Opstipacija, zatvor, neredovita stolica, česta je i vrlo neugodna pojava u trudnoći. Smatra se kako od ovoga pati svaka druga trudnica, što je, složit ćemo se, veliki broj.
Kako mi uvijek osluškujemo bîlo naših dragih čitateljica, koje na ovim stranicama traže savjete i upute, razmotrit ćemo zašto dolazi do opstipacije u trudnoći i kako si trudnica sama može pomoći. Uz napomenu kako se sve navedeno odnosi na inače zdrave trudnice; ako postoji neka druga patologija koja ima za posljedicu pojavu opstipacije navedene mjere samopomoći mogu biti od koristi, ali svako postupanje mora biti u dogovoru s nadležnim ginekologom, odnosno drugim specijalistima kod kojih se trudnica inače liječi.
Žene koje izvan trudnoće imaju problem sa stolicom, u kojih je taj simptom izoliran, odnosno u podlozi nije neko bolesno stanje, gotovo sigurno će imati ovaj problem i u trudnoći. Štoviše, vrlo vjerojatno će biti i izraženiji. Njima bi svakako trebalo ukazati posebno na ono što se u trudnoći ne smije uzimati radi regulacije stolice, a što možda redovito uzimaju izvan trudnoće.
Općenito govoreći, neredovitosti stolice i pojavi opstipacije doprinose ovi čimbenici:
- prehrana siromašma vlaknima,
- fizička neaktivnost,
- psihička stanja, kao što su neuroze, zabrinutost i drugo.
U trudnoći, osim svega nabrojenoga, dodatni čimbenici su:
- hormonalne promjene, koje djeluju na način da relaksiraju crijeva, pa hrana i otpadni produkti probave sporo prolaze kroz gastrointestinalni sustav,
- gravidni uterus, koji vrši pritisak na crijeva i doprinosi zadržavanju produkata hranjenja u crijevima i
- preparati željeza, kojega trudnice često trebaju uzimati.
Znajući ovo što smo upravo nabrojali, samopomoć kod opstipacije u trudnica temelji se na sljedećemu:
- U prehranu bi trebalo uključiti namirnice bogate vlaknima. Idealno bi bilo konzumirati dnevno 25-30 gr vlakana kroz voće, povrće, žitarice od cjelovitog zrnja, crni kruh, (suhe) šljive.
- Trebalo bi konzumirati veće količine tekućine. Idealno, oko 2 l tekućine dnevno i to obične vode, voćnog soka od svježe iscijeđenoga voća, bez aditiva, nezaslađenih čajeva (osim crnoga) i slično. Osim toga, vježbanje i uopće fizičke aktivnosti povećavaju potrebu za dodatnim unosom tekućine u organizam.
- Tjelovježba ne bi smjela biti isključena iz dnevnog rasporeda trudnice. Štoviše, preporuča se redovita tjelovježba, naravno, s određenim ograničenjima zbog trudnoće. Već se i samo hodanje (umjesto vožnje) može smatrati tjelovježbom u trudnoći. Ako nije zabranjeno od strane nadležnog ginekologa, preporuča se i lagano trčanje kao i pohađanje grupa zavježbanje koje je osmišljeno upravo za potrebe trudnica. Osim toga, dobra fizička kondicija trudnice je i preduvjet za lakši porod i za brži oporavak iza poroda (bilo vaginalnog bilo onoga iza carskog reza).
- Ako nije neophodno, dodatke prehrani i preparate željeza trebalo bi izbjegavati, osim ako laboratorijski nalazi ukazuju kako razina željeza ni uz primjerenu prehranu nije zadovoljavajuća. Tada bi trebalo razmisliti koji preparat željeza uzimati, a svakao izabrati onaj koji je lakše probavljiv i koji ima manje utjecaja na probavu.
- Raspitati se u ljekarnama o preparatima koji su u slobodnoj prodaji, a sprječavaju pojavu opstipacije u trudnoći, odnosno djeluju na poticanje stolice. S naglaskom kako je problem potrebno izložiti ljekarniku, a nipošto sami odrediti što uzeti, jer ima preparata koji se nikako ne smiju uzimati u trudnoći (kao što su laksativi, koji mogu dovesti do dehidracije, ili razni multimineralni pripravci).
- Trudnice sklone tzv. alternativnoj medicini znaju za dobrobiti aromaterapije, refleksologije, akupunkture…Sve to, naravno, u umjerenim količinima, doprinijevši ukupnom boljem osjećanju može imati i pozitivan učinak na gastrointestinalni sustav i probavu.
Bilo bi nam drago čuti i Vaša iskustva, koja mogu biti od pomoći drugim našim čitateljicama.
23.12.2015