Zašto se u nekih trudnica javlja jaki svrabež i kako se liječi?

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Pojava svrbeža zbog kojega će trudnicazatražiti liječničku pomoć nije rijedak problem. Prema vjerodostojnim izvorima, oko 20% trudnica žalit će se na svrbež.

Uzroka ima više, a postavljanje ispravne dijagnoze jamči kako će i poduzete mjere liječenja dovesti do poboljšanja općeg stanja trudnice, do uklanjanja tog neugodnog simptoma i do urednog nastavka trudnoće koja će završiti rođenjem živog i zdravog novorođenčeta.

Dijagnostički i terapijski pristup trudnici koja se žali na svrbež često je multidisciplinaran, što znači kako u tome mogu sudjelovati specijalisti raznih specijalnosti – ginekolozi/opstetričari, dermatolozi, gastroenterolozi, infektolozi, psiholozi i drugi. Duljina liječenja, trajanje simptoma i prognoza ovise o dijagnozi.

Smetnje su često dugotrajne, ponekad se svrbež pojavljuje više puta tijekom trudnoće, ponekad se sa svakim sljedećim javljanjem intenzivira; može značajno umanjiti kvalitetu života trudnice, negativno utjecati na san i usnivanje, pogoršati simptome depresije… ponekad trudnoća može loše završiti. Sam svrbež najčešće u kratkom vremenu iza poroda nestaje.

Koji su mogući uzroci pojave svrbeža u trudnica?

Prema učestalosti uzroka, to su: suha koža, gestacijska urtikarija s papulama i plakovima (engl. Pruritic urticarial papules and plaques of pregnancy, PUPPP), gestacijska kolestaza (engl. Intrahepatic cholestasis of pregnancy, ICP), gestacijski pemfigoid (engl. Pemphigoid gestationis, PG) i drugo.

Kakav je dijagnostički postupnik?

Kao i inače, važno je uzeti detaljnu anamnezu, s naglaskom na vrijeme i lokalizaciju pojave i trajanje simptoma. Uobičajeno se rade detaljne hematološko-biokemijske pretrage, zatim, po potrebi, histološke, serološke, imunofluorescentne, imunološke pretrage, a ultrazvučnim praćenjem procjenjuje se eventualna ugroženost ploda. 

Kako se liječi svrbež u trudnoći?

Ovisno o patofiziološkom poremećaju i dijagnozi, u liječenju svrbeža u trudnica primjenjuju se kortikosteroidi (lokalno i/ili sistemski), antihistaminici, lijekovi za snižavanje žučnih soli u cirkulaciji i normalizaciju jetrenih enzima, uljne kupke, hranjive neutralne kreme. Liječenje je često dugotrajno, nerijetko se provodi u bolnici, a zbog posljedičnog negativnog utjecaja svrbeža na kvalitetu života ponekad je potrebno i psihološko savjetovanje. 

Što je još važno reći?

Koliko god se problem u početku činio banalnim, ako svrbež sam od sebe ne prođe za koji dan, ako se pojačava i širi potrebno je zatražiti liječničku pomoć. Neće se pogriješiti ako se umjesto nadležnom ginekologu najprije javi nadležnom liječniku opće/obiteljske medicine, koji će i tako trudnicu dalje usmjeriti prema drugim specijalistima.

Cijelo vrijeme dok traju smetnje i liječenje potrebno je posebno oprezno nadzirati i plod, najčešće detaljnim ultrazvučnim praćenjem. U slučaju naznaka ugroženosti ploda, planira se dovršenje trudnoće (inducirani vaginalni porod ili carski rez). U tom smislu procjenjuje se koliko je hitno trudnoću dovršiti, odnosno može li se i smije li se čekati kako bi se trudnoća dovršila u što višoj gestacijskoj dobi.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Ginekologija

PUPKOVINA, pupčana vrpca

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteLatinski- funiculus umbilicalis Engleski – umbilical chord Njemački – nabelschnur Pupčana vrpca se stvara i traje tijekom prenatalnog razvoja čovjeka. Što znači prenatalni razvoj čovjeka? To je razvoj čovjeka od začeća do rođenja. Pupkovina je po svom sastavu fiziološki i genetski dio fetusa. Slijedom mnogih embrioloških događanja, pupčana vrpca nastaje od mnogih embrioloških tvorbi i […]

Ginekologija

Crvenilo koje peče tijekom spolnog odnosa

Ginekologija

Upale posteljice – vilitis

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteUpale posteljice (vilitis) obično nastaju putem krvi (hematogeno), širenjem uzročnika iz krvi majke u tkivo posteljice. Upalna reakcija se nalazi u tkivu posteljičnih resica. Makroskopski kada se posteljica pogleda, ona izgleda uredno. Zbog tih događanja posteljica može biti nešto lakša ili nešto teža za gestacijsku dob. No, kada se uzorak tkiva posteljice stavi pod mikroskop, […]

Ginekologija

Placenta praevia – porođaj

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePorođaj se u slučaju nasjele posteljice najčešće dovršava carskim rezom. U svim slučajevima totalne i parcijalno nasjele posteljice carski rez je apsolutna indikacija. Carski rez može biti planiran kada nema krvarenja, a dosegnuto je 37 tjedana ili više, trudnoće. Ako je potrebno planirati raniji porod carskim rezom, potrebno je potvrditi zrelost fetalnih pluća. Carski rez […]

Ginekologija

Placenta praevia – dijagnostika i liječenje

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteOsnovni simptom nisko nasjele posteljice je krvarenje, najčešće u drugoj polovici trudnoće. No, svako krvarenje potkraj drugog i početkom trećeg tromjesečja trudnoće ne znači da je u pitanju nisko nasjela posteljica, ona samo sudjeluje u 20 % slučajeva. Najčešće je krvarenje nepoznatog uzroka (u 45% slučajeva), potom aburpcija (odljuštenje) posteljice u 30 % slučajeva. Ostali […]

Ginekologija

Spolni odnos i trudnoća

Ginekologija

Placenta praevia

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteŠto je placenta praevia? Kada se placentacija i razvoj posteljice smjesti na donjem djelu maternice (donji uterini segment) te se tako posteljica nalazi između vrata maternice i ploda. Tako da zapravo blokira ili možemo reći sprječava rađanje djeteta. Takvo smještena posteljica može potpuno ili djelomično prekrivati donji uterini segment. Razlikujemo četiri stupnja: Pojavnost nasjele posteljice […]

Ginekologija

Uloga posteljice u trudnoći

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePlacenta ili posteljica je organ koji nastaje u trudnoći i tijekom trudnoće vrši vrlo važnu ulogu. Normalan razvoj posteljice je preduvjet normalnog razvoja trudnoće u našoj vrsti Homo sapiens (umni čovjek). U prilog tome govori podatak da oko 65 % zametaka propada u razdoblju kada nije moguće otkriti trudnoću. Kako u ranom razdoblju trudnoće, tako […]