Odlazak na prvi ginekološki pregled svojevrstan je tabu. Na tom „ispitu“ padaju u vodu edukacija, osvještenost, odgovorno (spolno) ponašanje itd.
Ima li načina kako bi se to moglo promijeniti? Vjerojatno ima, ali i naprednije zemlje od naše nisu u potpunosti u tome uspjele, odnosno postotak žena koje se ginekologu jave tek zbog nekog ozbiljnijeg problema i dalje nije zanemariv.
Kada će, dakle, odgovorna ženska osoba obaviti prvi ginekološki pregled?
Ako nema razloga za ranijim posjetom ginekologu, prvi odlazak u ginekološku ambulantu treba se obaviti nekoliko mjeseci iza stupanja u spolne odnose. Tada će se u Osobni zdravstveni karton zabilježiti opći podaci o zdravstvenom stanju žene i njene uže obitelji, s posebnim osvrtom na njeno ginekološko zdravlje. Uslijedit će pregled na ginekološkom stolu – u spekulima (uz uzimanje uzoraka za citološki, odnosno PAPA nalaz) i bimanualni palpacijski, te ginekološki ultrazvučni pregled vaginalnom, eventualno i abdominalnom sondom (dodatno će se provjeriti stanje unutarnjih spolnih organa), popričat će se o mogućnostima kontracepcije i uputama za daljnje kontrole. Prvi ginekološki pregled, u uobičajenim okolnostima traje 10-ak minuta.
Ako, međutim, postoji sumnja u neku ginekološku patologiju, kao što su izostanak menarche u uobičajenim godinama, izostanak menstruacije ili učestala pojava menstruacije, odnosno vaginalnog krvarenja (više puta mjesečno), pojačana dlakavost, izostanak ili ranija pojava sekundarnih spolnih karakteristika, nejasni bolovi u abdomenu, nadutost i drugo, ginekološki pregled se treba obaviti odmah. U djevojčica/djevojaka i žena koje nikada nisu imale spolne odnose pregled će se obaviti na ginekološkom stolu rektalnim putem, a ultrazvučni ginekološki pregled abdominalnom ili rektalnom sondom. U žena koje nikada nisu imale spolne odnose ne radi se PAPA test.
Žene pogrešno misle kako ginekološki pregled nije potreban ako ne osjećaju tegobe koje bi po njihovom viđenju bile ginekološke prirode, pa takav stav prenose i na svoje kćeri. Zato koristimo i ovu priliku i ponovno ističemo važnost preventivnih pregleda općenito, pa tako i ginekoloških. Ginekološki pregled ne treba se doživljavati kao nešto stresno, vremenski ne traje dugo, a preventivniginekološki pregled ponekad doslovce može „spasiti živu glavu“. Jer, kada se tegobe jave, ne mora, ali može biti (pre)kasno.
23.12.2015