Trebam li pričekati sa začećem ako imam bubrežne kamence
Poštovana doktorice, imam 34 godine, planiram prvu trudnoću i s ginekološke strane se sve cini u redu (uredan papa,UZV i ciklusi). Međutim ustanovljeni su mi bubrežni kamenci u oba bubrega (inače sam već nekoliko puta bila na hitnoj unazad par godina radi istih, nakon sto su se pokrenuli, bolovi su bili nesnosni, iako su kamenci bili manji). Zanima me je li pametno nastaviti s pokušajem začeća ili ipak pričekati da kamenci izađu, iako to može potrajati?
Također, pila sam folnu kiselinu 3 mjeseca, 400 mikrograma, na što mi je ginekolog rekao da je to premala doza i prepisao mi folacin 5mg, bez pitanja o mojoj anamnezi, koja je u redu (osim kamenaca i 3 hemangioma na jetri koje imam od rođenja, kontroliram ih i ne povecavaju se). Postoje li neki drugi vitaminski pripravci koji sadrze dovoljnu količinu folne kiseline ili da nastavim sa folacinom od 5 mg?
Hvala unaprijed na odgovoru. S poštovanjem.
20.12.2023
Odgovara
Lovorka Vidović Gajger, dr. med. spec. ginekologije i opstetricije, subspec. fetalne medicine i opstetricijePoštovana,
U svijetu se učestalost bubrežnih kamnaca u trudnoći različito se bilježi, od 1:188 do 1:4600 trudnoća. U porastu je učestalost kod žena općenito, a posebno kod žena u dobi od 30 do 50 godina. Istraživanja su pokazala da se ne bilježi porast učestalosti pojave bubrežnih kamenaca u trudnoći. Može se reći da trudnoća nije stanje koje povećava rizik za nastanak kamenaca. Bubrežne kamence tijekom trudnoće prati povećan je rizik od preranog puknuća plodovih ovoja i povećani rizik od prijevremenog porođaja i to 1,4-2,4 puta. Bubrežna kolika nastaje kada se kamenac pokrene i izazove zastoj u ureteru. Pitanje je dali će se to Vama dogoditi u trudnoći. Bol je manjim dijelom uzrokovana samim kamencima, a većim dijelom nastaje rastezanjem mokraćovoda i bubrežne kapsule. Liječenja započinje se s potpornom terapijom, uključuje lijekove protiv bolova i povraćanja te obilnu hidraciju. Prije trudnoće savjetovala bih Vam konzultaciju i pregled sa urologom.
Što se tiče uzimanja folata, dnevna doza je 400 mikrograma. Zbog povećanih zahtijeva u trudnoći preporuča se uzeti 600 do 800 mikrograma dnevno kod zdravih trudnica. Postoje mnogi preparati na tržištu dizajnirani za uzimanje prije i za vrijeme trudnoće.
Ako žena ima spinu bifidu ili takvu deformaciju koja se pojavljuje u obitelji, megaloblatićnu anemiju, kod glutenske enteropatije ili celijakije te uzimanja terapije antiepileptika, preporuča se navedeni lijek koji ima 5 miligrama folata.
Svaka dijagnoza ima svoju terapijsku širinu, a ako se odluči uzimati kod zdravih trudnica potrebno je uzeti 1 tabletu dnevno 3 mjeseca prije planirane trudnoće i nastaviti tijekom prva 3 mjeseca trudnoće.
Vaše pitanje je odgovoreno.