Ultrazvučni pregled dijelom je subjektivna dijagnostička metoda, što znači da prikaz slike i interpretacija nalaza ovisi dobrim dijelom o iskustvu liječnika koji pregled obavlja.
Ultrazvučni pregled dijelom je subjektivna dijagnostička metoda, što znači da prikaz slike i interpretacija nalaza ovisi dobrim dijelom o iskustvu liječnika koji pregled obavlja. U ginekološkoj ultrazvučnoj dijagnostici važno je pregled obavljati u pravoj fazi menstruacijskog ciklusa. Ako nije posebno navedeno, rutinski ginekološki ultrazvučni pregled obavlja se u prvoj fazi menstruacijskog ciklusa, dakle u periodu između završetka menstruacije do sredine MC-a (do oko 15-og dana ciklusa, u MC-u koji traje od 28-30 dana). Ponekad je pregled potrebno ponoviti i u sljedećem ciklusu, a ponekad i u drugoj fazi menstruacijskog ciklusa; ponkeda je potrebno ultrazvučni ginekološki pregled obavljati više puta tijekom istog menstruacijskog ciklusa (praćenje folikulogeneze). Pacijenticama se može činiti kako se nepotrebno gubi vrijeme, međutim sve ima svoje „zašto“ i „zato“. Ginekološki ultrazvučni pregled obavlja se vaginalnom, abdominalnom ili rektalnom sondom, u ležećem položaju pacijentice, s nogama podignutim u koljenima (kada se pregled obavlja vaginalnom i rektalnom sondom), ili spuštenim i ispruženim na ležaju (kada se pregled obavlja abdominalnom sondom). Ultrazvučni pregled vaginalnom sondom ne može se raditi u žena koje nikada nisu imale spolne odnose.
Ultrazvučni ginekološki pregled mora se obaviti:
- u žena koje se žale na bolove u maloj zdjelici ili abdomenu,
- kod izostanka menstruacije,
- kod nepravilnog vaginalnog krvarenja,
- kod nemogućnosti zanošenja.
U ostalim situacijama on je opcionalan, to jest može se učiniti, ali nije greška ako se ne napravi, odnosno ako se ne napravi odmah.
Ginekološkim ultrazvučnim pregledom mogu se i trebaju detektirani promjene oblika, veličine i morfologije maternice, jajnika i jajovoda, a kao usputan nalaz može se posumnjati na promjene na drugim organima male zdjelice i abdomena. Ovisno o nalazu, procijenit će se je li potrebna hitna intervencija (najčešće hitno kirurško liječenje) ili nalaz zahtijeva medikamentozno liječenje ili kontrolu, odnosno daljnje ultrazvučno praćenje, uz obavljanje i drugih dijagnostočkih pretraga. Ponekad se u sklopu rutinskog 2D ultrazvučnog prikaza, ako nalaz to zahtijeva, napravi i ultrazvučni pregled obojenim doplerom, odnosno 3D/4D ultazvučni pregled.
Današnja ultrazvučna tehologija neusporedivo je naprednija u odnosu na prve dane ultrazvuka. Međutim, gotovo jednako važan čimbenik (ako ne i važniji) je liječnik koji se tim uređajem služi.
23.12.2015