Na koji je način aloe vera povezana s ginekologijom? Je li u pitanju pomodarstvo? Ili postoje činjenice?…
Na koji je način aloe vera povezana s ginekologijom? Je li u pitanju pomodarstvo? Ili postoje činjenice? Razmotrimo, dakle, koje je mjesto i uloga aloe vere u kontekstu intimnoga zdravlja žene.
Aloe vera je jedna od 400-tinjak vrsta aloa iz porodice Liliaceae, čije je prirodno stanište u Južnoj Africi. Svega je nekoliko vrsta aloa komercijalizirano, a primat u tome ima aloe vera, sukulent koji je vrlo detaljno istražen i o čijim se svojstvima puno zna. Napokon, u narodnoj je medicini aloe vera prisutna više od 2 tisućljeća!
Aloe vera je rezervoar vode, koje sadrži oko 99-99.95%; ostalih 1-0.05% čine vitamini i minerali, enzimi, polisaharidi, fenoli i organske kiseline – sadrži čak 19 esencijalnih aminokiselina.
Ljekovita, bolje reći blagotvorna svojstva aloe vere pomažu u liječenju dijabetesa i dislipidemije, djeluju protektivno na jetru, imaju antioksidativni, antikancerogeni i antimikrobni učinak, pomažu u regulaciji razine estrogena i sanaciji posljedica zračenja; pomažu u sanaciji genitalnog herpesa i psorijatičnih promjena, pomažu u liječenju akni i cijeljenju opeklina, koristi se i u stomatologiji i oftalmologiji itd.
Preparati na bazi aloe vere mogu imati razne oblike i formulacije, mogu biti u vidu tekućina, kapsula, praškova i drugih oblika za peroralnu primjenu, u vidu krema, masti ili gelova za vanjsku primjenu i drugo.
U ginekologiji se, ponajprije usmenom predajom od žene do žene, najčešće koriste u vidu kapsula za peroralnu primjenu ili gelova za lokalnu primjenu.
No, ekstrakt aloe vere čest je sastojak i uložaka, tampona, sredstava za intimnu higijenu i slično. Tako smo na koncu došli do srži ove teme, a to je korist ili šteta za ženu koja koristi ova sredstva, koja sadrže aloe veru.
Čvrste znanstvene činjenice o neospornoj učinkovitosti aloe vere, u kontekstu ženskog intimnog zdravlja nema, no nema ni dokaza o njenoj štetnosti. S druge strane, višetisućljetno narodno predanje o koristi aloe vere ukazuje kako se dio pozitivna učinka u tretiranju raznih bolesnih stanja može barem djelomično atributirati i njoj.
U zaključku ćemo reći kako se medicinari ipak više uzdaju u tzv. oficijelnu, službenu medicinu, ali kako pozdravljaju i ono, tzv. alternativno, za što nema dokaza o štetnosti, a osoba je uvjerena, odnosno smatra da pomaka na bolje u njenom zdravstvenom stanju ima zbog uzimanja, odnosno korištenja preparata s ekstraktom aloe vere. Valja, međutim, naglasiti kako ne bi bilo odgovorno prema samome sebi oslanjati se samo na narodnu medicinu, nego narodna medicina neka bude dodatak oficijelnoj medicini.
18.10.2019