Vaginalno krvarenje u ranoj trudnoći – drugi dio

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

Jedan od najranijih tekstova u ovoj kolumni je o vaginalnom krvarenju u ranoj trudnoći. Tijekom godina uz taj se tekst napisalo tisuće komentara – pitanja naših cijenjenih čitateljica i naših odgovora.

Ni danas, šest godina od tada, interes za tu temu ne jenjava. Štoviše, neke se čitateljice redovito javljaju godinama, na što smo posebno ponosni. Čini nam se kako bi sada bilo prikladno na jednom mjestu nabrojiti 10-ak najčešćih nedoumica o ovoj temi (kao što smo nedavno učinili i sa PAPA-testom), koje proizlaze iz Vaših pitanja, a svaka Vaša sugestija o još nekim nedoumicama je i više nego dobrodošla.

  1. NETOČNO: Svako vaginalno krvarenje u trudnoći je „opasno“.
    TOČNO: Svako vaginalno krvarenje u trudnoći zahtijeva pregled ginekologa, jer se tek iza pregleda može procijeniti ozbiljnost situacije. Vaginalno krvarenje u ranoj trudnoći vrlo je često i najčešće je „bezazleno“.
  2. NETOČNO: Vaginalno krvarenje u ranoj trudnoći liječi se lijekovima i mirovanjem.
    TOČNO: Kod nas se trudnica s vaginalnim krvarenjem u ranoj trudnoći najčešće prima u bolnicu, gdje pod nadzorom miruje i najčešće joj se ordiniraju gestageni. Nije greška ako se iza procjene o ozbiljnosti situacije trudnici daju upute o postupanju što će se provoditi izvan bolnice, u kućnoj atmosferi. U drugim državama (kako vidimo i iz Vaših pitanja), često se terapijski ništa ne preporuča.
  3. NETOČNO: Gestageni se trebaju uzimati vaginalno/peroralno, a drugi put uzimanja je pogrešan.
  4. TOČNO: Gestageni se mogu uzimati i vaginalno i peroralno, prema preporuci nadležnog ginekologa. Novijeg su datuma preporuke o peroralnom uzimanju općenito, a većina će se ginekologa složiti kako je akutno vaginalno krvarenje ipak situacija kada se prednost treba dati peroralnom uzimanju.
  5. NETOČNO: Opasno je kada se vaginalno krvarenje u ranoj trudnoći ponovno javi ili pojača nakon što je prestalo ili postalo oskudnije.
    TOČNO: Tzv. bezazleno vaginalno krvarenje u ranoj trudnoći može trajati različito dugo, može se ponovno javiti, odnosno pojačati. Dokle god se ultrazvučno prati uredno napredovanje trudnoće, takvo se krvarenje može smatrati bezazlenim.
  6. NETOČNO: Svako vaginalno krvarenje u ranoj trudnoći je zbog postojanja retroplacentarnog hematoma.
    TOČNO: Retroplacentarni hematom je jedan i to češći uzrok pojavi vaginalnog krvarenja u ranoj trudnoći. Međutim, uzroka ima više, a ponekad uzrok nije vidljiv. U tim slučajevima neki ginekolozi neće preporučiti nikakvo liječenje, osim (umjerenog) mirovanja
  7. NETOČNO: Rečeno je, iza pregleda, kako je vaginalno krvarenje u ranoj trudnoći bilo bezazleno, a kasnije je trudnoća ipak završila loše (bilo kao spontani ili retinirani pobačaj).
    TOČNO: Kada se, iza pregleda, procijeni kako je vaginalno krvarenje u ranoj trudnoći u tom trenutku bezazleno, to ipak ne pokazuje kako će trudnoća dalje napredovati. Odnosno, i „najurednija“ trudnoća i bez vaginalnog krvarenja u ranoj trudnoći, može u nekom trenutku krenuti onim drugim putem. To se posebno svakoj trudnici naglasi.
  8. NETOČNO: Trudnoća u kojoj se na početku pojavi vaginalno krvarenje završit će kao prijevremeni porođaj.
    TOČNO: Tzv. bezazleno vaginalno krvarenje u ranoj trudnoći ništa ne govori o trajanju trudnoće i o načinu poroda. Odnosno, trudnoća može završiti i kao terminska, ili kao prenošenje, a porod, ako nema neke druge patologije, može biti vaginalni.
  9. NETOČNO: U prethodnoj trudnoći bilo je vaginalno krvarenje na početku, koje je bilo bezazleno, pa je i ovo, u sadašnjoj trudnoći, isto tako bezazleno i nije potreban pregled.
    TOČNO: Svako vaginalno krvarenje u ranoj trudnoći zahtijeva ginekološki pregled. Vaginalno krvarenje u ranoj trudnoći ništa ne govori o prirodi te pojave u sljedećoj trudnoći. Odnosno, u sljedećoj trudnoći ono ne mora biti bezazleno.
  10. NETOČNO: Tzv. bezazleno vaginalno krvarenje u ranoj trudnoći zahtijeva bolovanje zbog komplikacija u trudnoći tijekom cijele trudnoće.
    TOČNO: Ako se tijekom redovitih pregleda u trudnoći i nakon što je vaginalno krvarenje prestalo procijeni kako trudnoća dalje uredno napreduje i trudnica se dobro osjeća, bolovanje nije potrebno.
  11. NETOČNO: Trudnica s tzv. bezazlenim vaginalnim krvarenjem ne smije putovati dok traje krvarenje/tijekom cijele trudnoće.
    TOČNO: Trudnicama s bilo kakvim tegobama (pa tako i tzv. bezazlenim vaginalnim krvarenjem u ranoj trudnoći) uobičajeno se preporuča mirovanje (strogo ili umjereno, prema procjeni nadležnog ginekologa). Kada vaginalno krvarenje prestane, procijeni se kako trudnoća uredno napreduje i nema neke druge patologije, posebnih zabrana o postupanju od strane nadležnog ginekologa nema, pa tako i glede putovanja.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Ginekologija

PUPKOVINA, pupčana vrpca

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteLatinski- funiculus umbilicalis Engleski – umbilical chord Njemački – nabelschnur Pupčana vrpca se stvara i traje tijekom prenatalnog razvoja čovjeka. Što znači prenatalni razvoj čovjeka? To je razvoj čovjeka od začeća do rođenja. Pupkovina je po svom sastavu fiziološki i genetski dio fetusa. Slijedom mnogih embrioloških događanja, pupčana vrpca nastaje od mnogih embrioloških tvorbi i […]

Ginekologija

Upale posteljice – vilitis

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteUpale posteljice (vilitis) obično nastaju putem krvi (hematogeno), širenjem uzročnika iz krvi majke u tkivo posteljice. Upalna reakcija se nalazi u tkivu posteljičnih resica. Makroskopski kada se posteljica pogleda, ona izgleda uredno. Zbog tih događanja posteljica može biti nešto lakša ili nešto teža za gestacijsku dob. No, kada se uzorak tkiva posteljice stavi pod mikroskop, […]

Ginekologija

Crvenilo koje peče tijekom spolnog odnosa

Ginekologija

Placenta praevia – porođaj

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePorođaj se u slučaju nasjele posteljice najčešće dovršava carskim rezom. U svim slučajevima totalne i parcijalno nasjele posteljice carski rez je apsolutna indikacija. Carski rez može biti planiran kada nema krvarenja, a dosegnuto je 37 tjedana ili više, trudnoće. Ako je potrebno planirati raniji porod carskim rezom, potrebno je potvrditi zrelost fetalnih pluća. Carski rez […]

Ginekologija

Placenta praevia – dijagnostika i liječenje

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteOsnovni simptom nisko nasjele posteljice je krvarenje, najčešće u drugoj polovici trudnoće. No, svako krvarenje potkraj drugog i početkom trećeg tromjesečja trudnoće ne znači da je u pitanju nisko nasjela posteljica, ona samo sudjeluje u 20 % slučajeva. Najčešće je krvarenje nepoznatog uzroka (u 45% slučajeva), potom aburpcija (odljuštenje) posteljice u 30 % slučajeva. Ostali […]

Ginekologija

Placenta praevia

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteŠto je placenta praevia? Kada se placentacija i razvoj posteljice smjesti na donjem djelu maternice (donji uterini segment) te se tako posteljica nalazi između vrata maternice i ploda. Tako da zapravo blokira ili možemo reći sprječava rađanje djeteta. Takvo smještena posteljica može potpuno ili djelomično prekrivati donji uterini segment. Razlikujemo četiri stupnja: Pojavnost nasjele posteljice […]

Ginekologija

Uloga posteljice u trudnoći

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePlacenta ili posteljica je organ koji nastaje u trudnoći i tijekom trudnoće vrši vrlo važnu ulogu. Normalan razvoj posteljice je preduvjet normalnog razvoja trudnoće u našoj vrsti Homo sapiens (umni čovjek). U prilog tome govori podatak da oko 65 % zametaka propada u razdoblju kada nije moguće otkriti trudnoću. Kako u ranom razdoblju trudnoće, tako […]

Ginekologija

Spolni odnos i trudnoća