Kod raka vrata maternice iznimno važna prevencija, jer se cijepljenjem protiv HPV-a i redovitim citološkim (PAPA) kontroloma taj oblik raka praktički može iskorijeniti.
Treća subota u siječnju proglašena je „Nacionalnim danom borbe protiv raka vrata maternice“ u Republici Hrvatskoj, prema Odluci Hrvatskog sabora iz 2011.
U Zagrebu se tradicionalno „Dan mimoza“ obilježava na Cvjetnom trgu prodavanjem mimoza po simboličnoj cijeni, kao potpora Ligi za borbu protiv raka. Ove je godine bio sedmi „Dan mimoza“.
Bilo je istaknuto kako je kod raka vrata maternice iznimno važna prevencija, jer se cijepljenjem protiv HPV-a i redovitm citološkim (PAPA) kontroloma taj oblik raka praktički može iskorijeniti, no unatoč preventivnim akcijama, odaziv na organizirano i besplatno cijepljenje protiv HPV-a ciljane populacije u nas je skroman, a program preventivnih pregleda i poziva na „PAPA“-test u nas nije polučio očekivane rezultate. Zaključak je kako se i dalje treba raditi na prevenciji i u tom kontekstu osmisliti daljnje akcije.
Red je reći nekoliko riječi i o samoj bolesti, pa ćemo time završiti ovaj kratki osvrt na sedmi „Dan mimoza“.
Neke statističko-epidemiološke karakteristike raka vrata maternice za RH (zadnji podaci HZJZ, 2011):
- 321 novooboljele žene (14,5/100.000),
- 10. mjesto ljestvice incidencije raka u žena,
- 111 umrlih žena od ove bolesti u istoj godini (stopa 4,9/100.000),
- 9. mjesto ljestvice smrtnosti od raka u žena,
- trend kretanja smrtnosti je stabilan već duži niz godina.
Incidencija raka vrata maternice u RH je, iako niža od zemalja u regiji (20 ili više/100.000 u istočnoeuropskim zemljama), još uvijek dvostruko viša od one u razvijenim zemljama (5-10/100.000).
- infekcija (dugotrajna i netretirana) visokorizičnim tipom HPV-om (tipovi 16 i 18) u podlozi je gotovo svih slučajeva raka vrata maternice; HPV-infekcija je spolno prenosiva bolest,
- rak vrata maternice jedina je maligna bolest (uz rak stidnice i rodnice) za koju se smatra kako bi se mogla iskorijeniti (preventivnim) cijepljenjem protiv HPV-a ciljane populacije (i pridržavanjem ostalih mjera koje se mogu svrstati pod zajednički nazivnik „odgovorno spolno ponašanje“)…
Na ovim stranicama imamo od ranije nekoliko tekstova o ovoj („Razumijemo li doista PAPA-test“, „Genitalana HPV-infekcija“, „Genitalna HPV-infekcija, što je točno, a što netočno“) i sličnoj problematici i bilo bi nam drago kada bi naše drage čitateljice (i naši dragi čitatelji) proučile i te tekstove. Uz svaki od tih tekstova (i drugih!) očekujemo Vaša pitanja i komentare.
23.12.2015