U liječenju angine pektoris koriste se lijekovi iz skupine beta blokatora, antagonista kalcijevih kanala, antiagregacijska terapija (acetilsalicilna kiselina), nitrati dugog i kratkog djelovanja koji ublažavaju simptome angine pektoris (djeluju vazodilatatorno). Nitroglicerin koji se koristi u obliku tablete ili spreja aplikacijom sublingualno (pod jezik) može se koristiti više puta u tijeku dana za suzbijanje simptoma angine pektoris. Djelovanje mu nastupa već nakon nekoliko sekundi i traje do pola sata. Bolesnik treba sjediti ili ležati jer nitroglicerin dovodi do pada arterijskog tlaka.
Veoma je važna kontrola kardiovaskularnih čimbenika rizika, a tu spada liječenje arterijske hipertenzije, povišenih lipida u krvi, šećerne bolesti i primjena zdravih životnih navika koje su usmjerene na prevenciju kardiovaskularnih bolesti:
zdrave prehrambene navike (mediteranski tip ishrane)
tjelesna aktivnost (redovita, umjerena, trajanja minimalno 30 minuta)
kontrola stresa (izabrati odgovarajuće tehnike relaksacije)
održavati tjelesnu težinu u granicama normale, odnosno reducirati tjelesnu težinu u slučaju pretilosti
prestati pušiti, izbjegavati konzumaciju većih količina alkoholnih pića
Sve su to postupci kojima se sprečava razvoj ateroskleroze. Bolesnici trebaju redovito uzimati propisanu terapiju. Bolesnike s anginom pektoris medicinski tim treba educirati o terapiji i kontroli kardiovaskularnih čimbenika rizika.
Prilikom izlaganja hladnoći, bolesnik treba biti primjereno obučen, zaštiti se što više od hladnog vremena. Također treba ljeti biti oprezan u klimatiziranim prostorima, u slučaju ulaska u more ili jezero, rijeku, pažljivo i postepeno ulaziti u vodu kako bi se tijelo prilagodilo promjeni temperature. Treba izbjegavati obilne i teške obroke.
Bolesnici koji uzimaju lijekove za erektilnu disfunkciju, trebaju se posavjetovati sa svojim liječnikom da li smiju i dalje koristite lijekove te skupine zbog većeg kardiovaskularnog rizika i što ti lijekovi uz nitroglicerin mogu dovesti do naglog pada arterijskog tlaka (nikako ih ne uzimati zajedno s nitroglicerinom).
Medikamentozna terapija, kontrola kardiovaskularnih čimbenika rizika uz primjenu zdravih životnih navika, te redovite kardiološke kontrole, anginu pektoris će održavati stabilnom i spriječit će njezinu daljnju progresiju u teže oblike ishemijske bolesti srca i nastanka infarkta miokarda.
U slučaju promjene učestalosti, karaktera, intenziteta simptoma angine (simptomi angine se iznenada mijenjaju, javljaju se i prilikom odmaranja ili spavanja, odnosno bez psihofizičkih opterećenja, traju duže od uobičajenog ili ako ne popuštaju na nitroglicerin, javljaju se učestalije, nepredvidljivo) , bolesnik se treba odmah javiti liječniku, odnosno pozvati hitnu pomoć jer je povećan rizik nastanka infarkta miokarda. Nitroglicerin bolesnik treba uvijek imati kod sebe.
23.8.2021