ACNES – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Što je ACNES ?

Sindrom uklještenja prednjeg kožnog živca (Anterior cutaneous nerve entrapment syndrome – ACNES) je stanje koje može uzrokovati dugotrajnu bol u području trbuha. Može se pojaviti kada su završne grane donjih međurebrenih živaca pritisnute u području trbušnih mišića. ACNES se očituje kao intenzivna lokalizirana neuropatska bol. Budući da se radi o rijetkom sindromu teško ga je dijagnosticirati i može se zamijeniti s drugim stanjima koja uzrokuju bol u području trbušne stijenke.

Nakon što se pomisli na ovu dijagnozu na temelju bolesnikove povijesti bolesti, dijagnoza se postavlja temeljitim kliničkim pregledom bolesnika. Gotovo uvijek je malo lokalizirano područje intenzivne boli prekriveno većim područjem promijenjenog osjeta kože. Bolno mjesto se pogoršava naprezanjem trbušnih mišića kao na primjer kod podizanja glave ili saginjanjem trupa. Pritisak na kožu je bolan u usporedbi sa suprotnom stranom koja nije zahvaćena.

Simptomi ACNES-a mogu biti akutni ili dugotrajni. Akutna bol se opisuje kao lokalizirana, oštra, ponekad s pečenjem i obično s jedne strane trbušne stijenke. Bol se može pogoršati kada se bolesnik okreće ili saginje.

Liječenje sindroma uklještenja prednjeg kožnog živca započinje se s neoperativnim metodama kao led, odmor, nesteroidni protuupalni lijekovi (NSAID) i fizikalna terapija.

Ovo stanje se može dijagnosticirati lokalnom injekcijom anestetika, samog ili u kombinaciji s kortikosteroidom, u mišićni kanal kroz koji prolazi zahvaćeni živac.

Kod koga se ovo stanje javlja?

Uklještenje perifernog živca kože na trbušnoj stijenci se događa na mjestima gdje živac ulazi u kanal u mišiću. Kontrakcija mišića na tim mjestima može pojačati pritisak na sami živac i samim time pojačati bol. Pritisak na živac uzrokuje lokalizirani edem koji može izravno ozlijediti živac ili ugroziti cirkulaciju samoga živca.

Često se zanemaruje i ne prepoznaje, iako se incidencija procjenjuje na 1:2000 bolesnika. No, točnih podataka ipak nemamo.

Najčešći uzrok boli u trbušnoj stijenci je uklještenje živca na vanjskoj strani ravnog trbušnog mišića.

Do 30% bolesnika s dugotrajnom boli u području trbuha mogu imati ACNES – sindrom uklještenja prednjeg kožnog živca. Ova dijagnoza može se postaviti iz bolesnikove anamneze, ali je jako bitan i sami pregled bolesnika, kao i smanjenje bola prilikom injekcije lokalnog anestetika.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 6. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minuta

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Problemi sa srcem i dijabetes – molim Vaše mišljenje

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 5. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minuta

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 4. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minutaDiferencijalne dijagnoze Prilikom traumatske ozljeda koljena uglavnom ne bude samo zahvaćen menisk. Često dolazi i do ozljeda drugih mekih struktura koljena, kao npr. ligamenata. Ovakav tip ozljede se naziva „nesretni trijas“, što znači da oštećenje meniska nastaje zajedno s ozljedama kolateralnog ligamenta i prednjeg križnog ligamenta koljena. Ozljeda prednjeg križnog ligamenta obično se javlja u […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 3. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteSimptomi i znakovi ozljede. Prilikom akutne traume koljena, osobito ukoliko postoji oteklina, potrebno je napraviti običnu rendgensku snimku kako bi se isključio mogući prijelom kosti. Rendgenska slika neće pokazati puknuće (rupturu) meniska. Magnetska rezonancija (MR) se izvodi kako bi se potvrdila dijagnoza ozljede meniska, te isključile druge ozljede mekih tkiva, uključujući hrskavicu, tetive i ligamente. […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteSimptomi i znakovi ozljede. Akutna puknuća meniska uglavnom nastaju tijekom naglog pokreta u kojem se koljeno rotira dok stopalo ostaje na tlu. Osobe koji se bave sportom (poput tenisa, nogometa, košarke, i skijanja) koji uključuje iznenadne i nagle pokrete u koljenu imaju veliki rizik za ozljedu meniska. Također i direktni udarci u koljenu mogu dovesti […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteUvod. Ozljede meniska mogu biti akutne (obično traumatske) i kronične (odnosno degenerativne) ozljede. Akutna ozljeda meniska je ozljeda koljena koja se najčešće javlja kod sportski aktivnih osoba. Uglavnom se javlja kod mlađih osoba, no može se vidjeti i kod starijih, pogotovo kod onih s artrozom u koljenu. Pukotine meniska se često pojavljuju u kontaktnim sportovima […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Bol u rebrima – što bi to moglo biti?