ACNES – 3. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Liječenje ACNES-a.

ACNES (Sindrom uklještenja prednjeg kožnog živca) se može dijagnosticirati primjenom lokalne injekcije anestetika u kanal u ravnom trbušnom mišiću gdje prolazi zahvaćeni kožni živac.

Injekcija lokalnog anestetika blokira osjet u živcu, ali se pretpostavlja i da smanjuje pritisak u kanalu koji uzrokuje uklještenje živca. Studije su potvrdile pozitivan učinak lokalne injekcije anestetika kod ovog stanja.

Prilikom apliciranja injekcije se prvo napipa udubljenje na bočnom rubu ravnog trbušnog mišića i ono odgovara otvorima kanala za prednje kožne živce. Važno je poznavati građu kanala radi pronalaska točnog mjesta gdje se ubrizgava navedena injekcija. U tome nam može pomoći ultrazvuk. Korištenje ultrazvuka se sve više preporučuje budući da omogućuje apliciranje lokalnog anestetika na točno mjesto.

Injekcija ima dvije svrhe: ublažiti bol i smanjiti pritisak na živac u kanalu. Bolesnici ponekad mogu osjećati slabost nakon primijenjene injekcije i njih treba pustiti da legnu dok se ne osjećaju bolje. Inače je dobro kretati se nakon primljene injekcije.

Ako je injekcija bila učinkovita, bolesnici često kažu kako je bol nestala. Ponekad je potrebno više dana da se može vidjeti učinak. Ako je odgovor osrednji i liječnik posumnja da je razlog tome što injekcija nije precizno aplicirana na pravo mjesto, može se pokušati s drugom injekcijom nakon svega par dana. Kod mnogih bolesnika jedna injekcija daje dugotrajno olakšanje bola. Kada prestane učinak injekcije navedena terapija se može ponoviti, budući da neki bolesnici trebaju više injekcija kako bi bol potpuno nestala.

Rijetko je potrebno više od četiri ili pet injekcija, budući da svaka injekcija dovodi do olakšanja bola sve dulje vrijeme dok bol potpuno nestane.

Uvijek je bitno da liječnik odluči je li ponavljanje injekcija opravdano, tj. ima li bolesnik druga medicinska stanja koja dovode do uklještenja živca (skolioza, ožiljci, povećanje trbuha i slično).

Korištenje kortikosteroidnih injekcija se može pokušati kod ove dijagnoze međutim ponekad korištenje kortikosteroidning lijekova u mišiće može pogoršati bol i dovesti do atrofije mišićnog tkiva.

I neki drugi modaliteti liječenja mogu privremeno ublažiti bol kod ACNES-a, kao na primjer led koji može pomoći djelujući kao lokalni anestetik i smanjujući oteklinu oko živca. Osim toga i primjena elastičnog zavoja može smanjiti pritisak na živac, kao i primjena topline koja može ublažiti grč u mišićima.

Za bolesnike s ACNES-om treba omogućiti multidisciplinarni pristup koji uključuje edukaciju, vježbe istezanja ravnog trbušnog mišića i smanjenje aktivnosti koje uzrokuju bol. Primjena TENS-a (transkutana električna živčana stimulacija) također može biti korisna kod smanjenja bola kod ACNES-a.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Preporuka za liječenje upale SI zgloba

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Spinalni tumori – 6. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Liječenje. Liječenje tumora kralježnične moždine je poprilično različito kod svakog bolesnika. Ono ovisi o vrsti tumora, lokalizaciji tumora, brzini rasta tumora, simptomima i cjelokupnom zdravlju bolesnika. Također i cilj liječenja može biti različit, tj. od izlječenja do kontrole simptoma bolesti ili kontrole rasta samog tumora. Bitno je dobro informirati bolesnika prije početka liječenja i to […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Spinalni tumori – 5. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Dijagnoza bolesti. Dijagnoza za sve tumore kralježnice ovisi o rendgenskim pretragama uključujući magnetnu rezonanciju (MR), kompjuteriziranu tomografiju (CT) i rendgenske snimke (RTG) , kao i povijesti bolesti te pregled bolesnika. Pregled se odnosi na fizikalni (pregled mišića i kostiju), te neurološki pregled (pregled funkcije živaca). Znakovi na koje se upućuje pozornost su: • Bol u […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Spinalni tumori – 4. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Simptomi bolesti. Simptomi za sve vrste spinalnih tumora su slični te ovise o lokalizaciji tumora, odnosno je li tumor stvara pritisak na kralježničnu moždinu, korijene živaca, krvne žile ili kosti kralježnice. Znakovi i simptomi bolesti mogu uključivati: Bol u leđima je rani simptom tumora kralježnice. Bol može biti na mjestu tumora zbog rasta tumora, ali […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Spinalni tumori – 3. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Spinalni tumori prema lokalizaciji. Primarni tumori kralježnice. Primarni tumori kralježnice su rijetki i čine manje od 10 posto svih tumora kralježnice. Primarni tumori kralježnice nastaju iz kostiju ili struktura mekog tkiva kralježnice uključujući hrskavicu. Primarni tumori kralježnice uključuju osteosarkom, hemangiom itd. Multipli mijelom je sistemska bolest koja pogađa ljude srednje dobi, a karakterizirana je lokalnom […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Spinalni tumori – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Podjela spinalnih tumora prema vrsti. Ovdje ćemo spomenuti samo neke od najčešćih tumora koje susrećemo u području kralježnice i spinalnog kanala. Benigni spinalni tumori. • Hemangiomi su dobroćudni (benigni) tumori krvnih žila. Jako se često nalaze na rendgenskim snimkama kao slučajan nalaz i obično ne zahtijevaju liječenje. Mogu se pojaviti bilo gdje u tijelu, no […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

MR križa – molim tumačenje i savjet

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Spinalni tumori – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minuta Uvod. Spinalni tumori ili tumori kralježnične moždine i kralježnice predstavljaju tumorsko tkivo unutar ili oko kralježnične moždine. Tumori kralježnice klasificirani su prema: Tumori leđne moždine, koji se naziva i intraduralni tumori, su tumori kralježnice koji počinje unutar leđne moždine ili tvrde ovojnice leđne moždine (dura). Intraduralni tumori se dijele na: Tumor koji zahvaća kosti kralježnice […]