Frizerski tretmani u trudnoći

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

O ovoj za žene vrlo važnoj temi zapravo ima malo informacija i trudnice posjetiteljice ili zaposlenice salona za uljepšavanje su često u brizi štete li tretmani u frizerskim salonima njihovom nerođenom djetetu.

Družeći se godinama s trudnicama kroz ovu kolumnu, nailazimo na takva pitanja, pa kako informacije ne bi sramežljivo ostale skrivene na nekoj od stranica, kroz tekst koji slijedi podijelit ćemo ih sa svim našim sadašnjim i budućim trudnicama.

Tretmani u frizerskim salonima uključuju:

  •       Bojanje (trajne ili polutrajne boje, preljevi),
  •       Izbjeljivanje, blajhanje (za što se koristi vodikov peroksid, hidrogen različite koncentracije),
  •       Kovrčanje (trajno, koje se postiže s različitim kemikalijama ili privremeno, koje se postiže s uvijačima ili četkom i sušilom za kosu),
  •       Ravnanje (trajno, koje se postiže s različitim kemikalijama ili privremeno, koje se postiže četkom i sušilom za kosu, tzv. peglom).

Postavlja se pitanje koliko su boje i ostale kemikalije koje se koriste u frizerskim salonima za neki od tretmana koje smo upravo naveli sigurne za primjenu u tudnoći.

Općenito govoreći, jasnih podataka o njihovom utjecaju na trudnoću nema, jer se ne rade pokusi na trudnicama. No to su sve poznate kemikalije, pokusi na gravidnim životinjama postoje i zna se općenito o njihovoj štetnosti za ljude, o mogućnostima unosa u organizam (apsorcpijom kroz kožu ili udisanjem kroz respiratorni sustav i drugo), pa se posredno zaključuje o eventualnom utjecaju na plod.

Temeljem toga, ono što znamo o kemikalijama i postupcima koji se danas koriste u frizerskim salonima navodimo sljedeće:

  • Vrlo mala količina nekih od kemikalija (primjerice fiksatora), gotovo zanemariva (i to ako uopće da) se apsorbira kroz kožu, dakle praktički ne ulaze u organizam majke (pa tako ni njenog nerođenog djeteta).
  • Neke kemikalije, naročito smjesa nekih kemikalija, može ući u organizam majke procesom disanja i na taj način teoretski može utjecati i na njeno nerođeno dijete. To se naročito odnosi na kemikalije koje se koriste u postupcima trajnog bojanja (i to u bojama koje sadrže amonijak) i ravnanja kose. Stoga se preporuča te postupke ne primijenjivati tijekom prva dva-tri mjeseca trudnoće.
  • Polutrajne boje, kao i pramenovanje na foliju, te boje na bazi povrća i voća (kao kana) sigurnije su za primjenu u tudnica, pa i od početka trudnoće.
  • Neki postupci i kemikalije mogu izazvati iritaciju tjemena trudnice, no taj neugodni učinak je lokalni i ne utječe na plod.

Uz sve navedeno, potrebno je imati u vidu sljedeće:

  • Ako baš nije neophodno (a znamo da nije), s agresivnijim tretmanima (ravanjanje, „peglanje“ kose, bojanje, …) bilo bi uputno pričekati do drugog tromjesečja trudnoće.
  • Pri odabiru frizerskog salona svakako se treba obratiti pozornost na ventilaciju, odnosno koliko se pažnje u salonu posvećuje provjetravanju.
  • Treba obratiti pozornost na trajanje tretmana, odosno stajanju kemikalija na kosi-nipošto se ne smije dozvoliti da kemikalije budu na kosi duže od propisanog vremena.
  • Kosu je iza tretmana potrebno dobro isprati vodom i uopće primjereno tretirati.
  • Ako se osobno u kućnoj radinosti izvodi neki od tetmana, obavezno je nošenje zaštitnih rukavica i postupak provoditi u prostoriji u kojoj je osiguran dobar protok zraka.
  • Dobro se trebaju proučiti upute na orignalnim pakiranjima kemikalija.
  • Preporuča se učiniti brzinsko alergološko testiranje: malu količinu kemikalija koje će se koristiti potrebno je staviti na kožu, npr. podlaktice i ako se ne razvije alergijska reakcija, može se smatrati kako testirana kemikalija neće izazvati ni sistemsku alergijsku reakciju.

Kako se treba ponašati frizerka ili kozmetičarka, koja radi u struci, kada ustanovi trudnoću?

Bolovanje zbog uvjeta rada nije neophodno, ali se svakako ističe potreba za još većim oprezom u radu, što podrazumijeva neizostavno nošenje zaštitnih rukavica, dobro provjetravanje radnog prostora, postupanje s kemikalijama prema uputama.

Prema tome i u trudnoći se smije posjećivati frizerske salone, paziti na sebe i biti uvijek uredne frizure i općenito njegovana. Trudnoća nije izlika za nebrigu o sebi i o kosi.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Ginekologija

PUPKOVINA, pupčana vrpca

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteLatinski- funiculus umbilicalis Engleski – umbilical chord Njemački – nabelschnur Pupčana vrpca se stvara i traje tijekom prenatalnog razvoja čovjeka. Što znači prenatalni razvoj čovjeka? To je razvoj čovjeka od začeća do rođenja. Pupkovina je po svom sastavu fiziološki i genetski dio fetusa. Slijedom mnogih embrioloških događanja, pupčana vrpca nastaje od mnogih embrioloških tvorbi i […]

Ginekologija

Upale posteljice – vilitis

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteUpale posteljice (vilitis) obično nastaju putem krvi (hematogeno), širenjem uzročnika iz krvi majke u tkivo posteljice. Upalna reakcija se nalazi u tkivu posteljičnih resica. Makroskopski kada se posteljica pogleda, ona izgleda uredno. Zbog tih događanja posteljica može biti nešto lakša ili nešto teža za gestacijsku dob. No, kada se uzorak tkiva posteljice stavi pod mikroskop, […]

Ginekologija

Crvenilo koje peče tijekom spolnog odnosa

Ginekologija

Placenta praevia – porođaj

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePorođaj se u slučaju nasjele posteljice najčešće dovršava carskim rezom. U svim slučajevima totalne i parcijalno nasjele posteljice carski rez je apsolutna indikacija. Carski rez može biti planiran kada nema krvarenja, a dosegnuto je 37 tjedana ili više, trudnoće. Ako je potrebno planirati raniji porod carskim rezom, potrebno je potvrditi zrelost fetalnih pluća. Carski rez […]

Ginekologija

Placenta praevia – dijagnostika i liječenje

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteOsnovni simptom nisko nasjele posteljice je krvarenje, najčešće u drugoj polovici trudnoće. No, svako krvarenje potkraj drugog i početkom trećeg tromjesečja trudnoće ne znači da je u pitanju nisko nasjela posteljica, ona samo sudjeluje u 20 % slučajeva. Najčešće je krvarenje nepoznatog uzroka (u 45% slučajeva), potom aburpcija (odljuštenje) posteljice u 30 % slučajeva. Ostali […]

Ginekologija

Spolni odnos i trudnoća

Ginekologija

Placenta praevia

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteŠto je placenta praevia? Kada se placentacija i razvoj posteljice smjesti na donjem djelu maternice (donji uterini segment) te se tako posteljica nalazi između vrata maternice i ploda. Tako da zapravo blokira ili možemo reći sprječava rađanje djeteta. Takvo smještena posteljica može potpuno ili djelomično prekrivati donji uterini segment. Razlikujemo četiri stupnja: Pojavnost nasjele posteljice […]

Ginekologija

Uloga posteljice u trudnoći

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePlacenta ili posteljica je organ koji nastaje u trudnoći i tijekom trudnoće vrši vrlo važnu ulogu. Normalan razvoj posteljice je preduvjet normalnog razvoja trudnoće u našoj vrsti Homo sapiens (umni čovjek). U prilog tome govori podatak da oko 65 % zametaka propada u razdoblju kada nije moguće otkriti trudnoću. Kako u ranom razdoblju trudnoće, tako […]