Križobolja – 2.dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Križobolja, bolna križa ili „lumbalgija“ su različiti nazivi za bolove što ih opisuju bolesnici s tegobama u slabinskom (lumbalnom) dijelu kralježnice.

Neki od češćih mogućih uzroka križobolje su:

  •  Išijas – bol koja se proteže putem grananja istoimenog živca, ischiadicusa, od donje kralježnice, zgloba kuka, stražnjice do stopala.
  • Hernija diska – odnosi se na izbočenje „diskova“ koji se nalaze između kralježaka te tako povezuju kralješke u cjelinu – kralježnicu. Navedeni diskovi su smješteni između dva susjedna kralješka, a omeđuje ih prsten tako da ne pritišću na živce u okolini.
  • Sindrom mišića piriformisa- navedeni mišić vrši rotaciju u zglobu kuka. Može doći do upalnih ili degenerativnih promjena u navedenom mišiću ili njegovog spazma (grča). Javlja se bol u području stražnjice koja se pojačava prilikom pokreta rotacija u zglobu kuka.
  • Osteoartritis – najčešći oblik artritisa koji se javlja kada se zaštitna hrskavica na epifizama (krajevima) kostiju istroši, a proces je degenerativnih promjena na kostima i zglobovima, slično kao i kod kuka i koljena.
  • Spinalna stenoza – suženje prostora unutar kralježnice, gdje se nalazi kralježnička moždina i pripadajući živci. Navedene promjene mogu uzrokovati pritisak na živce.
  • Prijelom kod osteoporoze – uzrokuje slabe i krhke kosti. Kosti postanu toliko krhke da pad, pa čak i najmanji stres kao što je savijanje ili kašalj mogu uzrokovati prijelom.
  • Sakroileitis – upala jednog ili oba sakroilijačna zgloba (zglobovi između slabinske kralježnice i zdjelice). Sakroileitis može uzrokovati bol u stražnjici ili u donjem dijelu kralježnice te se bol može prenijeti na jednu ili obje noge. Dugotrajno stajanje ili uspinjanje po stepenicama može pogoršati simptome. Jedan od tipičnih primjera sakroileitisa je ankilozantni spondilitis. A tu još ubrajamo i psorijatični artritis, enteropatski artritis i slično.
  • Ankilozantni spondilitis – je kronična reumatska upalna bolest koja najčešće zahvaća kralježnicu, ali može zahvatiti i druge zglobove i organe. Izraz ankilozantni se odnosi na ukočenost, a spondililis na upalu zglobova između kralježaka. Bolest prvenstveno zahvaća kralježnicu, tj. sakroilijakalne zglobove (područje gdje se spajaju kralježnica i zdjelica). Upalni proces koji zahvati kralježnicu dovodi do okoštavanja kako zglobnih, tako i vezivnih struktura izvan zgloba, što rezultira gubitkom pokretljivosti same kralježnice i na kraju njenim ukočenjem tj. ankilozom. S vremenom kralježnica pacijenta poprima karakterističan izgled u obliku polumjera, a taj proces obično traje 10-ak godina. Ako su zahvaćena i rebra može biti otežano i disanje.
  • Reumatoidni artritis – je kronična bolest koja zahvaća više organskih sustava. Nepoznatog je uzroka, a karakteristično obilježje bolesti je trajna upala sinovijalne ovojnice zglobova. Sinovijalna ovojnica je membrana koja okružuje zglob i stvara zaštitnu vreću oko zgloba. Ova vrećica je ispunjena tekućinom koja oblaže zglob, a naziva se sinovijalnom tekućinom. Navedena tekućina, štiti zglob, te opskrbljuje hranjivim tvarima hrskavicu i meko tkivo u zglobu. Trajna upala sinovijalne ovojnice dovodi do oštećenje hrskavice i kosti u zglobu, što se očituje oticanjem, bolnošću, ukočenosti i gubitkom funkcije zgloba.
  • Melargia parestetica – stanje obilježeno trncima, utrnulosti i žarom u vanjskom djelu bedra. Uzrok ovog stanja je kompresija živca koji daje osjetnu inervaciju kože u tom području.
  • Pijelonefritis – infekcija bubrega, vrsta mokraćne infekcije koja započinje u ureteru (mokraćovodu) ili u mokraćnom mjehuru i širi se na bubrege.
  • Osteomjelitis – infekcija kostiju. Infekcija može zahvatiti kosti šireći se krvotokom ili širenjem iz okolnog tkiva. Infekcija također može započeti i iz kosti u slučaju kada ozlijeđena kost dođe u kontakt s bakterijama.
  • Skolioza – „iskrivljenje“ kralježnice koja se najčešće javlja tijekom rasta prije puberteta. Može biti uzrokovana specifičnim bolestima kao mišićna distrofija ili cerebralna paraliza, dok kod većine skolioza ne znamo uzrok.
  • Pagetova bolest kosti – nastaje kada novo koštano tkivo postupno zamjenjuje staro koštano tkivo. Tijekom vremena, zahvaćene kosti mogu postati krhke i deformirane.

 

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Fizikalna medicina i rehabilitacija

MR vratne kralježnice – molim mišljenje

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 4. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minutaDiferencijalne dijagnoze Prilikom traumatske ozljeda koljena uglavnom ne bude samo zahvaćen menisk. Često dolazi i do ozljeda drugih mekih struktura koljena, kao npr. ligamenata. Ovakav tip ozljede se naziva „nesretni trijas“, što znači da oštećenje meniska nastaje zajedno s ozljedama kolateralnog ligamenta i prednjeg križnog ligamenta koljena. Ozljeda prednjeg križnog ligamenta obično se javlja u […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 3. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteSimptomi i znakovi ozljede. Prilikom akutne traume koljena, osobito ukoliko postoji oteklina, potrebno je napraviti običnu rendgensku snimku kako bi se isključio mogući prijelom kosti. Rendgenska slika neće pokazati puknuće (rupturu) meniska. Magnetska rezonancija (MR) se izvodi kako bi se potvrdila dijagnoza ozljede meniska, te isključile druge ozljede mekih tkiva, uključujući hrskavicu, tetive i ligamente. […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteSimptomi i znakovi ozljede. Akutna puknuća meniska uglavnom nastaju tijekom naglog pokreta u kojem se koljeno rotira dok stopalo ostaje na tlu. Osobe koji se bave sportom (poput tenisa, nogometa, košarke, i skijanja) koji uključuje iznenadne i nagle pokrete u koljenu imaju veliki rizik za ozljedu meniska. Također i direktni udarci u koljenu mogu dovesti […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteUvod. Ozljede meniska mogu biti akutne (obično traumatske) i kronične (odnosno degenerativne) ozljede. Akutna ozljeda meniska je ozljeda koljena koja se najčešće javlja kod sportski aktivnih osoba. Uglavnom se javlja kod mlađih osoba, no može se vidjeti i kod starijih, pogotovo kod onih s artrozom u koljenu. Pukotine meniska se često pojavljuju u kontaktnim sportovima […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Bol u prsnom košu – što bi to moglo biti?

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Spinalni tumori – 6. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteLiječenje. Liječenje tumora kralježnične moždine je poprilično različito kod svakog bolesnika. Ono ovisi o vrsti tumora, lokalizaciji tumora, brzini rasta tumora, simptomima i cjelokupnom zdravlju bolesnika. Također i cilj liječenja može biti različit, tj. od izlječenja do kontrole simptoma bolesti ili kontrole rasta samog tumora. Bitno je dobro informirati bolesnika prije početka liječenja i to […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Spinalni tumori – 5. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteDijagnoza bolesti. Dijagnoza za sve tumore kralježnice ovisi o rendgenskim pretragama uključujući magnetnu rezonanciju (MR), kompjuteriziranu tomografiju (CT) i rendgenske snimke (RTG) , kao i povijesti bolesti te pregled bolesnika. Pregled se odnosi na fizikalni (pregled mišića i kostiju), te neurološki pregled (pregled funkcije živaca). Znakovi na koje se upućuje pozornost su: • Bol u […]