
Razne elektronske naprave, popularni gadgeti, u širokoj su upotrebi i zapravo se svakodnevni, ne samo poslovni život bez njih više i ne može zamisliti.
Recimo, mobiteli. Pa tableti. I-Padi. Televizori, kompjutori, mikrovalne pećnice… Trend je takav da se trebamo zapitati – služe li oni nama ili mi njima? Zadržat ćemo se na razmatranju eventualnog utjecaja gadgeta i to ponajprije mobitela i sličnih naprava, na trudnicu i fetus, a sociološki aspekt ove problematike i tako je predmet interesa drugih struka.
Gadgeti, kao što su mobiteli, u širokoj su uporabi zadnjih 20-ak godina, što nije malo, ali nije ni dovoljno za dugoročna ispitivanja i donošenje znanstveno utemeljenih zaključaka o njihovu utjecaju na zdravlje. Zračenja koja te naprave emitiraju neionizirajuća su, nisu štetna i dosadašnja istraživanja pokazuju kako oni nemaju negativne učinke na zdravlje općenito, pa ni na zdravlje trudnice i fetusa, pod pretpostavkom upotrebljavanja uređaja u razumnim granicama. Autori tih studija ograđuju se i navode kako su daljnja istraživanja neophodna.
Trudnica, u namjeri da svede neželjene utjecaje na trudnoću na najmanju mogućnost, a potaknuta periodičnim bombastičnim napisima u tiskovinama o štetnosti gadgeta za fetus, nastojat će se izolirati od elektonskih uređaja kojima je inače okružena. To svakako podržavamo, ali iz nekih drugih razloga.
Naime, određeni poremećaji ponašanja djeteta, u širem razmatranju, dovode se u vezu s uporabom gadgeta od strane majke i roditelja, što se tumači na način da se trudnica, kasnije majka, premalo posvećuje sebi i svom djetetu, u odgojnom smislu, a previše je zaokupljena gadgetima. Tako gledajući, sve što odvlači pažnju od odgoja i brige za dijete je u neku ruku štetno.
U nastavku je nekoliko prijedloga kako smanjiti korištenje gadgeta, općenito.
- Nastojte koristiti mobitele i slične uređaje samo kada je to neophodno, a ne tek toliko da se nečime zabavite.
- Radije komunicirajte pisanim porukama, nego uspostavljanjem poziva.
- Ako ne postoji alternativa, pozivi neka budu kratki.
- Provjerite dostupnost, odnosno jačinu signala prije upostavljanja poziva, kako se ne bi bespotrebno gubilo vrijema na pokušaje pozivanja.
Mogućih načina za smanjenje „ovisnosti“ o gadgetima sigurno ima još, ali kao i inače kada je riječ o ovisnostima ili lošim navikama, pojedinac najprije sam treba shvatiti i odlučiti se za promjenu ustaljenih navika. Ako uspije, možda mu se svidi kakve još mogućnosti za provođenje vremena ima.
23.12.2015