Uobičajeno je i, štoviše odgovorno imati „kućnu apoteku“. Koje lijekove i sanitetski pribor i ostalo bi ista trebala sadržavati razmotrit ćemo s gledišta ženskog zdravlja.
No prije detaljnog razmatranja ove tematike, imajte u vidu eventualne alergije na lijekove, odnosno sastojke! Odnosno, ako niste sigurni sadrži li neki lijek ili preparat, sredstvo, … koji namjeravate kupiti neki alergen, posavjetujte se s nadležnim liječnikom, odnosno ljekarnikom.
Uobičajeno je i, štoviše odgovorno imati „kućnu apoteku“. Koje lijekove i sanitetski pribor i ostalo bi ista trebala sadržavati razmotrit ćemo s gledišta ženskog zdravlja.
No prije detaljnog razmatranja ove tematike, imajte u vidu eventualne alergije na lijekove, odnosno sastojke! Odnosno, ako niste sigurni sadrži li neki lijek ili preparat, sredstvo, … koji namjeravate kupiti neki alergen, posavjetujte se s nadležnim liječnikom, odnosno ljekarnikom.
Obavezno kontrolirajte rok trajanja! Iza toga datuma najuputnije je preparat (lijek, zavoj, čaj, …) baciti, iako ćete čuti kako se mogu koristiti i neko vrijeme iza roka trajanja. Nemojte riskirati, a upravo zato nemojte nekontrolirano uskladištavati veće količine preparata, osim doista za hitan slučaj, a to je količina dostatna za nekoliko dana.
Kronični bolesnici, uključujući i trudnice s nekom bolešću koju imaju od prije trudnoće imaju svoje lijekove i paze da se pred kraj pakiranja lijeka kojega trenutno uzimaju jave nadležnom liječniku radi obnavljanja recepta, ili pak radi kontrolnog pregleda iza čega će se ustanoviti trebaju li i dalje koristiti isti lijek, ili neki drugi, ili ništa.
Zavojni materijali, flasteri, alkohol i dezinfekcijska sredstva također trebaju imati svoje mjesto u kućnoj apoteci, ne samo u bolesnika koji se trebaju redovito previjati, nego i radi sporadičnih, sitnih ozljeda u kućanstvu, kao što su plitke, površinske ogrebotine, porezotine i slično.
Simptomatski lijekovi, lijekovi protiv povišene tjelesne temperature, protiv bolova, protiv mučnine, protiv grčeva, za spavanje, … su također redovni sadržaj kućne apoteke.
Sve navedeno, odnosno neki lijekovi iz određene grupe lijekova, osim lijekova za kronične bolesti, u slobodnoj je prodaji u ljekarnama i drogerijama, za većinu toga nije potreban ni „privatni“ liječnički recept, No ako problemi ne prestanu za dan ili dva, vjerojatno ovakav vid samopomoći nije dostatan. Tada je potrebno javiti se nadležnom liječniku, bilo opće/obiteljske medicine, stomatologu, odnosno ginekologu, već prema vrsti tegoba.
Osim navedenog, što bi svaka žena, odgovorna prema sebi i svojem zdravlju, trebala imati u kućnoj apoteci?
Na prvom su mjestu lijekovi protiv gljivičnih genitalnih infekcija, u vidu vaginaleta (za nju) i krema (za nju i za njega). Pri prvoj pojavi tipičnih simptoma genitalne kandidijaze (svrbež, pojačani iscjedak, peckanje) potrebno je posegnuti za ovom vrstom samopomoći, te apstinirati od spolnih odnosa ili koristiti prezervative (što je i inače uputno). Ako smetnje ne prođu kroz dan ili dva, ili se pogoršaju, obavezno je javiti se nadležnom ginekologu. Naime, ponekad se u podlozi gljivične upale može raditi i o nekoj drugoj upali, uzrokovanoj nekim drugim mikroorganizmom, koja se liječi drugim lijekovima. To će ustanoviti ginekolog i po potrebi će učiniti dodatne pretrage i/ili prepisati daljnje liječenje.
Neki lijekovi protiv genitalne gljivične infekcije u slobodnoj su prodaji upravo jer je to najraširenija genitalna infekcija, ne isključivo spolno prenosiva. Naime, naše cijenjenje i vjerne čitateljice, a i čitatelji, sjetit će se ranijih tekstova u kojima smo raspravljali u kojim sve stanjima se, kao dodatni problem, može razviti genitalna kandidijaza.
Preporučljivo je imati i neke preparate koji su deklarirani kao dodaci prehrani, kao što su tablete željeza i magnezija. Ovo potonje je zapravo redoviti sadržaj kućne apoteke trudnica.
Sredstva za intimnu higijenu i posebne vrste čajeva (za mokraćne putove, probavu, smirenje, protiv kašlja i drugo) također je preporučljivo imati u kućanstvu. No, iako se isti također mogu kupiti i u ljekarnama, uglavnom ih ne držimo u ormariću nazvanom kućna apoteka, nego u drugim prostorijama (kupaonici, kuhinji).
Jesmo li spomenuli kućni test na trudnoću? Tzv. urinsku trakicu? Ovi proizvodi su također u slobodnoj prodaji i iako se kupuju u ljekarni, najčešće u kućanstvu nisu u istom ormariću s lijekovima. Ali nećemo pretjerati ako kažemo da su i oni neophodni, bilo da je riječ o ženi/paru koji priželjkuje da se pojavi plusić, bilo da je riječ o onima koji strahuju od toga.
Ljeto je sve bliže i kalendarski i po temperaturama, pa nemojte zaboraviti i kreme sa zaštitnim faktorom, koje također, kada kupujete nešto od gore nabrojenoga, možete kupiti i u ljekarni.
Naposljetku, posebna vrsta preparativne kozmetike, za određene tipove kože i za problematičnu kožu, sklonu alergijama, također se može kupiti u ljekarni. Osip, alergiju na sunce, hranu i slično nemojte smatrati beznačajnima, nego ako imate takvih neugodnih iskustava, imajte pri ruci, tj. u kućnoj apoteci i kreme, sprejeve i druge preparate kojima se ova stanja mogu ublažiti, barem do odlaska nadležnom liječniku.
I savjet za kraj. O čemu god se radi, nećete pogriješiti ako kod kuće posegnete za nečim od nabrojenoga, za simptomatskom terapijom – ovo se najčešće odnosni na stanja kao što su povišen tjelesna temperatura, bolovi, kašljanje. Lijekovi koji su u slobodnoj prodaji rijetko mogu zamaskirati neko ozbiljnije stanje, a u većini slučajeva doista i riješe problem, pa kasnije u miru, redovnim putem, zaobilazeći hitne službe, možete dogovoriti posjet nadležnom liječniku.
24.5.2017