
Podjela spinalnih tumora prema vrsti.
Ovdje ćemo spomenuti samo neke od najčešćih tumora koje susrećemo u području kralježnice i spinalnog kanala.
Benigni spinalni tumori.
• Hemangiomi su dobroćudni (benigni) tumori krvnih žila. Jako se često nalaze na rendgenskim snimkama kao slučajan nalaz i obično ne zahtijevaju liječenje. Mogu se pojaviti bilo gdje u tijelu, no većina koštanih hemangioma nalazi se u kralježnici i češće se otkrivaju s godinama. Hemangiomi kralježnice obično se pojavljuju u području prsne i slabinske kralježnice. Postoji varijanta agresivnih hemangioma koji se mogu povećati i proširiti izvan kosti u meko tkivo oko kralježnice i u sam spinalni kanal. Ovaj tip hemangioma zahtijeva operativno liječenje.
• Osteoidni osteomi su dobroćudni tumor kosti koji se mogu pojaviti u bilo kojoj kosti u tijelu. Ovi tumori karakteristično uzrokuju noćnu bol koju mogu ublažiti nesteroidni protuupalni lijekovi, kao ibuprofen. Ovi tumori se ne šire i obično su mali. Liječenje je usmjereno na uklanjanje tumora sa minimalno invazivnom metodom.
• Osteoblastomi su slični s osteoidnim osteomom, ali su veći i mogu rasti. Liječenje je usmjereno na uklanjanje tumora jer budući da rastu češće dovode do simptoma.
Maligni tumori kralježnice.
• Ewingov sarkom je zloćudni tumor koji raste u kostima ili u mekom tkivu oko kostiju. Ewingov sarkom pojavljuje se kod mladih osoba i često je bolan. Ovaj tumor zahtjeva agresivan pristup u liječenju. Liječenje uključuje kemoterapiju, operaciju i zračenje.
• Osteosarkomi kralježnice su rijetki. Tipično se pojavljuju u bolesnika u četvrtom desetljeću života i češće kod muškaraca. Najčešći su u križima iako mogu biti na svim dijelovima kralježnice. Uzrokuju bol, a često mogu i uzrokovati neurološke simptome ukoliko pritišću na periferne živce ili kralježničnu moždinu. Kirurško odstranjenje tumora je prva metoda izbora u liječenju, no koriste se i zračenje i kemoterapija.
Spinalni tumori prema podrijetlu.
Metastatski tumori kralježnice.
Metastatski tumori se nazivaju i sekundarnim tumorima jer potječu s drugog mjesta. Ovo je najčešći tip tumora koji se javlja u kralježnici. Bilo koji tumor koji ima potencijal metastazirati može otići u kralježnicu, ali najčešći metastatski tumori koji se pojavljuju su tumori dojke, pluća, prostate, želuca i bubrega. Metastatski tumori kralježnice mogu uzrokovati jaku bol, prijelome i neurološke simptome kao što su slabost pokretanja ruku ili nogu, gubitak osjeta, poremećaj funkcije crijeva i mokraćnog mjehura.
17.6.2024