Višeplodna trudnoća

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

Višeplodna trudnoća je trudnoća s više od jednog ploda i danas je značajno češća no u prošlosti.

Neki izvori navode 75% više blizanačke trudnoće od 1980-te godine, te više triplodne i četveroplodne trudnoće u odnosu na blizanačku. Priznat ćemo, vrlo efektno zvuči nositi „dvojke“, „trojke“ i tako dalje, ali s medicinskog stajališta rizici koji mogu pratiti trudnoću češći su u višeplodnoj trudnoći, od onih koji se tiču samog tijeka trudnoće i načina poroda do onih kasnijih, kada se govori o skrbi djece iza poroda.

Brojni su razlozi pojave višeplodne trudnoće danas, od kojih neki u osnovi nisu počeli kao medicinski. Mnoge žene odgađaju majčinstvo do kasne reproduktivne dobi (i to je globalni problem u razvijenom društvu), kada se nerijetko suočavaju s nemogućnosti zanošenja, tj. ostvarenja trudnoće prirodnim, spontanim putem. Pomoć se traži u postupcima medicinski potpomognute oplodnje, a takvi postupci češće rezultiraju višeplodnom trudnoćom.

Neki etiološki, epidemiološki i statistički podaci o višeplodnoj trudnoći

U osnovi blizanci mogu biti jednojajčani (monozigotni, identični) i dvojajčani, odnosno višejajčani (dizigotni, trizigotni, ne-identični, fraternalni).
Jendojajčani nastanu kada se jedna oplođena jajna stanica podijeli, oni su istog spola i genetski identični. Najčešće su blizanci, a vrlo rijetko tako mogu nastati trojci, četvorci…

Dvojajčani (i više) nastanu kada se više jajnih stanica svaka posebno oplodi posebnim spermijem; oni ne moraju biti istog spola, ali mogu i nisu genetski identični.

Često se ultrazvučno u samom početku trudnoće ne može jasno raspoznati o koliko plodnoj trudnoći se radi, ali iza 6-7. tjedna trudnoće nejasnoća ne bi trebalo biti (naravno, uz napomenu kako se u obzir treba uzeti trajanje menstruacijskih ciklusa i pouzdanost datuma zadnje menstruacije). U oko 20-40% višeplodnih trudnoća u ranoj trudnoći dolazi do odumiranja jednog (ili više) ploda („vanishing twin syndrome”), ponekad bez vidljivih simptoma u trudnoći, ponekad s vaginalnim krvarenjem i bolovima.

Učestalost višeplodne trudnoće kod spontanog zanošenja je sljedeća: blizanačka 1/250, triplodna 1/10000, četveroplodna 1/700000 trudnoća.
Glavni čimbenik pojave višeplodne trudnoće su lijekovi za liječenje neplodnosti. Tako ostvarene višeplodne trudnoće mogu biti identične i ne-identične.
Ostali čimbenici, kao što su rasa, dob, anamnestički podaci i drugo gotovo uopće ne mogu rezultirati pojavom identične višeplodne trudnoće.

Rizici višeplodne trudnoće

Rizici za trudnicu i plod rastu sa svakim plodom više. Brojni su i nisu svi jednako ozbiljni, ali svakako zahtijevaju poseban pristup. Nabrojat ćemo neke:

Prijevremeni porod
Jednoplodna trudnoća najčešće (u 90% slučajeva) završava terminskim porodom, između 37-42 tjedna. Višeplodna trudnoća najčešće, u 60-90% posto slučajeva, završava prijevremenim porodom – u 35-om tjednu kada se radi o blizanačkoj, u 33-ćem tjednu kada se radi o triplodnoj, u 30-om tjednu u četveroplodnoj trudnoći…

Prijevremeni porod nastoji se preventivnim mjerama odgoditi, međutim kada je porod već u tijeku, on se ne može zaustaviti. U prijevremeno rođene djece neki organi i organski sustavi ne moraju biti u potpunosti razvijeni (pluća, mozak, krvožilni i gastrointenstinalni sustav, oči) i takva novorođenčad zahtijevaju posebnu neonatalnu skrb.

Novorođenčad manje porođajne težine
Više od polovice blizanaca su porođajne težine1000 g je 85%, za one težine

Preeklampsija i gestacijski dijabetes
Ove vrlo ozbiljne komplikacije značajno su češće u višeplodnoj trudnoći. Povišeni arterijski tlak, moždani inzult, odnosno krvarenje u mozak mogu imati ozbiljne i dalekosežne posljedice i za majku i za dijete, a kao najozbiljniju komplikaciju ovih stanja moramo spomenuti i smrtni ishod (i majke i djeteta).

Smrt fetusa “in utero” (u maternici, tijekom trudnoće) i mrtvorođenče (1.5-3%) i razvojne anomalije ploda (3-5 puta češće u identičnih blizanaca) – također su značajno češći u višeplodnoj trudnoći.

Porođaj carskim rezom
Operativno dovršenje poroda u višeplodnoj trudnoći češće je pravilo no iznimka. Iznimka je blizanačka trudnoća i rodilja motivirana za vaginalni porod, ako nema nekih drugih opstetričkih kontraindikacija za vaginalni porod (položaj/smještaj i veličina blizanaca, sužen porođajni kanal, …).

Višeplodna trudnoća s psihološkog i socijalnog stajališta

Što rođenje više od jednog djeteta odjednom znači za obitelj? Nesumnjivo, ta situacija ima utjecaja ne samo na majku i oca djeteta, nego i na ostalu braću i sestre, bake i djedove i ostalu obitelj. Troškovi života se značajno povećavaju (hrana, pelene, kasnije odjeća … školovanje …), istovremeno je potrebno zadovoljiti različite potrebe više djece iste dobi (vrijeme za hranjenje, spavanje, ostale fiziološke potrebe)… Sve to često dovodi do udaljavanja supružnika/partnera, do bračnih problema; do pojave poslijeporođajne depresije u majke. Takva stanja je potrebno znati i htjeti prepoznati i na vrijeme potražiti pomoć.

Zbog svega navedenoga, višeplodna trudnoća kao rezultat liječenja neplodnosti zapravo se smatra neuspjehom medicine. Određenih postupanja u svrhu smanjenja mogućnosti pojave višeplodne trudnoće u liječenju neplodnih parova donekle ima (ponajprije glede preferiranja jednih lijekova u odnosu na druge, što ipak ovisi o indikacijama i kontraindikacijama). Neki parovi nisu svjesni svih kasnijih situacija koje višeplodna trudnoća donosi, zato je važno unaprijed razmotriti i razumjeti i u konačnici prihvatiti na koje će se sve načine život para promijeniti.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Ginekologija

PUPKOVINA, pupčana vrpca

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteLatinski- funiculus umbilicalis Engleski – umbilical chord Njemački – nabelschnur Pupčana vrpca se stvara i traje tijekom prenatalnog razvoja čovjeka. Što znači prenatalni razvoj čovjeka? To je razvoj čovjeka od začeća do rođenja. Pupkovina je po svom sastavu fiziološki i genetski dio fetusa. Slijedom mnogih embrioloških događanja, pupčana vrpca nastaje od mnogih embrioloških tvorbi i […]

Ginekologija

Upale posteljice – vilitis

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteUpale posteljice (vilitis) obično nastaju putem krvi (hematogeno), širenjem uzročnika iz krvi majke u tkivo posteljice. Upalna reakcija se nalazi u tkivu posteljičnih resica. Makroskopski kada se posteljica pogleda, ona izgleda uredno. Zbog tih događanja posteljica može biti nešto lakša ili nešto teža za gestacijsku dob. No, kada se uzorak tkiva posteljice stavi pod mikroskop, […]

Ginekologija

Placenta praevia – porođaj

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePorođaj se u slučaju nasjele posteljice najčešće dovršava carskim rezom. U svim slučajevima totalne i parcijalno nasjele posteljice carski rez je apsolutna indikacija. Carski rez može biti planiran kada nema krvarenja, a dosegnuto je 37 tjedana ili više, trudnoće. Ako je potrebno planirati raniji porod carskim rezom, potrebno je potvrditi zrelost fetalnih pluća. Carski rez […]

Ginekologija

Crvenilo koje peče tijekom spolnog odnosa

Ginekologija

Placenta praevia – dijagnostika i liječenje

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteOsnovni simptom nisko nasjele posteljice je krvarenje, najčešće u drugoj polovici trudnoće. No, svako krvarenje potkraj drugog i početkom trećeg tromjesečja trudnoće ne znači da je u pitanju nisko nasjela posteljica, ona samo sudjeluje u 20 % slučajeva. Najčešće je krvarenje nepoznatog uzroka (u 45% slučajeva), potom aburpcija (odljuštenje) posteljice u 30 % slučajeva. Ostali […]

Ginekologija

Spolni odnos i trudnoća

Ginekologija

Placenta praevia

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteŠto je placenta praevia? Kada se placentacija i razvoj posteljice smjesti na donjem djelu maternice (donji uterini segment) te se tako posteljica nalazi između vrata maternice i ploda. Tako da zapravo blokira ili možemo reći sprječava rađanje djeteta. Takvo smještena posteljica može potpuno ili djelomično prekrivati donji uterini segment. Razlikujemo četiri stupnja: Pojavnost nasjele posteljice […]

Ginekologija

Uloga posteljice u trudnoći

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePlacenta ili posteljica je organ koji nastaje u trudnoći i tijekom trudnoće vrši vrlo važnu ulogu. Normalan razvoj posteljice je preduvjet normalnog razvoja trudnoće u našoj vrsti Homo sapiens (umni čovjek). U prilog tome govori podatak da oko 65 % zametaka propada u razdoblju kada nije moguće otkriti trudnoću. Kako u ranom razdoblju trudnoće, tako […]