nadutost, grcevi, desna strana
Lijep pozdrav.
Javljao sam vam se prije sa provlemom nadutosti.
Naime, imam desno ispod rebara tup osjecaj, te neku zategnutost u nekim pozicijama sjedenja. Poslije velike nuzde se olaksa tu, a predje u donji dio desne strane. Gastro doktor je nakon ucida u kompletnu krvnu sliku i ultrazvukom abdomena, te pitanjima uspostavio da je problem funkcionalan.
Neugodno mi je, ali je u pitanju zdravlje, pa sam slikao posljednju stolicu kako bih vam postavio pitanje.
https://s18.postimg.org/878ukq9nt/Sight_2018_03_25_191216_556.jpg
Da li uz ovakvu stolicu, koja je svaki drugi dan, te uredne nalaze krvi i ultrazvuka postoji mogucnost ipak da u mom kolonu raste neko maligno oboljenje?
Kod mene je specificna situacija, prije sam uglavnom imao neformirane, mekse i vise tecne stolice, tada nisam imao poteskoce, sada kada imam formiranu stolicu, imam problem sa grcevima. Osjecam kao da je stolica prevelika i prenapreze mi debelo crijevo i stvara nelagodu, ali je bas zanimljivo sto je uvijek na desnoj strani, da li tu moze biti uzrok uspon i formirana stolica na koju kolon nije navikao pa se nakuplja.
Zabrinut sam, jer mi je specificno cudna situacija, svi dobiju prolive, imaju krv, ili nesto u stolici,a kod mene nadutost i grcevi, a stolica je formirana vise nego je ikad u zivotu bila.
27.3.2018
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Kod funkcijskih poremećaja probavnog sustava veliku ulogu igra psihičko stanje pacijenta kao i njegove prehrambene navike. Vrlo je važno smanjiti razinu stresa te prakticirati redovite tehnike relaksacije poput joge, vježbi istezanja ili meditacije. U velikom broju slučajeva, pravilna prehrana pomaže uspostavljanju bolje probave, a time i kvalitete života jer smanjuje bol i nelagodu zbog bolesti gastrointestinalnog sustava. Vodite dnevnik prehrane te tako lakše ustanovite koje vam namirnice odgovaraju, a koje vam stvaraju osjećaj nadutosti i nelagode. Prekomjerna konzumacija šećera ili soli uzrokuje pojačano lučenje želučane kiseline što može isprovocirati simptome bolesti. Napitci koji sadrže kofein (kava, čaj, kola) pa i kava bez kofeina mogu potaknuti lučenje želučane kiseline, no u umjerenim se količinama mogu konzumirati – najbolje nakon jela. Treba izbjegavati: prženu i masnu hranu, čokoladu, pepermint, češnjak, luk i pušenje. Neke namirnice mogu iritirati ili oštetiti jednjak, pa i njih treba izbjegavati, kao što su: citrusi i sokovi od citrusa, proizvodi od rajčice, crvena paprika, čili i papar. Uzimajte hranu bogatu topivim vlaknima. Topiva vlakna u dodiru s vodom stvaraju želatinastu masu, koja privlači mnoge štetne tvari.Ova masa također privlači šećere i masnoće iz hrane. Dobre bakterije u našim crijevima hrane se topivim vlaknima – jedite hranu koja njima obiluje da bi vaš probavni sustav bio uravnotežen. Lactobacillus acidophilus (L. acidophilus) i druge vrste probiotika pomoći će u regulaciji funkcije probavnog sustava. Namirnice bogate topivim vlaknima su: ječam, zob, leća, jabuke, naranče, kruške, jagode, orašasti plodovi, sjemenke lana, grah, borovnice, psyllium, krastavci, celer, mrkva. Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.