Pojava nekih drugih bolesti iza liječenja raka dojke

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Rak dojke najčešći je malignom u žena. Prema službenim podacima, u Republici Hrvatskoj je zastupljenost raka dojke oko 25% među svim malignomima u žena; u dobi od 30 godina pa na više vodeći je uzrok obolijevanja i smrtnosti žena.

Već je iz ovih osnovnih pokazatelja vidljivo koliko je važna preventiva i pravovremeno počinjanje liječenja, kako bi se ženi (i njenoj obitelji) omogućila najviša moguća kvaliteta života. U ovom tekstu naglasak je na razmatranju mogućnosti pojave drugih bolesti (komorbiditet) tijekom ili zbog liječenja raka dojke, a o drugim problemima vezanim uz ovaj globalni javnozdravstveni problem bit će riječi u nekom od narednih tekstova, prema interesu naših čitatelja.

Iza nekih modela liječenja raka dojke veća je mogućnost pojave određenih bolesnih stanja, koja temeljno nisu povezana s rakom dojke, ali se mogu razviti kao kasne komplikacije tretmana. Dio njih može se uspješno prevenirati općim dijetalno-higijenskim mjerama, kao što su regulacija i održavanje primjerene tjelesne težine i kondicije.

Budući je općenito životni vijek dulji, a pravodobnim počinjanjem liječenja postižu se, u određenog broja žena odlični rezultati, veća je vjerojatnost kako će se u nekih razviti bolesti koje i inače prate stariju dobnu skupinu žena, kao što su osteoporoza, srčane i krvožilne bolesti, povišeni arterijski tlak. Tada je važno znati kako njima terapijski pristupiti, s obzirom na osnovnu (iz)liječenu bolest, rak dojke.

Uspjeh liječenja drugih bolesti u žena koje su preboljele rak dojke značajno pridonosi ukupnoj statistici u okviru ove problematike. Kako se u svim studijama o ovoj problematici barata s BMI (engl. Body mass index), prisjetit ćemo se što to znači. BMI označava količinu masti u organizmu u odraslih osoba, a izračunava se na temelju visine i težine osobe. Vrijednosti između 18.5 i 24.9 smatraju se normalnima za osobu od oko 20 godina; vrijednosti ispod 18.5 govore za pothranjenost, a iznad 24.9 za pretilost.

Jedna recentna njemačka studija pokazala je vjerojatnost pojave osteoporoze, povišenog arterijskog tlaka i srčanih bolesti u žena liječenih s dva često primjenjivana lijeka u liječenju raka dojke, u odnosu na BMI. Rezultati su sljedeći:

  • U žena liječenih hormonoterapijom u smislu prevencije recidiva ili relapsa bolesti kod hormonski pozitivnog oblika raka dojke, češća je pojava osteoporoze; čak dvostruko veća u onih s BMI ispod 22.5.
  • Starije žene s višim BMI koje su liječene trastuzumabom pod većim su rizikom od pojave povišenog arterijskog tlaka; taj je rizik dvostruko veći u onih s BMI iznad 30.
  • Žene s višim BMI (i one u kojih je provedena hormonoterapija i one liječene trastuzumabom) češći su kandidati za razvoj srčanih bolesti.

U velikom broju slučajeva, koristi od hormonoterapije i liječenja trastuzumabom kod raka dojke nadilaze mogućnost i eventualnu štetu od pojave naprijed spomenutih bolesti.

Razgovorom s liječnicima i svojom svjesnošću o mogućnostima prevencije ovih (i drugih) bolesti, žena sama može značajno utjecati na kvalitetu svojega života iza liječenja zbog raka dojke. Ali i na kvalitetu života cijele svoje obitelji (kako se ono kaže, “žena drži tri kuta u kući”).

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Ginekologija

Crvenilo koje peče tijekom spolnog odnosa

Ginekologija

PUPKOVINA, pupčana vrpca

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteLatinski- funiculus umbilicalis Engleski – umbilical chord Njemački – nabelschnur Pupčana vrpca se stvara i traje tijekom prenatalnog razvoja čovjeka. Što znači prenatalni razvoj čovjeka? To je razvoj čovjeka od začeća do rođenja. Pupkovina je po svom sastavu fiziološki i genetski dio fetusa. Slijedom mnogih embrioloških događanja, pupčana vrpca nastaje od mnogih embrioloških tvorbi i […]

Ginekologija

Upale posteljice – vilitis

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteUpale posteljice (vilitis) obično nastaju putem krvi (hematogeno), širenjem uzročnika iz krvi majke u tkivo posteljice. Upalna reakcija se nalazi u tkivu posteljičnih resica. Makroskopski kada se posteljica pogleda, ona izgleda uredno. Zbog tih događanja posteljica može biti nešto lakša ili nešto teža za gestacijsku dob. No, kada se uzorak tkiva posteljice stavi pod mikroskop, […]

Ginekologija

Placenta praevia – porođaj

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePorođaj se u slučaju nasjele posteljice najčešće dovršava carskim rezom. U svim slučajevima totalne i parcijalno nasjele posteljice carski rez je apsolutna indikacija. Carski rez može biti planiran kada nema krvarenja, a dosegnuto je 37 tjedana ili više, trudnoće. Ako je potrebno planirati raniji porod carskim rezom, potrebno je potvrditi zrelost fetalnih pluća. Carski rez […]

Ginekologija

Placenta praevia – dijagnostika i liječenje

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteOsnovni simptom nisko nasjele posteljice je krvarenje, najčešće u drugoj polovici trudnoće. No, svako krvarenje potkraj drugog i početkom trećeg tromjesečja trudnoće ne znači da je u pitanju nisko nasjela posteljica, ona samo sudjeluje u 20 % slučajeva. Najčešće je krvarenje nepoznatog uzroka (u 45% slučajeva), potom aburpcija (odljuštenje) posteljice u 30 % slučajeva. Ostali […]

Ginekologija

Placenta praevia

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteŠto je placenta praevia? Kada se placentacija i razvoj posteljice smjesti na donjem djelu maternice (donji uterini segment) te se tako posteljica nalazi između vrata maternice i ploda. Tako da zapravo blokira ili možemo reći sprječava rađanje djeteta. Takvo smještena posteljica može potpuno ili djelomično prekrivati donji uterini segment. Razlikujemo četiri stupnja: Pojavnost nasjele posteljice […]

Ginekologija

Spolni odnos i trudnoća

Ginekologija

Uloga posteljice u trudnoći

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePlacenta ili posteljica je organ koji nastaje u trudnoći i tijekom trudnoće vrši vrlo važnu ulogu. Normalan razvoj posteljice je preduvjet normalnog razvoja trudnoće u našoj vrsti Homo sapiens (umni čovjek). U prilog tome govori podatak da oko 65 % zametaka propada u razdoblju kada nije moguće otkriti trudnoću. Kako u ranom razdoblju trudnoće, tako […]