Jesi li ti rezana u porodu?

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Rezanje“ i „porod“ – kako te dvije riječi, koje izazivaju sasvim oprečne emocije, mogu stajati u istoj rečenici? I kako u sugovornica najčešće ne izazivaju strah i gnušanje, nego naprotiv, blažene emocije? Nezamislivo? Zapravo – nije…

„Rezanje“ i „porod“ – kako te dvije riječi, koje izazivaju sasvim oprečne emocije, mogu stajati u istoj rečenici? I kako u sugovornica najčešće ne izazivaju strah i gnušanje, nego naprotiv, blažene emocije? Nezamislivo? Zapravo – nije.

Mame i buduće mame jako dobro znaju o čemu ćemo pričati, a ovim tekstom približit ćemo ovu, naoko strašnu tematiku i drugima. Tko zna, možda će ovaj tekst nekim budućim tatama pojasniti situaciju, pa primalje u rađaonici neće imati dodatnog posla, brinuti se o hrabrim budućim očevima, koje oblijeva hladni znoj i koji naočigled gube snagu, kada su nazočni porodu, kao – potpora.

Rezanje u porodu“ kolokvijalni je izraz za epiziotomiju, kirurški rez u području međice, perineuma, ulijevo, kojim se proširuje izlaz iz mekog porođajnog kanala i tako olakšava porod. Izvodi se u samom činu tiskanja i rodilja zapravo samo rezanje i ne osjeti kao posebnu bol. Iza poroda, tijekom šivanja reza epiziotomije injicira se lokalno anestetik (ili se doda doza epiduralne analgezije, ako je rodilja istu imala tijekom poroda), te tako i taj dio, zbrinjavanja epiziotomije, nije posebno bolan.

Opisan je idealan tijek događaja, kada se ništa ne komplicira i sve ide „kao po knjizi“.

Međutim, zbog mogućih komplikacija, danas se nastoji vaginalni porod voditi bez epiziotomije. Naravno, ako se time ne ugrožava zdravlje i život i majke i djeteta. Od tuda i pitanje iz naslova, „Jesi i ti rezana“.

O tome u koje će se rodilje morati napraviti epiziotomija procjenu donose u samom tijeku poroda, u doba izgona, ginekolog i primalja koji su uz rodilju. Važno je procijeniti, s obzirom na položaj i stav djeteta, ultrazvučno procjenjenu težinu djeteta, te visinu rodilje, veličinu i oblik njene zdjelice, paritet i drugo, može li se porod sigurno dovršiti bez epiziotomije ili bi tako bio preveliki rizik komplikacija. Odnosno, je li eventualni rizik od komplikacija zbog epiziotomije manji od rizika komplikacija bez epiziotomije.

Iza poroda djeteta i posteljice, pristupa se zbrinjavanju, šivanju epiziotomije, u sterilnim uvjetima. Prema današnjim stavovima, tijekom tog vremena šivanja epiziotomije, zapravo, ukupno oko 2 sata iza poroda, dok je mlada mama još u rađaonici, njena pažnja usmjerena je samo na jedno – na njeno novorođenče, koje joj je na prsima. Taj prvi kontakt majke i djeteta vrlo je važan iz mnogih razloga, koje ćemo pojašnjavati u kasnijim tekstovima.

Tijekom kasnijeg boravka u bolnici, pa sve do otpusta iz rodilišta, potrebno je provoditi uobičajenu osobnu i napose intimnu higijenu. Naravno, neke komplikacije u području reza epiziotomije mogu se razviti i po otpustu iz rodilišta, no ako se mlada mama pridržava uputa, velika je vjerojatnost kako komplikacija neće biti.

Rana od epiziotomije cijeli kao i svaka druga rezna rana – ožiljkom, po kojemu ginekolog pri svakom kasnijem pregledu i bez podataka o porodu, može znati kako je žena rađala. Naravno, tijek cijeljenja može se i kasnije zakomplicirati, primjerice, ovisno o kvaliteti tkiva i nekim drugim okolnostima, može ostati neestetski ili bolan ožiljak, koji može uzrokovati probleme pri mokrenju i defekaciji, te spolnim odnosima. U takvim slučajevima, nakon nekoliko mjeseci može se izvesti korektivni kirurški zahvat.

Ako sve prođe u najboljem redu, bez ikakvih komplikacija, mlada mama će, u razgovoru s drugim mamama sa zapravo pozitivnim emocijama pričati o „rezanju u porodu“.

I to je pojašnjenje naslova – kako i zašto jedan, u svakodnevnom govoru strašan pojam kao što je „rezanje“, može iz usta mladih mama zvučati sasvim drugačije.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Ginekologija

PUPKOVINA, pupčana vrpca

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteLatinski- funiculus umbilicalis Engleski – umbilical chord Njemački – nabelschnur Pupčana vrpca se stvara i traje tijekom prenatalnog razvoja čovjeka. Što znači prenatalni razvoj čovjeka? To je razvoj čovjeka od začeća do rođenja. Pupkovina je po svom sastavu fiziološki i genetski dio fetusa. Slijedom mnogih embrioloških događanja, pupčana vrpca nastaje od mnogih embrioloških tvorbi i […]

Ginekologija

Crvenilo koje peče tijekom spolnog odnosa

Ginekologija

Upale posteljice – vilitis

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteUpale posteljice (vilitis) obično nastaju putem krvi (hematogeno), širenjem uzročnika iz krvi majke u tkivo posteljice. Upalna reakcija se nalazi u tkivu posteljičnih resica. Makroskopski kada se posteljica pogleda, ona izgleda uredno. Zbog tih događanja posteljica može biti nešto lakša ili nešto teža za gestacijsku dob. No, kada se uzorak tkiva posteljice stavi pod mikroskop, […]

Ginekologija

Placenta praevia – porođaj

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePorođaj se u slučaju nasjele posteljice najčešće dovršava carskim rezom. U svim slučajevima totalne i parcijalno nasjele posteljice carski rez je apsolutna indikacija. Carski rez može biti planiran kada nema krvarenja, a dosegnuto je 37 tjedana ili više, trudnoće. Ako je potrebno planirati raniji porod carskim rezom, potrebno je potvrditi zrelost fetalnih pluća. Carski rez […]

Ginekologija

Placenta praevia – dijagnostika i liječenje

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteOsnovni simptom nisko nasjele posteljice je krvarenje, najčešće u drugoj polovici trudnoće. No, svako krvarenje potkraj drugog i početkom trećeg tromjesečja trudnoće ne znači da je u pitanju nisko nasjela posteljica, ona samo sudjeluje u 20 % slučajeva. Najčešće je krvarenje nepoznatog uzroka (u 45% slučajeva), potom aburpcija (odljuštenje) posteljice u 30 % slučajeva. Ostali […]

Ginekologija

Spolni odnos i trudnoća

Ginekologija

Placenta praevia

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteŠto je placenta praevia? Kada se placentacija i razvoj posteljice smjesti na donjem djelu maternice (donji uterini segment) te se tako posteljica nalazi između vrata maternice i ploda. Tako da zapravo blokira ili možemo reći sprječava rađanje djeteta. Takvo smještena posteljica može potpuno ili djelomično prekrivati donji uterini segment. Razlikujemo četiri stupnja: Pojavnost nasjele posteljice […]

Ginekologija

Uloga posteljice u trudnoći

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePlacenta ili posteljica je organ koji nastaje u trudnoći i tijekom trudnoće vrši vrlo važnu ulogu. Normalan razvoj posteljice je preduvjet normalnog razvoja trudnoće u našoj vrsti Homo sapiens (umni čovjek). U prilog tome govori podatak da oko 65 % zametaka propada u razdoblju kada nije moguće otkriti trudnoću. Kako u ranom razdoblju trudnoće, tako […]