Prekomjerno nakupljanje tekućine u organizmu trudnice

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Jedna od neugodnih pojava u trudnoći je i pojava edema, oticanja pojedinih dijelova tijela zbog prekomjernog nakupljanja tekućine u organizmu trudnice.

Time su najčešće zahvaćeni noge, stopala i gležnjevi, zatim ruke i lice. Oticanje je najizraženije u zadnjem tromjesečju trudnoće, češće u večernjim satima i tijekom ljeta.

Naravno, pojava edema je također jedna od posljedica prilagodbi organizma buduće majke na trudnoću. Ako se isključi neka patologija koja zahtijeva poseban nadzor i promptno djelovanje(kao što su poremećaji arterijskog tlaka i glikemije u trudnoći, prekomjerni prirast tjelesne težine trudnice i slično), tegobe izazvane preomjernim nakupljanjem tekućine u organizmu trudnica može ublažiti na sljedeće načine:

  • smanjenjem pritiska
    Uvijek kada je to moguće trebalo bi noge držati u povišenom položaju, ispružene, po mogućnosti na jastuku; izbjegavati dulje stajanje i sjedenje prekriženih nogu.
  • neizlaganjem vrućini
    Ovo se ne odnosi samo na neizlaganje suncu i vrućini tijekom ljeta, nego i na održavanje primjerene temperature tijekom godine u prostorijama u kojima se boravi, neizlaganju direktnom utjecaju grijaćih tijela (grijalica, kalorifera) i slično.
  • djelovanjem na cirkulaciju
    Zbog anatomskih odnosa krvnih žila, trudnicama se preporuča ležanje na lijevom boku; ustajanje i hodanje (u trajanju od barem nekoliko minuta) tijekom putovanja i sjedenja uopće; masiranje nogu i stopala i po potrebi nošenje kompresivnih čarapa.
  • primjerenom, zdravom, prehranom
    Svi nutrijenti bi trebali biti zastupljeni u odgovarajućim omjerima, prema preporukama nutricionista za prehranu trudnice; osobito je potrebno obratiti pažnju na dovoljan unos proteina redovitom prehranom, koja bi se trebala bazirati na voću i povrću i integralnim žitaricama. Sol kao začin doprinosi nakupljanju tekućine u organizmu, pa bi ju (i većinu drugih začina) trebalo izbjegavati (i ne samo u trudnoći); trebalo bi konzumirati veće količine negazirane obične ili mineralne vode (sokovi, osim od cijeđenog voća također doprinose nakupljanju tekućine).
  • odgovornim postupanjem glede preporučenih lijekova
    Ponekad je tijekom trudnoće potrebno uzimati lijekove (antibiotike, antihipertenzive i drugo). Naravno, trudnica će pročitati i upute uz lijek (u kojima obavezno piše kako je u trudnoći potreban dodatni oprez), zbog čega će možda samoinicijativno odlučiti ne uzimati preporučeni lijek, čime si (nehotice) može naškoditi. Zato je sve sumnje glede bilo kakvog postupanja u trudnoći potrebno odagnati razgovorom s nadležnim ginekologom.
  • neodgodivim javljanjem nadležnom ginekologu u slučaju potrebe
    Ako mjere samopomoći (sve gore navedeno) ne bi dovele do poboljšanja općeg stanja i smanjenja edema, odnosno ako bi se edemi pogoršavali, ako bi se k tomu javili i glavobolja, vrtoglavica, smetnje vida, mučnina, povraćanje itd. obavezno je neodgodivo javljanje ginekologu, jer se može raditi o po život opasnim situacijama, što zahtijeva hitno postupanje.

Iza poroda, neugodno oticanje najčešće spontano prođe kroz neko vrijeme. Koje? To je vrlo individualno, no svakako bi odmah iza porođaja trebalo biti manje izraženo. Eventualno pojačavanje postojećih ili pojava novih edema iza porođaja nije dobar znak i zahtijeva hitan odlazak liječniku.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Ginekologija

PUPKOVINA, pupčana vrpca

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteLatinski- funiculus umbilicalis Engleski – umbilical chord Njemački – nabelschnur Pupčana vrpca se stvara i traje tijekom prenatalnog razvoja čovjeka. Što znači prenatalni razvoj čovjeka? To je razvoj čovjeka od začeća do rođenja. Pupkovina je po svom sastavu fiziološki i genetski dio fetusa. Slijedom mnogih embrioloških događanja, pupčana vrpca nastaje od mnogih embrioloških tvorbi i […]

Ginekologija

Crvenilo koje peče tijekom spolnog odnosa

Ginekologija

Upale posteljice – vilitis

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteUpale posteljice (vilitis) obično nastaju putem krvi (hematogeno), širenjem uzročnika iz krvi majke u tkivo posteljice. Upalna reakcija se nalazi u tkivu posteljičnih resica. Makroskopski kada se posteljica pogleda, ona izgleda uredno. Zbog tih događanja posteljica može biti nešto lakša ili nešto teža za gestacijsku dob. No, kada se uzorak tkiva posteljice stavi pod mikroskop, […]

Ginekologija

Placenta praevia – porođaj

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePorođaj se u slučaju nasjele posteljice najčešće dovršava carskim rezom. U svim slučajevima totalne i parcijalno nasjele posteljice carski rez je apsolutna indikacija. Carski rez može biti planiran kada nema krvarenja, a dosegnuto je 37 tjedana ili više, trudnoće. Ako je potrebno planirati raniji porod carskim rezom, potrebno je potvrditi zrelost fetalnih pluća. Carski rez […]

Ginekologija

Spolni odnos i trudnoća

Ginekologija

Placenta praevia – dijagnostika i liječenje

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteOsnovni simptom nisko nasjele posteljice je krvarenje, najčešće u drugoj polovici trudnoće. No, svako krvarenje potkraj drugog i početkom trećeg tromjesečja trudnoće ne znači da je u pitanju nisko nasjela posteljica, ona samo sudjeluje u 20 % slučajeva. Najčešće je krvarenje nepoznatog uzroka (u 45% slučajeva), potom aburpcija (odljuštenje) posteljice u 30 % slučajeva. Ostali […]

Ginekologija

Placenta praevia

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteŠto je placenta praevia? Kada se placentacija i razvoj posteljice smjesti na donjem djelu maternice (donji uterini segment) te se tako posteljica nalazi između vrata maternice i ploda. Tako da zapravo blokira ili možemo reći sprječava rađanje djeteta. Takvo smještena posteljica može potpuno ili djelomično prekrivati donji uterini segment. Razlikujemo četiri stupnja: Pojavnost nasjele posteljice […]

Ginekologija

Uloga posteljice u trudnoći

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePlacenta ili posteljica je organ koji nastaje u trudnoći i tijekom trudnoće vrši vrlo važnu ulogu. Normalan razvoj posteljice je preduvjet normalnog razvoja trudnoće u našoj vrsti Homo sapiens (umni čovjek). U prilog tome govori podatak da oko 65 % zametaka propada u razdoblju kada nije moguće otkriti trudnoću. Kako u ranom razdoblju trudnoće, tako […]