Komplementarna i alternativna terapija tretmani su koji se shvaćaju kao neslužbeni, a uključuju dijetalne i biljne dodatke prehrani.
Komplementarna i alternativna terapija tretmani su koji se shvaćaju kao neslužbeni, a uključuju dijetalne i biljne dodatke prehrani, uopće posebne režime prehrane, akupunkturu, kiropraktiku, masaže, homeopatiju, a sve s ciljem prevencije bolesti i održavanja zdravlja.
Alternativna medicina među ženama u pre-/menopauzi i menopauzi
Tzv. alternativna medicina popularna je i među ženama u pre-/menopauzi i menopauzalne dobi. Mnoge žene iz nekih u narodu uvriježenih shvaćanja o štetnosti hormona ne žele hormonsko nadomjesno liječenje (HNL) u pre-/menopauzi, ali su vrlo pozitivno orijentirane prema ne-hormonskim preparatima. To su i mnoge farmaceutske kuće prihvatile, pa je na tržištu veliki broj ne-hormonskih preparata za žene u menopauzi.
Istraživanja koja se provode s ne-hormonskim pripravcima, poglavito biljnim, nemaju težinu kao studije s HNL-preparatima, jer ne-hormonski (biljni) pripravci nisu standardizirani, pa se i rezultati ne mogu uspoređivati. Ideja o njihovoj djelotvornosti ima temelje u civilizacijskom nasljeđu o učinku pojedinog bilja na ljudski organizam, na neke zdravstvene tegobe i slično. Međutim i ti preparati ulaze u razne interakcije (odnose) s drugim lijekovima koje žena možda uzima, sudjeluju u drugim biokemijskim procesima u organizmu i tako dalje. Neka svojstva nisu do kraja istražena, neka još nisu ni poznata, tako ni njihova primjena nije bezopasna. Odnosno i prije primjene ne-hormonskih preparata mora se učiniti detaljna dijagnostička obrada.
Mnogi od tih preparata nisu namijenjeni isključivo ženama, a također ni isključivo za žene u menopauzi.
Popis simptoma pre-/menopauze
Slijedi popis simptoma pre-/menopauze i biljaka za koje se misli da mogu biti od pomoći:
- većina menopauzalnih simptoma (valovi vrućine, smetnje sa snom, neraspoloženje, povišene masnoće u krvi, osteoporoza itd.)
Preparati na bazi izoflavona (sojini i crvene djeteline) dobar su izbor za većinu menopauzalnih tegoba. Djelovanje im je slično djelovanju prirodnog estrogena, pa se nazivaju fitoestrogenima, što znači kako imaju osobiti utjecaj na tkiva i organe koja su i inače ovisna o estrogenima. Stoga se ženama koje imaju kontraindikacije za primjenu hormonskog nadomjesnog liječenja svakako preporučuje savjetovati se s ginekologom prije negoli posegnu za nekim od tih preparata.
- valovi vrućine, noćno znojenje, palpitacije
Za žene kojima su upravo ovo osnovne menopauzalne tegobe preporučaju se preparati na bazi cimicifuge racemoze (hrvatski bi prijevod bio smrdljika), kineske anđelike, odnosno mješavine kineskih biljaka.
Ni ovi preparati, odnosno ove biljke nisu bezopasne. Kako djeluju na simptome u podlozi kojih su promjene u sastavu strukture krvi, odnosno endotela (unutarnje stijenke) krvnih žila, imaju utjecaja na zgrušavanje krvi. Stoga, ako se koriste lijekovi protiv zgrušavanja krvi, nipošto se ne preporuča konzumacija preparata na bazi ovih biljaka, kao ni ako i postoje problemi za zarastanjem rana i slično (mogu ometati, odnosno usporiti, da ne kažemo značajno negativno utjecati na sam proces zarastanja rana).
- zaboravljivost, razdražljivost, smetnje spavanja
Ako su upravo ovo najznačajnije menopauzalne tegobe, preporučaju se preparati na bazi ginsenga. Za ovu biljku gotovo i nema značajnih negativnih posljedica.
Napokon, budući doista na tržištu ima veliki broj raznih preparata, svakako se savjetuje biranje onih od poznatijih tvrtki, na kojima piše i registarski broj, odnosno odobrenje od nadležne institucije, dakako i vrijeme proizvodnje kao i rok trajanja. Također bi bilo pametno preparate kupiti uovlaštenim prodavaonicama (nipošto na tržnicama ili sličnim mjestima).
23.12.2015