Jedna od vrlo rijetkih lokalizacija melanoma, zloćudnog tumora kože, je područje vanjskih genitalija žene – stidnica, rodnica, međica.
Nerijetko melanom ove lokalizacije ostane neprepoznat do uznapredovanog stadija, kada su mogućnosti liječenja i stopa preživljenja skromniji. Rak stidnice općenito je vrlo rijedak. Njegova učestalost među svim malignomima ženskih genitalnih organa je nešto iznad 5%, a od toga je učestalost melanoma 4.8%.
Prisjetit ćemo se kako se koža sastoji od tri sloja: vanjskog epidermisa (u kojem se nalaze i melanociti, stanice iz kojih se može razviti melanom), srednjeg dermisa i unutarnjeg, subkutisa. Tako sve što vrijedi za melanom bilo koje druge lokalizacije, vrijedi i za genitalni melanom, od rizičnih čimbenika, dijagnostike, mogućnosti prevencije do modaliteta liječenja.
Početni stadiji bolesti (stadij I i II, klasifikacija po Clarku i Breslowu) vrlo se uspješno liječe i izlječenje je gotovo 100% (za stadij IA 5-godišnje preživljenje je 97%, 10-godišnje oko 95%). Kod uznapredovanih stadija bolesti liječenje je zapravo palijativno (5-godišnje preživljenje je 15-20%, a 10-godišnje 10-15%). Zato je važno obratiti pažnju i na ovo područje na tijelu i svaku promjenu promotriti, te se javiti ginekologu i dermatologu.
Osnovni rizični čimbenik za razvoj melanoma je izlaganje ultraljubičastim, ultraviolentnim (UV) zrakama, onima iz prirodnog (sunčeve zrake) ili umjetnih izvora (solariji), koje oštećuju DNA stanica kože.
Stalno slušamo i čitamo o većoj ili manjoj štetnosti ovih ili onihUV zraka, međutim, činjenica je kako bezopasnih UV zraka nema. Zato je i glavna mogućnost prevencije nastanka melanoma ne-izlaganje UV-zrakama – ne boraviti na suncu ponajprije između 10-17 sati, štititi se od sunca kremama s visokim zaštitnim faktorima i pokrivalima, boraviti u hladu, ne odlaziti u solarije itd. Nastanku genitalnog melanoma naročito su izložene žene koje su redovite gošće solarija, kao i nudistice.
Postoje i neki drugi, manje rizični čimbenici, kao što su pušenje, dob, rasa, ten, spol, Xeroderma pigmentosum, suprimiran imunološki sustav, ili u nekom drugom smislu opterećena anamneza (npr. melanom u obitelji, mnoštvo madeža, liječen melanom neke druge lokalizacije itd). Oni samostalno nisu od krucijalnog značaja, ali u kombinaciji s izlaganjem UV zrakama mogi biti.
Kod pregleda i postavljanja dijagnoze melanoma, rabi se tzv. ABCDE-pravilo (kratica od početnih slova engleskih riječi):
- A=Asymetry, asimetrija (neki madeži, odnosno promjene, vidljivo su drugačiji od većine drugih),
- B=Border, rubovi (nepravilni, neravni, urezani, zamagljeni),
- C=Color, boja (boja promjene odudara od okoline, najčešće se radi o nijansama smeđe ili crne boje, ali ponekad promjene mogu biti i ružičaste, crvene, bijele, plave),
- D=Diameter, promjer (najčešće su promjene veće od 6 mm, iako mogu biti i manje) i
- E=Evolving, razvoj (promjena vidljivo, u kratkom vremenskom periodu mijenja veličinu, boju, oblik).
Ovisno o stadiju bolesti, mogućnosti liječenja podrazumijevaju operaciju, kemoterapiju, radioterapiju, imunoterapiju, kao i kombinacije navedenih modaliteta liječenja, o čemu preporuke daje liječnički konzilij, a konačni stav o liječenju formira se u dogovoru s bolesnicom.
Krajem proljeća, a tijekom ljeta naročito, tekstovi o melanomu, te upute za zaštitu od mogućnosti razvoja melanoma nalaze se u svim medijima. S razlogom. Ovo je i naš prilog tim uputama, vrlo sažet, ali nadamo se dostatan da Vas podsjeti na važnost promatranja i zaštite intimnoga područja i kada je o melanomu riječ.
23.12.2015