Mršavljenje poboljšava razinu glukoze i krvnog tlaka kod dijabetičara

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Pretilost je vrlo učestala kod šećerne bolesti tipa 2 te se povezuje sa slabijom kontrolom razine glukoze u krvi i drugim kardiovaskularnim faktorima rizika. Gubitak tjelesne mase dovodi do poboljšanja glikemijskog indeksa, sniženja krvnog tlaka i poboljšanja lipidnog profila kod dijabetičara.

Međutim do ovog istraživanja nije bilo u potpunosti jasno koji gubitak tjelesne mase dovodi do poboljšanja zdravstvenog stanja dijabetičara.
Istraživači su proveli retrospektivnu kohortnu studiju koja je obuhvatila 2574 pacijenta životne dobi od 21-75 godina koji su bolovali od dijabetes melitusa tip 2 (novodijagnosticirani), u razdoblju od 1997-2002. godine te su uzeti svi važni medicinski i demografski  podaci o ispitanicima. Glikemijska kontrola se pratila putem određivanja  HbA1c razine u krvi te se pratila vrijednost krvog tlaka te mjerenje tjelesne mase i utvrđivanja njene redukcije.
Prosječni gubitak tjelesne mase u 18 mjeseci je bio 10.7 kg tj. –9.8%, međutim tijekom narednih 36 mjeseci pacijenti su se ponovno udebljali i vratili svoju početnu kilažu. Autori studije su zaključili da mršavljenje netom nakon postavljanja dijagnoze šećerne bolesti tip 2, dovodi do postizanja bolje glikemijske kontrole i regulacije krvnog tlaka bez obzira na ponovno dobivanje na tjelesnoj težini narednih mjeseci. 
Početno razdoblje nakon postavljanja dijagnoze od izuzetne je važnosti, jer mršavljenje u tom periodu poboljšava kontrolu faktora rizika poput razine glukoze i krvog tlaka. Otprilike 12% pacijenata sa novodijagnosticiranim dijabetesom tipa 2 smršavit će tijekom godinu i pol u prosjeku 10% svoje početne težine, ali naredne 3 godine povratit će početnu kilažu. 

Zaključak: netom po dijagnosticiranju šećerne bolesti tipa 2 krenite na redukcijsku dijetu jer gubitak kilograma dovodi do bolje kontrole faktora rizika (razine glukoze u krvi i krvnog tlaka), bez obzira što ćete kroz naredne 3 godine vjerojatno ponovno doći na vašu početnu težinu. Iako ćete se najvjerojatnije ponovno udebljati imat ćete bolji glikemijski indeks i reguliraniji krvni tlak. Ključan period je inicijalno razdolje netom po postavljanju dijagnoze šećerne bolesti.

Literatura: Diabetes Care. Published online August 12, 2008.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Preuhranjenost

Debljina/preuhranjenost i kardiovaskularno zdravlje – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteSvim osobama s prekomjernom tjelesnom masom ili debljinom preporučuje se uvođenje zdravih životnih navika (redovita tjelesna aktivnost uz zdrave prehrambene navike) u cilju redukcije tjelesne mase i pridruženih KV čimbenika rizika. Smanjenje tjelesne mase povećava inzulinsku osjetljivost i uravnotežuje metabolizam. Već gubitak od 10% tjelesne mase dovodi do smanjenja arterijskog tlaka i kardiometaboličkih rizičnih čimbenika. […]

Pretilost

Debljina/preuhranjenost i kardiovaskularno zdravlje – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteDebljina (pretilost) je kronična bolest koja u suvremenom svijetu poprima epidemijske razmjere. Ona je često povezana s drugim kardiovaskularnim (KV) čimbenicima rizika: povišenim masnoćama u krvi (dislipidemija), intolerancijom glukoze ili šećernom bolesti tip 2, arterijskom hipertenzijom. Ukoliko su uz debljinu pridruženi i ovi čimbenici, tada govorimo o metaboličkom sindromu. Pretile osobe, osobito uz prisutan metabolički […]

Dijabetes

Vrijednosti glukoze i krvnog tlaka

Vitamin E

Ima li smisla uvrstiti alge u prehranu?

Vrijeme čitanja članka: 5 minuteU doba kada potrošači imaju sve veće zahtjeve po pitanju nutritivne vrijednosti hrane koju konzumiraju, alga kelp privlači pažnju kao potencijalni dodatak u obitelji „super hrane“. Kelp se smatra bogatim izvorom vitamina i mineralnih tvari pri čemu se posebno ističe jod. Iako je  “super hrana” vrlo uspješan pojam u marketingu, nutricionisti ga izbjegavaju, jer je […]

Pušenje

MR mozga

Nutricionizam

Uvjerljivi razlozi zašto biste ovog ljeta trebali češće posegnuti za tikvicama

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteUvjerljivi razlozi zašto biste ovog ljeta trebali češće posegnuti za tikvicama Ništa toliko ne podsjeća na djetinjstvo kao pohane tikvice koje bi nam mame, bez obzira na razinu žive na termometru, brižno pripremile za najslasniji ljetni ručak. Jeste li znali da, iako ih smatramo povrćem, tikvice su zapravo botanički klasificirane kao voće? Nekoliko crtica o tikvicama Tikvica, […]

Iz iste kategorije

Dijabetologija

Iz nalaza krvi vidljivo je da je ukupni kolesterol 6,3, HDL 1,50…

Dijabetologija

Epidemiologija šećerne bolesti tip 1

Vrijeme čitanja članka: 5 minuteIncidencija tipa 1 šećerne bolesti pokazuje značajne geografske, kalendarske, dobne i spolne varijacije. U bijelaca je viša stopa incidencije, nego u domorodačkim populacijama kao i u Aziji.

Dijabetologija

Prehrambene navike i pojavnost dijabetesa u Hrvatskoj

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteŠećerna  bolest i njezine kronične komplikacije su veliki svjetski zdravstveni problem, i u cijelom svijetu su u velikom porastu. Smatra se da trenutno u svijetu 366 milijuna ljudi.

Dijabetologija

Šećerna bolest tipa 2

Vrijeme čitanja članka: 4 minuteŠećerna bolest je kronična neizlječiva doživotna progresivna bolest karakterizirana hiperglikemijom i poremećajima metabolizma zbog apsolutnog ili relativnog manjka inzulina. S obzirom na prognozu.

Dijabetologija

Predijabetes-nedijagnosticirana bolest

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePredijabetes, je stanje koje prethodi razvoju punog oblika bolesti, a traje 8-12 godina prije nego bude postavljena dijagnoza šećerne bolesti. Predijabetes pojavljuje u sve mlađoj populaciji.

Dijabetologija

Imam nizak tlak i nizak šećer, počnem se tresti i bude mi loše

Dijabetologija

Šećerna bolest

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteBolujete od šećerne bolesti ili poznajete nekoga tko je dijabetičar ? Vrlo vjerojatno je odgovor na ovo pitanje potvrdan, jer je šećerna bolest jedna od najčešćih bolesti u razvijenim zemljama.

Dijabetologija

Metformin je IN

Vrijeme čitanja članka: 4 minuteMetformin (dimetilbigvanid) sada ima neprikosnoveni status najpropisivanijeg antidijabetika u svijetu. Jednako je iznenađujuće, ili možda nije, da su njegovi korijeni biljni i da su rasli i na tlu.