Ginekološka kućna apoteka

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

Uobičajeno je i, štoviše odgovorno imati „kućnu apoteku“. Koje lijekove i sanitetski pribor i ostalo bi ista trebala sadržavati razmotrit ćemo s gledišta ženskog zdravlja.
No prije detaljnog razmatranja ove tematike, imajte u vidu eventualne alergije na lijekove, odnosno sastojke! Odnosno, ako niste sigurni sadrži li neki lijek ili preparat, sredstvo, … koji namjeravate kupiti neki alergen, posavjetujte se s nadležnim liječnikom, odnosno ljekarnikom.

Uobičajeno je i, štoviše odgovorno imati „kućnu apoteku“. Koje lijekove i sanitetski pribor i ostalo bi ista trebala sadržavati razmotrit ćemo s gledišta ženskog zdravlja.

No prije detaljnog razmatranja ove tematike, imajte u vidu eventualne alergije na lijekove, odnosno sastojke! Odnosno, ako niste sigurni sadrži li neki lijek ili preparat, sredstvo, … koji namjeravate kupiti neki alergen, posavjetujte se s nadležnim liječnikom, odnosno ljekarnikom.

Obavezno kontrolirajte rok trajanja! Iza toga datuma najuputnije je preparat (lijek, zavoj, čaj, …) baciti, iako ćete čuti kako se mogu koristiti i neko vrijeme iza roka trajanja. Nemojte riskirati, a upravo zato nemojte nekontrolirano uskladištavati veće količine preparata, osim doista za hitan slučaj, a to je količina dostatna za nekoliko dana.

Kronični bolesnici, uključujući i trudnice s nekom bolešću koju imaju od prije trudnoće imaju svoje lijekove i paze da se pred kraj pakiranja lijeka kojega trenutno uzimaju jave nadležnom liječniku radi obnavljanja recepta, ili pak radi kontrolnog pregleda iza čega će se ustanoviti trebaju li i dalje koristiti isti lijek, ili neki drugi, ili ništa.

Zavojni materijali, flasteri, alkohol i dezinfekcijska sredstva također trebaju imati svoje mjesto u kućnoj apoteci, ne samo u bolesnika koji se trebaju redovito previjati, nego i radi sporadičnih, sitnih ozljeda u kućanstvu, kao što su plitke, površinske ogrebotine, porezotine i slično.

Simptomatski lijekovi, lijekovi protiv povišene tjelesne temperature, protiv bolova, protiv mučnine, protiv grčeva, za spavanje, … su također redovni sadržaj kućne apoteke.

Sve navedeno, odnosno neki lijekovi iz određene grupe lijekova, osim lijekova za kronične bolesti, u slobodnoj je prodaji u ljekarnama i drogerijama, za većinu toga nije potreban ni „privatni“ liječnički recept, No ako problemi ne prestanu za dan ili dva, vjerojatno ovakav vid samopomoći nije dostatan. Tada je potrebno javiti se nadležnom liječniku, bilo opće/obiteljske medicine, stomatologu, odnosno ginekologu, već prema vrsti tegoba.

Osim navedenog, što bi svaka žena, odgovorna prema sebi i svojem zdravlju, trebala imati u kućnoj apoteci?

Na prvom su mjestu lijekovi protiv gljivičnih genitalnih infekcija, u vidu vaginaleta (za nju) i krema (za nju i za njega). Pri prvoj pojavi tipičnih simptoma genitalne kandidijaze (svrbež, pojačani iscjedak, peckanje) potrebno je posegnuti za ovom vrstom samopomoći, te apstinirati od spolnih odnosa ili koristiti prezervative (što je i inače uputno). Ako smetnje ne prođu kroz dan ili dva, ili se pogoršaju, obavezno je javiti se nadležnom ginekologu. Naime, ponekad se u podlozi gljivične upale može raditi i o nekoj drugoj upali, uzrokovanoj nekim drugim mikroorganizmom, koja se liječi drugim lijekovima. To će ustanoviti ginekolog i po potrebi će učiniti dodatne pretrage i/ili prepisati daljnje liječenje.

Neki lijekovi protiv genitalne gljivične infekcije u slobodnoj su prodaji upravo jer je to najraširenija genitalna infekcija, ne isključivo spolno prenosiva. Naime, naše cijenjenje i vjerne čitateljice, a i čitatelji, sjetit će se ranijih tekstova u kojima smo raspravljali u kojim sve stanjima se, kao dodatni problem, može razviti genitalna kandidijaza.

Preporučljivo je imati i neke preparate koji su deklarirani kao dodaci prehrani, kao što su tablete željeza i magnezija. Ovo potonje je zapravo redoviti sadržaj kućne apoteke trudnica.

Sredstva za intimnu higijenu i posebne vrste čajeva (za mokraćne putove, probavu, smirenje, protiv kašlja i drugo) također je preporučljivo imati u kućanstvu. No, iako se isti također mogu kupiti i u ljekarnama, uglavnom ih ne držimo u ormariću nazvanom kućna apoteka, nego u drugim prostorijama (kupaonici, kuhinji).

Jesmo li spomenuli kućni test na trudnoću? Tzv. urinsku trakicu? Ovi proizvodi su također u slobodnoj prodaji i iako se kupuju u ljekarni, najčešće u kućanstvu nisu u istom ormariću s lijekovima. Ali nećemo pretjerati ako kažemo da su i oni neophodni, bilo da je riječ o ženi/paru koji priželjkuje da se pojavi plusić, bilo da je riječ o onima koji strahuju od toga.

Ljeto je sve bliže i kalendarski i po temperaturama, pa nemojte zaboraviti i kreme sa zaštitnim faktorom, koje također, kada kupujete nešto od gore nabrojenoga, možete kupiti i u ljekarni.

Naposljetku, posebna vrsta preparativne kozmetike, za određene tipove kože i za problematičnu kožu, sklonu alergijama, također se može kupiti u ljekarni. Osip, alergiju na sunce, hranu i slično nemojte smatrati beznačajnima, nego ako imate takvih neugodnih iskustava, imajte pri ruci, tj. u kućnoj apoteci i kreme, sprejeve i druge preparate kojima se ova stanja mogu ublažiti, barem do odlaska nadležnom liječniku.

I savjet za kraj. O čemu god se radi, nećete pogriješiti ako kod kuće posegnete za nečim od nabrojenoga, za simptomatskom terapijom – ovo se najčešće odnosni na stanja kao što su povišen tjelesna temperatura, bolovi, kašljanje. Lijekovi koji su u slobodnoj prodaji rijetko mogu zamaskirati neko ozbiljnije stanje, a u većini slučajeva doista i riješe problem, pa kasnije u miru, redovnim putem, zaobilazeći hitne službe, možete dogovoriti posjet nadležnom liječniku.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Prosnivanje

Psihijatrijski poremećaji i spavanje – 4. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minuta 5. Shizofrenija Za razliku od prethodno navedenih psihijatrijskih poremećaja, spavanje nije temeljna značajka shizofrenije. Međutim, problemi sa spavanjem, uključujući poteškoće s uspavljivanjem i prosnivanjem (održavanjem sna bez buđenja) te smanjenu kvalitetu sna, česti su kod oboljelih od shizofrenije, iako ne postoje sustavni epidemiološki podaci o prevalenciji poremećaja spavanja u ovoj populaciji. Dodatna vrsta problema sa […]

Nespušteni testis

Nespušteni testis

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Testisi se, tijekom embrionalnog razvoja, stvaraju u retroperitoneumu i to u visini bubrega. Slijedi proces spuštanja testisa, (lat. – descensus testis) na njihovo mjesto u mošnjama (lat. – scrotum). To spuštanje se odvija krajem osmog mjeseca embrionalnog (intrauterinog) razvoja kada se testisi trebaju spustiti u skrotum tako da se muška beba rodi s oba testisa […]

Urin

Derivacija urina

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Ovdje ćemo navesti neke podatke općenito o značenju pojma derivacije urina kao i kirurškim mogućnostima njezine izvedbe. Pojam derivacije urina načelno označava izvođenje mokraćnog sustava na neko neprirodno mjesto pa je iz toga jasno da je kirurški postupak derivacije urina gotovo uvijek nužda, a ne izbor. Sam način izvedbe derivacije možda dijelom može biti izbor […]

Namirnice

Ako imam Chronovu bolest smijem li konzumirati ove namirnice?

Inzulinska rezistencija

Upućuju li ovi nalazi na inzulinsku rezistenciju?

Starija životna dob

Zatajivanje srca u starijoj životnoj dobi – 1. dio                                          

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Zatajivanje srca (ZS) je klinički sindrom koji označava slabljenje srčane funkcije koje nastaje zbog strukturnih i funkcionalnih promjena srca. Najčešći simptomi koji se javljaju kod kroničnog ZS su umor, zaduha, kratkoća daha, oticanje potkoljenica, u težim slučajevima gubitak tjelesne mase, bolovi u grudima, poremećaji svijesti. Starenjem populacije raste incidencija ZS, ali raste i morbiditet i […]

Iz iste kategorije

Ginekologija

Ima li potrebe za kontracepcijom?

Ginekologija

Placenta praevia – dijagnostika i liječenje

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Osnovni simptom nisko nasjele posteljice je krvarenje, najčešće u drugoj polovici trudnoće. No, svako krvarenje potkraj drugog i početkom trećeg tromjesečja trudnoće ne znači da je u pitanju nisko nasjela posteljica, ona samo sudjeluje u 20 % slučajeva. Najčešće je krvarenje nepoznatog uzroka (u 45% slučajeva), potom aburpcija (odljuštenje) posteljice u 30 % slučajeva. Ostali […]

Ginekologija

Placenta praevia

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Što je placenta praevia? Kada se placentacija i razvoj posteljice smjesti na donjem djelu maternice (donji uterini segment) te se tako posteljica nalazi između vrata maternice i ploda. Tako da zapravo blokira ili možemo reći sprječava rađanje djeteta. Takvo smještena posteljica može potpuno ili djelomično prekrivati donji uterini segment. Razlikujemo četiri stupnja: Pojavnost nasjele posteljice […]

Ginekologija

Uloga posteljice u trudnoći

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Placenta ili posteljica je organ koji nastaje u trudnoći i tijekom trudnoće vrši vrlo važnu ulogu. Normalan razvoj posteljice je preduvjet normalnog razvoja trudnoće u našoj vrsti Homo sapiens (umni čovjek). U prilog tome govori podatak da oko 65 % zametaka propada u razdoblju kada nije moguće otkriti trudnoću. Kako u ranom razdoblju trudnoće, tako […]

Ginekologija

Je li potrebna operacija jajnika i maternice?

Ginekologija

Ventrikulomegalija

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Ventrukulomegalija je proširenje lateralnih moždanih komora. Obično se dijagnosticira na rutinskom ultrazvučnom pregledu (fetal anomaly scan) od 18 do 22 tjedna gestacije, a učestalost pojavnosti je 1-2 na 1000 trudnoća. Ventrikulomegalija se uočava u poprečnom presjeku fetalne glavice koji je iznad razine presjeka gdje se mjeri biparijetalni promjer. Proširenje najčešće započinje u području stražnjih rogova […]

Ginekologija

Malformacije središnjeg živčanog sustava fetusa

Vrijeme čitanja članka: 2 minute AKRANIJA je poremećaj u razvoju kostiju glave u fetusa. Poremećaj u razvoju plosnatih kostiju lubanje (neurokranija) – odsustvo svoda lubanje. Kosti neurokranija, odnosno plosnate kosti lubanje počinju sa osifikacijom (okoštavanjem) već potkraj prvog tromjesečja, tako da tada postaju vidljive, odnosno dostupne ultrazvučnoj dijagnostici. Ako se u tom gestacijskom dobu ultrazvukom ne vidi okoštala lubanja, postavlja […]

Ginekologija

Ciste korioidnog pleksusa fetusa u trudnoći (CPC)

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Korioidni pleksus (latinski- plexus chorioideus), sastoje se od spleta krvnih žila koje su obložene ependimom, on oblaže krvne žile poput resica. Korioidni pleksus proizvodi cerebrospinalnu tekućinu. Ta tekućina oblaže mozak i kralježničku moždinu i struji kroz moždane komore. U čovjeka se u likvorskim prostorima nalazi 100 do 150 ml likvora. Tijekom 6-8 sati prosječno se […]