
Biopsija testisa je urološka kirurška procedura koju izvode urolozi – androlozi, dakle oni urolozi koji su se subspecijalizirali andrologiju. Zahvat se izvodi u lokalnoj ili spinalnoj anesteziji i nije tehnički osobito zahtjevan, ali sam kirurški zahvat nije srž potrebe za subspecijalizacijom iz andrologije nego su to znanje u dijagnostici infertiliteta (neplodnosti) i postavljanju indikacije za biopsiju testisa te multidisciplinarnost.
Ona se odnosi na brzu i blisku suradnju s ginekolozima i embriolozima, a sve u cilju ne bi li se infertilnim muškarcima omogućilo ostvarenje očinstva.
Kirurški zahvat biopsije testisa izvodi se u dijagnostičke, ali i terapijske svrhe, a može se učiniti na jedan od dva načina. Takozvani TESA postupak (engl., – testicular sperm aspiration) izvodi se citološkom aspiracijom finom iglom. Iako je manje invazivna, nedostatak TESA metode je smanjena vjerojatnost aspiracije dovoljno spermatozoida pa nerijetko postupak treba ponavljati. Stoga se preferira TESE operacija (engl., – testicular sperm extraction) za što je potreban kirurški rez skrotuma, njegovih ovojnica i izravan pristup na testis čija se pak ovojnica (lat., – tunica albuginea) minimalno zareže i uzima uzorak (ili više njih) tkiva testisa koji sadrži spermije. Osnovni uzrok i indikacija za biopsiju testisa je nedostatak spermija u ejakulatu (azoospermija), a biopsijom testisa se može razlikovati opstruktivna (opstrukcija sjemenovoda) od neopstruktivne azoospermije pa, u ovisnosti o nalazu, usmjeriti daljnju dijagnostiku i liječenje infertiliteta.
Neopstruktivna azoospermija podrazumijeva izostanak spermatogeneze dakle samog stvaranja spermija u testisu.
Već je manje suglasnosti u tome treba li raditi biopsiju obostrano ili samo na jednom testisu, ali većina urologa – androloga se slaže da se kirurški postupak izvodi obostrano, a osobito ako postoji razlika u veličini i konzistenciji između testisa. U tom slučaju teoretski se može raditi o jednostranoj opstrukciji dok je na drugom testisu odsutna spermatogeneza. Dvojbeno je i to je li biopsija testisa indicirana kod smanjenog broja spermija (oligospermija) u ejakulatu.
Je li spermatogeneza prisutna ili nije donekle nam može sugerirati vrijednost FSH (folikul stimulirajući hormon) – hormona hipofize, ali njegova vrijednost nije diskriminatorna u razlikovanju opstruktivne od neopstruktivne azoospermije pa je potrebna biopsija testisa.
U terapijske svrhe biopsija se ponovo izvodi s ciljem dobivanja spermija (bez obzira na uzrok). Dobiveni uzorci, ako u njima postoji i mali broj spermija, mogu se koristiti u daljnjem postupku smrzavanja uzoraka odnosno još ranije za postupke ekstrakcije samih spermija i proceduru potpomognute oplodnje. Upravo stoga sam u uvodu naveo i važnost bliske i neposredne suradnje s embriolozima i ginekolozima koji pripremaju postojeći biološki zametni materijal za provođenje postupka IVF (In Vitro Fertilization) ili ICSI (InraCytoplasmatic Sperm Injection).
Naravno, kao i kod svakog kirurškog zahvata, postoje i moguće komplikacije biopsije testisa. One se događaju rijetko a svode se na krvarenje (stvaranje hematoma u samo m testisu), infekciju kirurške rane kao i nehotičnu biopsiju epididimisa.
23.4.2025