Trudnoću koja od samog početka, od začeća, krene krivim smjerom nazivamo patološkom trudnoćom.
Menstruacija je izostala i učinjen je tzv. kućni test na trudnoću koji je pozitivan. Ako je trudnoća željena, veće sreće za ženu u tom trenutku nema. Dogovoren je pregled kod nadležnoga ginekologa.
Šok – trudnoća je, ali, na žalost, nije „dobra”. Ovakve situacije teške su i liječnicima jer se vrlo obazrivo mora reći kako se trudnoća, koja je patološka, mora dovršiti.
Trudnoću koja od samog početka, od začeća, krene krivim smjerom nazivamo patološkom trudnoćom. U širem smislu, pod pojmom patološka trudnoća mislimo na bilo koju trudnoću (i uznapredovalu) koja u nekom trenutku krene lošim smjerom.
Trudnoća koja od samog početka krene lošim smjerom jedan je od oblika patološke trudnoće. Može se raditi o trudnoći koja:
- nije na pravom mjestu (izvanmaternična, ektopična trudnoća, lat. GEU, Graviditas extrauterina),
- na pravom je mjestu, ali patološki napreduje (lat. Mola),
- na pravom je mjestu, ali se klinički pokazuje kao spontani pobačaj (lat. Abortus spontaneus), koji može biti prijeteći (lat. Ab. imminens), početni (lat. Ab. incipiens), u tijeku (lat. Ab. in tractu), cervikalni (lat. Ab. cervicalis), nedovršeni (lat. Ab. incompletus), dovršeni (lat. Ab. completus), febrilni (lat. Ab. febrilis) i septički (lat. Ab. septicus). Posebni oblici spontanog pobačaja su tzv. Blighted ovum (engl) i Missed abortion (engl).
Općenito govoreći, za trudnoću u maternici koja se završila do 20. (22). tjedna trudnoće kažemo da je bio pobačaj; od 20., odnosno 22. tjedna trudnoće do 37. je prijevremeni porođaj.
U većini slučajeva, nema posebnih simptoma u trudnoći koja je klasificirana kao rana patološka trudnoća – da je riječ o patološkoj trudnoći postaje jasno nakon ultrazvučnog pregleda, odnosno nakon neprimjerenih vrijednosti beta-HCG-a određenih iz krvi.
U drugim slučajevima trudnica može imati bolove (naročito nisko u trbuhu, koji ne prestaju, mogu biti grčeviti i pojačavati se) i vaginalno krvarenje (različito obilno i različite nijanse).
Posebna situacija, koja zahtijeva hitnu operaciju je prsnuće izvanmaternične trudnoće, što ide uz jake bolove po trbuhu, vaginalno krvarenje, oznojenu kožu, ubrzani rad srca, napetost trbuha, gubitak svijesti.
Kako se postupka kod rane patološke trudnoće?
U nekim slučajevima patološke trudnoće, kao što su izvanmaternična trudnoća, blighted ovum, missed abortion, oblici spontanog pobačaja osim prijetećeg i započetog, potrebno je bolničko liječenje i operacijski zahvat (hitni ili „hladni”), tzv. „čišćenje maternice”, kiretaža ili medikamentozni pristup; u drugih se liječenje može nastaviti ambulantno.
Jedino se prijeteći i početni pobačaj mogu prebroditi i trudnoća može dalje napredovati uredno. U tim slučajevima trudnici se prepisuju gestagenski preparati (na usta ili vaginalno), mirovanje (strogo/umjereno), benzodiazepinski preparat, analgetik. Iznimno je važno pridržavati se danih uputa i razmišljati pozitivno.
U manjeg broja slučajeva, naročito kod tzv. subkliničkih oblika patološke trudnoće (tzv. biokemijska trudnoća) organizam se može sam riješiti lošeg produkta začeća i tada, najčešće, nije potrebno dodatno instrumentalno intervenirati. U tim se slučajevima preporuča uredan nalaz potvrditi ultrazvučnim pregledom, te eventualno određivati beta-HCG iz krvi u nekoliko navrata do negativnog nalaza, prema procjeni ginekologa.
U poodmakloj trudnoći, nakon spontanog pobačaja (kompletnog, inkompletnog, kompliciranog) potrebno je dodatno učiniti reviziju maternične šupljine (kiretaža).
Jednom patološka trudnoća ne znači nužno i sljedeću takvu, jedino će se možda preporučiti dodatna dijagnostička obrada. Isto tako, ako žena nema neke rizične čimbenike na koje se može terapijski djelovati (spolno prenosiva infekcija, npr), ona sama ne može spriječiti pojavu patološke trudnoće. Zato se opet ističe važnost pozitivnog razmišljanja i imanja povjerenja u izabranoga ginekologa.
23.12.2015