Hormonska kontracepcija u ne-kontracepcijske svrhe

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Hormonska kontracepcija, HK, pilule, jedna je od metoda zaštite od neželjene trudnoće, međutim svoje mjesto primjene ima i u mnogim drugim zdravstvenim stanjima u žena. Unatoč stalnim nastojanjima ginekologa.

Hormonska kontracepcija, HK, pilule, jedna je od metoda zaštite od neželjene trudnoće, međutim svoje mjesto primjene ima i u mnogim drugim zdravstvenim stanjima u žena.
Unatoč stalnim nastojanjima ginekologa u informiranju potencijalnih korisnica HK (kroz radionice, seminare, preko interneta i drugo), strahova i nejasnoća koje prate HK i dalje ima i nisu zanemarivi. No, budući su razlozi za primjenu HK mnogi, jako je važno ovaj vid liječenja približiti ciljanoj skupini žena i razbiti predrasude o štetnosti hormonske kontracepcije.
Počeci hormonske kontracepcije datiraju iz 1950-ih godina, a prva kombinirana hormonska, estrogensko-gestagenska pilula odobrena je za primjenu u kontracepcijske svrhe 1961. (najprije u SAD-u, pa u Australiji i tadašnjoj Zapadnoj Njemačkoj).
Prva istraživanja pokazala su brojne i ozbiljne nus-pojave (plućna embolija, srčani i moždani infarkt, tromboze i drugo), no naredne generacije hormonskih kontraceptiva imale su manje količine hormona, a svaka sljedeća generacija HK je imala i novu gestagensku komponentu. 

Upravo o gestagenskoj komponenti ovisi koji će se hormonski kontraceptiv primijeniti u određenom zdravstvenom problemu u žena.
Tako se HK može preporučiti:

  • za regulaciju menstruacijskog ciklusa,
  • za zaustavljanje nekih oblika nenormalnog vaginalnog krvarenja u djevojaka i mlađih žena,
  • u liječenju nekih cista na jajnicima (funkcionalnih, endometriotičnih),
  • za liječenje zdravstvenih stanja koja u svojoj podlozi imaju određene poremećaje spolnih hormona (npr. za liječenje nekih slučajeva sindroma policističnih jajnika i slično),
  • za liječenje nekih poremećaja koji su posljedica hiperandrogenih stanja (što je opet u naravi poremećaj spolnih hormona, a vanjske manifestacije su pojačana dlakavost, masna koža i kosa, akne)
  • u liječenju nekih oblika neplodnosti, kao dio terapijskog protokola,
  • u tretiranju određenih dermatoloških problema (koji su opet najčešće posljedica poremećaja nekih spolnih hormona), i dr.

 Važno je svaku potencijalnu korisnicu hormonske kontracepcije odgovarajuće pripremiti i obraditi prije početka uzimanja HK, te zatim odgovarajuće kontrolirati tijekom uzimanja HK.
Novije studije (unazad 10-ak godina), pokazuju da današnji hormonski kontraceptivi uz ovakav pristup (priprema prije i kontrola tijekom uzimanja HK) ne povećavaju rizik ni od krvožilnih incidenata ni od malignoma. Drugim rječima, sigurni su za primjenu.
Naravno, u slučaju bilo kakvih događanja, odnosno odstupanja od redovnog stanja, korisnica hormonske kontracepcije mora promptno izvijestiti nadležnog ginekologa, koji će, ovisno o situaciji i razlozima zbog kojih se HK koristi, predložiti ili prekid uzimanja HK, ili će predložiti uzimanje nekog drugog oblika ili vrste hormonske kontracepcije, ili primjenu nekog drugog oblika kontracepcije, odnosno neki drugi vid liječenja.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Ginekologija

PUPKOVINA, pupčana vrpca

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteLatinski- funiculus umbilicalis Engleski – umbilical chord Njemački – nabelschnur Pupčana vrpca se stvara i traje tijekom prenatalnog razvoja čovjeka. Što znači prenatalni razvoj čovjeka? To je razvoj čovjeka od začeća do rođenja. Pupkovina je po svom sastavu fiziološki i genetski dio fetusa. Slijedom mnogih embrioloških događanja, pupčana vrpca nastaje od mnogih embrioloških tvorbi i […]

Ginekologija

Upale posteljice – vilitis

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteUpale posteljice (vilitis) obično nastaju putem krvi (hematogeno), širenjem uzročnika iz krvi majke u tkivo posteljice. Upalna reakcija se nalazi u tkivu posteljičnih resica. Makroskopski kada se posteljica pogleda, ona izgleda uredno. Zbog tih događanja posteljica može biti nešto lakša ili nešto teža za gestacijsku dob. No, kada se uzorak tkiva posteljice stavi pod mikroskop, […]

Ginekologija

Spolni odnos i trudnoća

Ginekologija

Placenta praevia – porođaj

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePorođaj se u slučaju nasjele posteljice najčešće dovršava carskim rezom. U svim slučajevima totalne i parcijalno nasjele posteljice carski rez je apsolutna indikacija. Carski rez može biti planiran kada nema krvarenja, a dosegnuto je 37 tjedana ili više, trudnoće. Ako je potrebno planirati raniji porod carskim rezom, potrebno je potvrditi zrelost fetalnih pluća. Carski rez […]

Ginekologija

Menstruacija i upala

Ginekologija

Placenta praevia – dijagnostika i liječenje

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteOsnovni simptom nisko nasjele posteljice je krvarenje, najčešće u drugoj polovici trudnoće. No, svako krvarenje potkraj drugog i početkom trećeg tromjesečja trudnoće ne znači da je u pitanju nisko nasjela posteljica, ona samo sudjeluje u 20 % slučajeva. Najčešće je krvarenje nepoznatog uzroka (u 45% slučajeva), potom aburpcija (odljuštenje) posteljice u 30 % slučajeva. Ostali […]

Ginekologija

Placenta praevia

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteŠto je placenta praevia? Kada se placentacija i razvoj posteljice smjesti na donjem djelu maternice (donji uterini segment) te se tako posteljica nalazi između vrata maternice i ploda. Tako da zapravo blokira ili možemo reći sprječava rađanje djeteta. Takvo smještena posteljica može potpuno ili djelomično prekrivati donji uterini segment. Razlikujemo četiri stupnja: Pojavnost nasjele posteljice […]

Ginekologija

Uloga posteljice u trudnoći

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePlacenta ili posteljica je organ koji nastaje u trudnoći i tijekom trudnoće vrši vrlo važnu ulogu. Normalan razvoj posteljice je preduvjet normalnog razvoja trudnoće u našoj vrsti Homo sapiens (umni čovjek). U prilog tome govori podatak da oko 65 % zametaka propada u razdoblju kada nije moguće otkriti trudnoću. Kako u ranom razdoblju trudnoće, tako […]