Sklerodermija – 4. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Cilj liječenja je obuzdati simptome i spriječiti nastanak komplikacija bolesti sa svrhom održavanja pristojne kvalitete života bolesnika. Liječenje se provodi kombinacijom lijekova i rehabilitacijskim postupcima.

Liječenje simptoma bolesti

Cilj liječenja je obuzdati simptome i spriječiti nastanak komplikacija bolesti sa svrhom održavanja pristojne kvalitete života bolesnika. Liječenje se provodi kombinacijom lijekova i rehabilitacijskim postupcima.
Raynaudov fenomen se može liječiti lijekovima kao što su blokatori kalcijskih kanala, koji otvaraju sužene krvne žile i poboljšavaju cirkulaciju. Kako bi spriječili daljnja oštećenja kože važno je zadržati cijelo tijelo toplo i održavati dobru cirkulaciju, osobito u prstima. Na taj način štitimo kožu i prste od ozljeda, koje se mogu dogoditi čak i tijekom normalne dnevne aktivnosti. Održavanje higijene tijela, izbjegavanje stresa, prestanak pušenja i male doze acetilsalicilne kiseline (ASK) također su važne mjere u liječenju Raynaudovog fenomena.
Refluks želučane kiseline može biti tretiran lijekovima koji smanjuju koncentraciju želučane kiseline u želucu. Tu su nam osobito značajni inhibitori protonske pumpe (omeprazol, pantoprazol, esomeprazol). Također je važno i paziti na prehranu, te izbjegavati krutu hranu.
Bolest bubrega koja se očituje s povišenjem krvnog tlaka liječi se ACE inhibitorima (angiotenzin konvertaza enzim inhibitori), lijekovima za povišeni krvni tlak. Ovi lijekovi mogu učinkovito kontrolirati oštećenja bubrega, ako se počnu uzimati rano i dovode do značajnog napretka u liječenju sklerodermije.
Slabost i bol u mišićima se mogu liječiti s protupalnim lijekovima, kao što su glukokortikoidi , intravenski imunoglobulin (IVIG), i / ili imunosupresivni lijekovi. Metode fizikalne terapije i rehabilitacije su nam korisne za održavanje fleksibilnosti kože i zglobova.
Oštećenje pluća. Postoje dvije vrste bolesti pluća koje pacijenti sa sklerodermijom mogu razviti. Prvi tip se zove intersticijska bolest pluća. Postoje dokazi da je lijek zvan ciklofosfamid ponekad djelotvoran u liječenju intersticijske bolesti pluća u bolesnika sa sklerodermijom.
Druga vrsta bolesti pluća je plućna arterijska hipertenzija (visok krvni tlak u plućnim arterijama). U posljednjih 10 godina, brojni lijekova su postali dostupni za liječenje ovog stanja, uključujući lijekove slične prostaciklinu, antagoniste endotelnih receptora i PDE-5 inhibitore.

Život sa sklerodermijom

Život sa sklerodermijom je poprilično izazovan. Svakodnevne aktivnosti mogu biti otežane zbog fizičkih ograničenja i boli. Problemi s probavom mogu zahtijevati promjene u prehrani, pacijenti često moraju jesti nekoliko manjih obroka i više puta dnevno. Također je poželjno održavati kožu dobro hidratiziranom i biti oprezan tijekom aktivnosti kao što su vrtlarstvo, kuhanje, pa čak i otvaranja koverte, kako bi se izbjegle ozljede kože i prstiju. Da bi tijelo bilo toplo, pacijenti bi se trebali oblačiti u slojevima, nositi čarape, čizme i rukavice, te izbjegavati jaku hladnoću. Bolesnici se moraju nositi i s psihološkim nedaćama koje dolaze s bolešću koja je kronična, neuobičajena i trenutno neizlječiva. Mogu se javiti značajne promjene u izgledu (osobito lice) i  gubitak samopoštovanja. Podrška obitelji i prijatelja je bitna u održavanju dobre kvalitete života.

Prognoza

Bolest je izrazito kroničnog i progresivnog tijeka. Prognoza je loša ako su simptomi unutrašnjih organa kao srca, pluća i bubrega prisutni već na samom početku bolesti. Budući da se plućne manifestacije bolesti najteže liječe one predstavljaju i glavni čimbenik koji određuje prognozu bolesti. Bolju prognozu imaju bolesnici muškog spola i s ograničenim oblikom bolesti (CREST sindromom).

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Fizikalna medicina i rehabilitacija

MR vratne kralježnice – molim mišljenje

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 4. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minutaDiferencijalne dijagnoze Prilikom traumatske ozljeda koljena uglavnom ne bude samo zahvaćen menisk. Često dolazi i do ozljeda drugih mekih struktura koljena, kao npr. ligamenata. Ovakav tip ozljede se naziva „nesretni trijas“, što znači da oštećenje meniska nastaje zajedno s ozljedama kolateralnog ligamenta i prednjeg križnog ligamenta koljena. Ozljeda prednjeg križnog ligamenta obično se javlja u […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 3. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteSimptomi i znakovi ozljede. Prilikom akutne traume koljena, osobito ukoliko postoji oteklina, potrebno je napraviti običnu rendgensku snimku kako bi se isključio mogući prijelom kosti. Rendgenska slika neće pokazati puknuće (rupturu) meniska. Magnetska rezonancija (MR) se izvodi kako bi se potvrdila dijagnoza ozljede meniska, te isključile druge ozljede mekih tkiva, uključujući hrskavicu, tetive i ligamente. […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteSimptomi i znakovi ozljede. Akutna puknuća meniska uglavnom nastaju tijekom naglog pokreta u kojem se koljeno rotira dok stopalo ostaje na tlu. Osobe koji se bave sportom (poput tenisa, nogometa, košarke, i skijanja) koji uključuje iznenadne i nagle pokrete u koljenu imaju veliki rizik za ozljedu meniska. Također i direktni udarci u koljenu mogu dovesti […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Bol u prsnom košu – što bi to moglo biti?

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteUvod. Ozljede meniska mogu biti akutne (obično traumatske) i kronične (odnosno degenerativne) ozljede. Akutna ozljeda meniska je ozljeda koljena koja se najčešće javlja kod sportski aktivnih osoba. Uglavnom se javlja kod mlađih osoba, no može se vidjeti i kod starijih, pogotovo kod onih s artrozom u koljenu. Pukotine meniska se često pojavljuju u kontaktnim sportovima […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Spinalni tumori – 6. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteLiječenje. Liječenje tumora kralježnične moždine je poprilično različito kod svakog bolesnika. Ono ovisi o vrsti tumora, lokalizaciji tumora, brzini rasta tumora, simptomima i cjelokupnom zdravlju bolesnika. Također i cilj liječenja može biti različit, tj. od izlječenja do kontrole simptoma bolesti ili kontrole rasta samog tumora. Bitno je dobro informirati bolesnika prije početka liječenja i to […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Spinalni tumori – 5. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteDijagnoza bolesti. Dijagnoza za sve tumore kralježnice ovisi o rendgenskim pretragama uključujući magnetnu rezonanciju (MR), kompjuteriziranu tomografiju (CT) i rendgenske snimke (RTG) , kao i povijesti bolesti te pregled bolesnika. Pregled se odnosi na fizikalni (pregled mišića i kostiju), te neurološki pregled (pregled funkcije živaca). Znakovi na koje se upućuje pozornost su: • Bol u […]