Fibromialgija – 4 dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Liječnik treba obavijestiti bolesnika da ne postoji konkretan lijek za fibromialgiju, slično kao i za neke druge reumatske bolesti. No, edukacija bolesnika o FM-i, promjena načina života (uključujući redovitu tjelesnu aktivnost) kao i odgovarajući lijekovi mogu pomoći pojedincu da uspješno kontrolira simptome FM-je.

Preporučljivo je da bolesnici sami preuzmu aktivnu ulogu u borbi protiv ovog sindroma. Model boli kod fibromialgije je proučavan na biološkom, kognitivnom i emocionalnom nivou te se zato u liječenju FM-e služimo kombinacijom lijekova, psihoterapije, dijetetskih mjera i rehabilitacijskih postupaka.

Prvi bitan element u liječenju boli, umora i drugih simptoma kod bolesnika s fibromialgijom jest pokazati suosjećanje s bolesnikom u vidu dobrog slušanja njegovih tegoba. Komentari poput “to je sve u glavi”, samo dodatno frustriraju bolesnika. U znanstvenim studijama je dokazano da višekomponentno liječenje (barem 1 oblik psihološke terapije plus najmanje 1 oblik kineziterapije –  vježbanje, u kombinaciji s lijekovima) ima pozitivno djelovanje u liječenju ove bolesti. Terapije poput injekcija u bolne “trigger” (okidačke) točke, akupunktura, kiropraktika i slično su obično dobro primljene od strane bolesnika i mogu biti korisne, ali rezultati nisu dugoročni.

Lijekovi

Uvijek je bitno agresivno liječiti prateću depresiju, ukoliko je prisutna kod ovih bolesnika. Znanstvene studije su pokazale da antidepresivi smanjuju bol, umor, depresivno raspoloženje, te poremećaje sna i poboljšavaju kvalitetu života u bolesnika s fibromialgijom. Triciklički antidepresivi (TCA) su nam prva linija u liječenju depresivnih simptoma ovih bolesnika. Nesteroidni protuupalni lijekovi (NSAID) su ograničene učinkovitosti u smanjenju boli zbog fibromialgije, ali su važna dodatna pomoć za bol kod osteoartritisa i degenerativnih promjena na kralježnici koji mogu biti prisutni u bolesnika s FM-om. Opioidni analgetici kao: tramadol, oksikodon i sl.  bolje djeluje na bol uzrokovanu FM-om.

Treba biti oprezan s opioidima jer oni u visokoj dozi mogu izazvati pojačanu bolnost. Selektivni estrogenski modulator (raloxifen), 60 mg svaki drugi dan, je učinkovit u smanjenu boli i umora kod žena u postmenopauzi s FM-om. Ukoliko je prisutna neuropatska bol (vezna uz periferne živce) koristan je pregabalin.  Bolesnici s FM-om imaju poteškoće pri toleranciji redovite doze većine lijekova, odnosno oni su osjetljivi na lijekove, a štetni učinci (nuspojave) lijekova su česte. Kako b se izbjegli ti problemi, treba koristiti najnižu dostupnu djelotvornu dozu, ili možda čak i polovinu najniže djelotvorne doze.

Psihološka i bihevioralna terapija

Kognitivno-bihevioralna terapija (CBT) ima klinički značajne uspjehe u liječenju boli i tjelesnog oštećenja u oko jedne trećine do polovice bolesnika s FM-om. Ostale korisne strategije uključuju: razne tehnike opuštanja, optimalan tempo aktivnosti i kvalitetan san.

Dijetetske mjere

Treba odabrati pristup koji je nutritivno uravnotežen i siguran, kao i pomoći bolesniku da postavi razumne i ostvarive ciljeve. Polako treba odviknuti pacijenta od kofeina, budući da naglo prestajanje konzumacije kofeina povećava umor, bol, tjeskobu i san. Bolesnici sa stabilnim simptoma mogu ponekad konzumirati alkohol, ali ne više od 2 pića tjedno. Uporaba duhana treba prestati, kao što bi trebalo smanjiti potrošnju nerafiniranog šećera, bijelog brašna, glutamata i slično. Namirnice bogate ugljikohidratima treba zamijeniti sa svježim povrćem, ribom i voćem (agrumi, jabuke, bobičasto voće, dinja i breskve). Treba izbjegavati „junk“ hranu ili prerađene grickalica, koje obično sadrže velike količine šećera i soli.

Bolesnici s FM-om proizvode više štetnih slobodnih radikala od zdrave populacije, odnosno oni imaju smanjeni antioksidativni kapacitet, pa bi trebali antioksidanse dodatno unositi hranom. Vitamini C i E, minerali kao selen i cink su važni prehrambeni antioksidansi.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 5. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minuta

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 4. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minutaDiferencijalne dijagnoze Prilikom traumatske ozljeda koljena uglavnom ne bude samo zahvaćen menisk. Često dolazi i do ozljeda drugih mekih struktura koljena, kao npr. ligamenata. Ovakav tip ozljede se naziva „nesretni trijas“, što znači da oštećenje meniska nastaje zajedno s ozljedama kolateralnog ligamenta i prednjeg križnog ligamenta koljena. Ozljeda prednjeg križnog ligamenta obično se javlja u […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 3. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteSimptomi i znakovi ozljede. Prilikom akutne traume koljena, osobito ukoliko postoji oteklina, potrebno je napraviti običnu rendgensku snimku kako bi se isključio mogući prijelom kosti. Rendgenska slika neće pokazati puknuće (rupturu) meniska. Magnetska rezonancija (MR) se izvodi kako bi se potvrdila dijagnoza ozljede meniska, te isključile druge ozljede mekih tkiva, uključujući hrskavicu, tetive i ligamente. […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Je li moguće da imam upalu pluća iako to nalazi ne pokazuju?

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Bol u lopatici – trebam li otići na UZV?

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteSimptomi i znakovi ozljede. Akutna puknuća meniska uglavnom nastaju tijekom naglog pokreta u kojem se koljeno rotira dok stopalo ostaje na tlu. Osobe koji se bave sportom (poput tenisa, nogometa, košarke, i skijanja) koji uključuje iznenadne i nagle pokrete u koljenu imaju veliki rizik za ozljedu meniska. Također i direktni udarci u koljenu mogu dovesti […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteUvod. Ozljede meniska mogu biti akutne (obično traumatske) i kronične (odnosno degenerativne) ozljede. Akutna ozljeda meniska je ozljeda koljena koja se najčešće javlja kod sportski aktivnih osoba. Uglavnom se javlja kod mlađih osoba, no može se vidjeti i kod starijih, pogotovo kod onih s artrozom u koljenu. Pukotine meniska se često pojavljuju u kontaktnim sportovima […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Spinalni tumori – 6. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteLiječenje. Liječenje tumora kralježnične moždine je poprilično različito kod svakog bolesnika. Ono ovisi o vrsti tumora, lokalizaciji tumora, brzini rasta tumora, simptomima i cjelokupnom zdravlju bolesnika. Također i cilj liječenja može biti različit, tj. od izlječenja do kontrole simptoma bolesti ili kontrole rasta samog tumora. Bitno je dobro informirati bolesnika prije početka liječenja i to […]