu, da pazi na prehranu i slično, iako su posebno osmišljeni programi vježbanja i prehrane dostupni u većini ginekoloških ordinacija. Ali isto tako, dio trudnica se ciljano tijekom trudnoće u tom smislu opusti, razmišljajući kako je to idealno vrijeme za priuštiti si u prehrani nešto što se inače ni slučajno ne može naći na njihovom jelovniku.
Na stranu što prekomjeran prirast tjelesne težine tijekom trudnoće može dovesti do ozbiljnih problema majke i može komplicirati trudnoću (primjerice, može dovesti do gestacijskog dijabetesa, do ubrzanog/usporenog rasta fetusa, do prijevremenog porođaja, do komplikacija u samom činu poroda, bilo vaginalnog bilo operativnog).Povećana tjelesna težina koja zaostane iza poroda može prilično narušiti samosvijest i samopoštovanje žene. Znamo da je veći broj prekomjernih kilograma teško izgubiti, taj proces je dugotrajan i ima oscilacija u napredovanju, zato ćemo se složiti da je manji problem i tijekom trudnoće paziti na tjelesnu težinu, što je, napokon, u interesu i majke i djeteta.
Ako ipak, unatoč svemu poduzetome, iza trudnoće zaostane više kilograma, koji se nikako „ne tope“, što napraviti da se postigne idealna, odnosno tjelesna težina prije poroda?
Mnoga istraživanja pokazala su da samo vježbanje nije toliko učinkovito koliko dijetni režim prehrane. Štoviše, provođenje dijete i prakticiranje vježbanja nije imalo bolji učinak na mršavljenje u odnosu na samostalno provođenje dijete. Međutim, radi cjelokupnog boljeg osjećanja, preporuča se kombinirati i dijetu i tjelovježbu.
U dijetnoj prehrani važno je paziti da svi nutrijenti budu zastupljeni u potrebnim količinama i da obroci budu prikladno raspoređeni tijekom dana.
Ono što također uočavamo kao veliki upitnik kojega mlade majke imaju je pitanje kvalitete majčina mlijeka, ako se provodi dijeta. U tom smislu majke mogu biti spokojne, jer nije zabilježena promjena u kvaliteti i kvantiteti mlijeka.
I ono što se treba posebno i uvijek ispočetka ponavljati – majka ne treba jesti za dvoje! Regularnom prehranom majka osigurava i novom članu obitelji sve potrebne, neophodne hranjive tvari.
Ako se planira sljedeća trudnoća, bilo bi optimalno pričekati godinu-dvije-tri, da se i organizam majke prilagodi, „odmori“ i „pripremi“ za novu trudnoću. Koju će (sigurno) lagodnije podnositi, sada već kao „iskusna“ trudnica i mama.
Novo biće u obitelji velika je radost za roditelje i cijelu obitelj i svaka se mlada mama osjeća posebno. A taj osjećaj će biti još potpuniji ako ona bude zadovoljna samom sobom i u fizičkom smislu i nakon prvih tjedana iza poroda, kada poželi obući nešto drugo osim trudničkih haljina, kada posegne za odjećom od prije trudnoće.
23.12.2015