Kompresija ulnarnog živca

Vrijeme čitanja članka: 4 minute

Kompresija ulnarnog živca, koja se često naziva sindrom kubitalnog tunela, je često stanje uzrokovano uklještenjem živca koji se naziva ulnarni živac. Ovaj živac ide od vrata do šake i odgovoran je za osjet u prstenjaku i malom prstu, kao i za kontrolu nekih pokreta šake i podlaktice. Kada je ulnarni živac pritisnut, to može dovesti do boli, utrnulosti i trnaca u zahvaćenim područjima.

Ulnarni živac potječe iz brahijalnog pleksusa u vratu. Putuje niz ruku, prolazeći kroz nekoliko kritičnih anatomskih regija. U području lakta prolazi kroz kubitalni tunel a u području zapešća kroz Guyonov kanal. Upravo u ovim regijama ulnarni živac je najosjetljiviji na kompresiju zbog vanjskih sila ili strukturnih abnormalnosti.

Uzroci kompresije ulnarnog živca

Kompresija ulnarnog živca može biti posljedica različitih čimbenika, uključujući aktivnosti koje se ponavljaju, dugotrajni pritisak na lakat ili anatomske abnormalnosti. Repetitivno savijanje lakta, osobito tijekom aktivnosti kao što su tipkanje, dizanje utega ili vožnja, može istegnuti i iritirati ulnarni živac. Izravan pritisak na živac također može nastati zbog naslanjanja na tvrde površine ili naslanjanja lakta na čvrsti predmet dulje vrijeme.

U nekim slučajevima, anatomski čimbenici poput neuobičajeno uskog kubitalnog tunela ili koštanih izbočina mogu povećati rizik od kompresije. Trauma lakta, poput prijeloma ili iščašenja, također može uzrokovati oštećenje ulnarnog živca. Osim toga, sustavna stanja poput dijabetesa ili hipotireoze mogu doprinijeti oštećenju živaca ili upali, stvarajući predispoziciju za kompresiju živaca.

Simptomi kompresije ulnarnog živca

Simptomi kompresije ulnarnog živca mogu varirati ovisno o težini i mjestu kompresije. Početni simptomi su često utrnulost i trnci u prstenjaku i malom prstu, koji se mogu pogoršati noću ili tijekom aktivnosti koje uključuju savijanje lakta. Kako stanje napreduje, bolesnici mogu osjetiti slabost ruku, smanjenu snagu stiska i poteškoće s finom motorikom.

U težim slučajevima može doći do gubitka ili atrofije mišića u šaci, osobito u mišićima koje kontrolira ulnarni živac. To može dovesti do karakteristične deformacije, gdje prstenjak i mali prsti postaju hiperekstendirani u zglobovima i savijeni u interfalangealnim zglobovima, stanje koje se naziva „panđasta šaka“.

Dijagnoza kompresije ulnarnog živca

Dijagnosticiranje kompresije ulnarnog živca zahtijeva temeljitu kliničku procjenu, uključujući pregled pacijentove povijesti bolesti i neurološki pregled. Uobičajeni dijagnostički testovi uključuju Tinelov znak, gdje podražaj o ulnarnom živcu izaziva trnce u prstima, i Fromentov znak, koji procjenjuje sposobnost bolesnika da uhvati predmete palcem.

U slučajevima kada nalazi neurološkog pregleda nisu uvjerljivi, mogu biti potrebni daljnji dijagnostički testovi. Studije vodljivosti živaca i elektromiografija (EMNG) mogu pomoći potvrditi prisutnost kompresije ulnarnog živca i odrediti opseg oštećenja živca. Slikovne studije kao što su MR i ultrazvuk mogu se koristiti za identifikaciju strukturnih abnormalnosti koje pridonose kompresiji.

Mogućnosti liječenja kompresije ulnarnog živca

Liječenje kompresije ulnarnog živca može varirati ovisno o težini stanja. U blagim do umjerenim slučajevima često je učinkovito konzervativno liječenje. To može uključivati ​​promjene načina života, kao što je izbjegavanje aktivnosti koje pogoršavaju simptome ili korištenje zaštitnih podstava za smanjenje pritiska na lakat. Za ublažavanje boli i upale mogu se propisati nesteroidni protuupalni lijekovi (NSAID).

Metoda akopunkuture također može imati dobar učinak na bolove i osjećaj utrnutosti.

Fizikalna terapija je još jedna bitna komponenta konzervativnog liječenja. Vježbe usmjerene na istezanje i jačanje mišića oko lakta mogu pomoći u smanjenju iritacije živaca. Osim toga, mogu se preporučiti vježbe kako bi se poboljšala pokretljivost ulnarnog živca unutar kubitalnog tunela.

Za osobe s teškim ili trajnim simptomima može biti potrebna kirurška intervencija. Uobičajeni kirurški zahvati za kompresiju ulnarnog živca uključuju transpoziciju ulnarnog živca, gdje se živac premješta u zaštićeniji položaj, ili operaciju dekompresije kako bi se smanjio pritisak na živac. Odabir kirurškog zahvata ovisi o specifičnom uzroku i mjestu kompresije, kao i o općem zdravstvenom stanju i razini aktivnosti pacijenta.

Prognoza za oporavak

Prognoza kompresije ulnarnog živca ovisi o težini i trajanju stanja. Rana dijagnoza i odgovarajuće liječenje mogu u mnogim slučajevima dovesti do potpunog oporavka. Međutim, u teškim slučajevima sa značajnim oštećenjem živaca ili atrofijom mišića, oporavak može biti nepotpun, a neki zaostali simptomi mogu biti i trajni.

Oporavak kod konzervativnog liječenja obično traje od nekoliko tjedana do mjeseci, ovisno o načinu života i vježbama fizikalne terapije. Nakon kirurške intervencije, oporavak može potrajati nekoliko mjeseci, a pacijentima može biti potrebna stalna rehabilitacija kako bi se povratila snaga i funkcija zahvaćene ruke.

Prevencija

Sprječavanje kompresije ulnarnog živca se bazira na smanjenju iritacije i kompresije živca. Održavanje odgovarajuće ergonomije tijekom rada, izbjegavanje dugotrajnog pritiska na lakat i pravljenje redovitih pauza od ponavljajućih aktivnosti može pomoći u smanjenju rizika od kompresije živaca. Za osobe koji se bave sportom ili aktivnostima koje opterećuju lakat, korištenje zaštitne opreme može biti od koristi. Nošenje proteze ili udlage tijekom dana ili noću može održati lakat ravnim i spriječiti pretjerano savijanje, što često pogoršava kompresiju ulnarnog živca. To pomaže u održavanju živca u opuštenijem položaju, smanjujući naprezanje.

Održavanje cjelokupnog zdravlja redovitom tjelovježbom i uravnoteženom prehranom također može smanjiti rizik od sistemskih stanja koja doprinose oštećenju živaca. Konzumacija hrane bogate vitaminima B6, B12 i folnom kiselinom, kao i antioksidansima, može pospješiti zacjeljivanje i funkcioniranje živaca. Održavanje dobre hidratacije ključno je za zdravlje živaca jer dehidracija može pogoršati simptome neuropatije.

Kontrola dijabetesa, hipotireoze i drugih popratnih stanja koja mogu pospješiti kompresiju ulnarnog živca ključno je za osobe kod kojih postoji rizik od kompresije živaca.

Nježna masaža zahvaćenog područja može poboljšati cirkulaciju krvi, smanjiti napetost mišića i ublažiti nelagodu povezanu s kompresijom ulnarnog živca.

Kompresija ulnarnog živca je često stanje koje može značajno utjecati na kvalitetu života bolesnika ako se ne liječi. Otkrivanje uzroka i rano prepoznavanje simptoma ključno je za ranu dijagnozu i učinkovito liječenje. Uz odgovarajuće liječenje, promjene načina života i preventivne strategije, većina bolesnika može postići potpuni oporavak i spriječiti ponovnu pojavu simptoma.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Spinalni tumori

Spinalni tumori – 6. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Liječenje. Liječenje tumora kralježnične moždine je poprilično različito kod svakog bolesnika. Ono ovisi o vrsti tumora, lokalizaciji tumora, brzini rasta tumora, simptomima i cjelokupnom zdravlju bolesnika. Također i cilj liječenja može biti različit, tj. od izlječenja do kontrole simptoma bolesti ili kontrole rasta samog tumora. Bitno je dobro informirati bolesnika prije početka liječenja i to […]

Bol

Spinalni tumori – 5. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Dijagnoza bolesti. Dijagnoza za sve tumore kralježnice ovisi o rendgenskim pretragama uključujući magnetnu rezonanciju (MR), kompjuteriziranu tomografiju (CT) i rendgenske snimke (RTG) , kao i povijesti bolesti te pregled bolesnika. Pregled se odnosi na fizikalni (pregled mišića i kostiju), te neurološki pregled (pregled funkcije živaca). Znakovi na koje se upućuje pozornost su: • Bol u […]

Bol

Metode ublažavanja boli nastale zbog cijepljenja kod djece

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Dostupnost cjepiva protiv bolesti koje uzrokuju značajno pobolijevanje i smrtnost djece jedan je od najvećih uspjeha moderne medicine. Unatoč znanstveno dokazanim benefitima cijepljenja, i dalje se među roditeljima javlja strah i skepsa prema cijepljenju. Jedan od mogućih uzroka anksioznosti roditelja i djece je bol koja se javlja tijekom postupka i nakon cijepljenja. Jesu li injekcije […]

Bol

Boli me ispod pupka, a nedavno sam operirala slijepo crijevo – je li to zabrinjavajuće?

trnci

Zašto osjećam trnce na lijevoj strani tijela iznad kuka?

Bol

Spinalni tumori – 4. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Simptomi bolesti. Simptomi za sve vrste spinalnih tumora su slični te ovise o lokalizaciji tumora, odnosno je li tumor stvara pritisak na kralježničnu moždinu, korijene živaca, krvne žile ili kosti kralježnice. Znakovi i simptomi bolesti mogu uključivati: Bol u leđima je rani simptom tumora kralježnice. Bol može biti na mjestu tumora zbog rasta tumora, ali […]

Iz iste kategorije

Neurologija

Evocirani potencijali

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Evocirani potencijali (EP) spadaju u neurofiziološke pretrage koje se koristi u kliničkoj praksi za procjenu funkcionalnosti različitih dijelova živčanog sustava. Stimulirajući specifične senzorne putove i bilježeći električne reakcije koje generira mozak ili leđna moždina, evocirani potencijali pružaju dragocjene podatke o provođenju živčanih impulsa kao i o mjestu oštećenja. Evocirani potencijali mjere električnu aktivnost koju stvara […]

Neurologija

Ultrazvučna pretraga karotidnih arterija

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Karotidne arterije su glavne krvne žile u vratu koje opskrbljuju krvlju mozak, vrat i lice. Ove su arterije bitne za rad mozga jer isporučuju krv bogatu kisikom. Blokade protoka krvi ili suženja u tim arterijama može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema od kojih je svakako najozbiljnija moždani udar. Jedna od najčešćih tehnika koja se koristi za […]

Neurologija

Što su vretena spavanja?

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Spavanje je bitan biološki proces koji igra ključnu ulogu u održavanju cjelokupnog zdravlja i dobrobiti. Jedna od značajnih značajki spavanja bez brzih pokreta očiju (NREM) je pojava vretena spavanja, izbijanja moždane aktivnosti koji se vidljivo pojavljuju na elektroencefalogramu (EEG). Spavanje i njegove faze Spavanje nije jednoobrazno stanje već ciklus koji se sastoji od različitih faza […]

Neurologija

Nalaz MR na hipofizi

Neurologija

Što su hemangiomi?

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Hemangiomi su benigne vaskularne malformacije koje se obično sastoje od mase krvnih žila. Iako se obično nalaze u koži i jetri, ove vaskularne anomalije mogu se pojaviti i u mozgu. Kada su prisutni u mozgu, nazivaju se cerebralni hemangiomi ili intrakranijski hemangiomi. Iako općenito benigni, njihova prisutnost u tako kritičnom organu predstavlja jedinstven izazov. Vrste […]

Neurologija

Razvojne venske anomalije

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Razvojne venske anomalije, poznate i kao venski angiomi, prirođene su malformacije venskog sustava mozga. Predstavljaju najčešći tip moždanih krvožilnih malformacija, koje se često slučajno identificiraju slikovnim pretragama. Razvojne venske anomalijekarakterizira skup malih žila koje se ulijevaju u veću središnju venu. Te se anomalije mogu pojaviti u različitim dijelovima mozga. Smatra se da se razvojne venske […]

Neurologija

Možete li mi molim Vas reći kakav je ovaj EEG nalaz za dijete od 9 godina?

Neurologija

Dvoboj dijeta za mršavljenje: povremeni post i dijeta s ograničenim unosom kalorija

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Naslovi najnovijih stručnih članaka o prehrani za mršavljenje glase: „Povremeni post i doziranje proteina odnosno ravnomjerna raspodjela tijekom dana za učinkovitije mršavljenje i skidanje masnog tkiva na području trbuha“ i „ Uz povremeni post dva dana u tjednu učinkovitije se gubi višak kilograma“. Čini se da ovaj popularan način prehrane pomalo dobiva sve veću znanstvenu […]