Trudnoća nerijetko može biti komplicirana na razne načine, od kojih neki imaju utjecaja samo na nelagodno osjećanje trudnice, a drugi mogu ugroziti i plod.
Trudnoća nerijetko može biti komplicirana na razne načine, od kojih neki imaju utjecaja samo na nelagodno osjećanje trudnice, a drugi mogu ugroziti i plod. Neovisno o čemu se radi, trudnica je uvijek u brizi i za svoje nerođeno dijete, što je i razumljivo, pa često puta i strah i panika uzmu svoj danak.
U ovom ćemo tekstu spomenuti neke široko poznate pojmove koji se povezuju s trudnoćom, a obzirom na interes, slijedit će i novi nastavci.
Prekomjerno povraćanje u trudnoći (lat. Hyperemesis gravidarum)
Ovo je različito od tzv. jutarnjih mučnina u trudnica; ovo stanje podrazumijeva ozbiljnu i perzistentnu, dugotrajnu mučninu i povraćanje, te gubitak na težini u trudnice, što ponekad zahtijeva i bolničko liječenje uz nadoknadu elektrolita i tekućine putem infuzija. Uobičajeno završava oko 20. tjedna trudnoće i u pravilu ne ostavlja posljedice na fetus.
Placenta previja (lat. Placenta praevia)
Ovo stanje znači nenormalno sijelo posteljice, kada ona ili u potpunosti prekriva unutarnje ušće vrata maternice, ili djelomično, ili je tik uz rub unutarnjeg ušća. Tijekom trudnoće, posteljica se „pomiče prema gore“, tako da se ova dijagnoza postavlja tek ako je smještaj posteljice nepovoljan u odnosu na unutarnje ušće u trećem tromjesečju trudnoće. Najčešći simptom koji može ukazivati na ovo stanje je bezbolno, polagano vaginalno krvarenje tijekom drugog i trećeg tromjesečja. Preporuke za trudnicu su (strogo) mirovanje, ležanje praktički do poroda, kod kuće, odnosno u slučaju jačeg krvarenje u bolnici. Porod se u slučaju totalne placente previje najčešće dovršava planiranim carskim rezom.
Abrupcija placente (lat. Abruptio placentae)
Ovo stanje označava situaciju kada se posteljica(dijelom)„odlijepila“ od unutarnjeg zida maternice. Može biti blaga, umjerena i teška, kada najčešće dolazi do gubitka ploda. Simptomi koji mogu ukazivati na ovo vrlo ozbiljno stanje su vaginalno krvarenje, grčevi i omekšanje maternice. Postupanje ovisi o trajanju trudnoće i simptoma i nerijetko zahtijeva hitno dovršenje trudnoće operativnim putem.
Preeklampsija (lat. Preeclampsia)
Ovo stanje razvija se iza 20. tjedna trudnoće, a podrazumijeva povišenje arterijskog tlaka u trudnice, oznojenost lica i ruku, bol u abdomenu, glavobolju, dezorijentiranost. Naročito ozbiljno stanje koje se može nastaviti na ovo ako se pravovremeno ne poduzme odgovarajuće liječenje je eklampsija. U tom slučaju jedino „liječenje“ je dovršenje poroda.
Prijevremeni porod (lat. Partus praetemporarius)
Porod prije navršena 37 tjedna trudnoće naziva se prijevremeni porod. Prijevremeno rođena djeca češće imaju zdravstvenih problema u daljnjem životu, stoga se uvijek kada postoje rizici od prijevremenog poroda mora poduzeti sve kako bi se trudnoća što dulje održala, naravno, ne riskirajući život i zdravlje trudnice i nerođenog djeteta.
23.12.2015