Dokazano je kako promjene određenih životnih navika uvelike mogu preventivno djelovati na pojavu raka.
Svake godine u svijetu umire stotine tisuća ljudi od neke maligne bolesti. Dokazano je kako promjene određenih životnih navika uvelike mogu preventivno djelovati na pojavu raka. U ovom tekstu pozabavit ćemo se upravo time – kako i što mi sami, prvenstveno promjenom životnih navika, možemo dobro učiniti za svoje zdravlje i spriječiti nastanak malignoma ili barem bolest otkriti u ranoj fazi, kada su i mogućnosti liječenja veće i kada su oporavak i prognoza dobri.
Pušenje cigareta i izloženost nikotinskom dimu
Dokazano je da je nikotin(aktivno pušenje cigareta i pasivna izloženost dimu cigareta)uzrok nastanku raka mnogih organa, kao što su rak pluća, mijeloidna leukemija, rak usta, jednjaka, ždrijela, bubrega, mokraćnog mjehura, gušterače, želuca, vrata maternice. Također, pasivni pušači imaju 20-30% veću šansu obolijevanja od raka pluća od populacije koja ne puši niti je izložena nikotinskom dimu.
Zato je jedna od najvažnijih stvari u smislu prevencije raka prestanak uživanja u nikotinu-prestanak aktivnog i pasivnog pušenja cigareta.
Debljina i smanjena fizička aktivnost
Dokazano je da je prekomjerna tjelesna masa i smanjena fizička aktivnost ili potpuni izostanak fizičkih aktivnosti drugi po važnosti(odmah iza nikotina)rizični čimbenik za razvoj mnogih bolesti, pa tako i raka, naročito raka dojke(u postmenopauzalnih žena), kolorektalnog raka, raka endometrija, jednjaka, bubrega i gušterače. Usvajanjem zdravih životnih navika, koje uključuju primjerenu prehranu i fizičku aktivnost, rizik obolijevanja od navedenih vrsta raka može se značajno smanjiti.
Sunčanje – na „pravom“ suncu i u solariju
Rak kože je u porastu. Za razliku od raka bazalnih i pločastih stanica, čija je prognoza dobra, melanom je ozbiljan zdravstveni problem, a njegovu nastanku pogoduju ultraljubičaste(UV)zrake-nevidljivi dio zračenja koje dolazi od sunca i lampa za sunčanje u solarijima. Nekoliko opeklina od sunčanja također povećava rizik za pojavu melanoma. Osobe mlađe od 35 godina koje redovito odlaze u solarij imaju 60-80% veću šansu obolijevanja od melanoma.
Od „umjetnog sunca“ možete se zaštiti ne-odlaženjem u solarij, a od „pravog“ sunca čestim nanošenjem kreme s visokim zaštitnim faktorom(SPF 15 i više), izbjegavanjem direktnog izlaganja suncu, boravkom u hladu, nošenjem sunčanih naočala, kapa i slično.
Neodgovorno spolno ponašanje
Ne-korištenje prezervativa, „usputni“ spolni odnosi, ne-liječenje dokazanih genitalnih infekcija ili zanemarivanje postojećih simptoma genitalnih infekcija, … su oblici neodgovornog spolnog ponašanja. Posljedice ovakvog ponašanja su neželjena trudnoća i namjerni pobačaj, neplodnost i drugo. Čineći upravo suprotno navedenomu, čuvate i svoje i spolno zdravlje partnera.
Osim promjena ovih „loših“ životnih navika, jako je važno redovito obavljati preventivne liječničke preglede(sistematske), pridržavati se uputa liječnika i kod pojave bilo kakvih simptoma, odnosno bilo čega što nije u skladu s Vašim inače redovnim stanjem, javiti se liječniku.
23.12.2015