Povremena pojačana želja za kaloričnijim namirnicama u nekih žena povezana je s menstruacijskim ciklusom.
Povremena pojačana želja za kaloričnijim namirnicama u nekih žena povezana je s menstruacijskim ciklusom. Ovu, tako poznatu činjenicu, u nastavku ćemo argumentirano pojasniti.
Mnoge žene (oko 85%!) imaju neke simptome premenstrualnog sindroma, koji se sastoji od pojačanog apetita, opće slabosti, neraspoloženja, pretjerane (psihofizičke) osjetljivosti, težeg usnivanja i/ili preranog buđenja. Za ženu je vrlo frustrirajuće kada nakon 2-3 tjedna rigorozne dijete podlegne neutaživoj želji za hranom, najčešće visokokaloričnom i tako „padne u vodu“ sav prije uloženi trud za postizanje idealne tjelesne težine. Ovo se uobičajeno dešava nekoliko dana prije pojave menstruacije.
(O tome što je zapravo idealna tjelesna težina svaka osoba ima svoje subjektivno razmišljanje koje je često unekoliko drugačije od jednadžbe kojom se izračunava idealna tjelesna težina. O tome ćemo u nekom od sljedećih nastavaka).
Pravilno razumijevanje menstruacijskog ciklusa, a to se ponajprije odnosi na razumijevanje promjena u razinama hormona (ponajprije estrogena, kortizola i serotonina) i oscilacija u razini šećera u krvi, doprinijet će tomu da se nagonu za pojačanom konzumacijom visokokalorične hrane ne podlegne, ili barem ne u potpunosti.
Tijekom menstruacijskog ciklusa (podsjetimo se, menstruacijski ciklus je period od prvog dana jedne do prvog dana sljedeće menstruacije) raste razina kortizola u organizmu, a pada razina serotonina. To je najizraženije nekoliko dana prije menstruacije.
Od tih promjena organizam se brani zaštitnim mehanizmima, kojima se osigurava dodatna energija–pojačava se apetit za visokokaloričnom hranom.
Koji sat iza toga dolazi i do pada razine šećera u krvi (stanje hipoglikemije), što također dodatno pojačava želju za visokoenergetskim namirnicama (bogatim ugljikohidratima), a stanje hipoglikemije direktno je povezano s pretjeranom osjetljivošću i slabošću u prijemenstruacijskom periodu.
Potpuno izbjegavanje visokokaloričnih namirnica je, međutim, krivi način za borbu protiv posljedica ovih hormonalnih promjena. Znatno učinkovitije će biti usvajanje i pridržavanje zdravih životnih navika i inače u životu, što uključuje balansiranu prehranu i svijest i znanje o hranjivim vrijednostima određenih namirnicama, pa rezultati dijete neće ovisti o fazi menstruacijskog ciklusa.
Kako se oduprijeti želji za visokokaloričnim namirnicama?
Navest ćemo nekoliko uobičajenih i dobro razrađenih načina za „zavaravanje“ samih sebe, kada je o prehrambenoj disciplini riječ.
Ako se nikako ne možete oduprijeti „zovu“ za konzumacijom ugljikohidrata, birajte tzv. složene ugljikohidrate (tjestenina, kruh od integralnih žitarica i žitarice)-oni smanjuju potrebu za slatkim jer se dulje probavljaju, a također oko pola sata iza konzumacije povisuju i razinu serotonina u organizmu.
Bijeli šećer (u svakom obliku) trebao bi se u potpunosti izbjegavati (razne slastice).
Ako se nikako ne možete oduprijeti želji za konzumacijom masne hrane, birajte namirnice s esencijalnim masnoćama (biljna ulja; plava riba itd.). Ove namirnice usporavaju apsorpciju ugljikohidrata i stabiliziraju razinu šećera u krvi.
Konzumirajte više vode, kako bi se iz organizma omogućilo lakše odstranjivanje otpadnih produkata metaboličnih procesa u organizmu i sprječavala pojava nadutosti.
Rekli bi kako i ovdje vrijedi ona poznata „znanje je moć“. Razumijevajući naše tijelo, znat ćemo se pobrinuti sami za sebe na najbolji mogući način.
23.12.2015