Reproduktivna dob žene traje od prve do zadnje menstruacije u njenom životu. Međutim, s obzirom na mnoge čimbenike, nije svaka dob tijekom reprodukcijskog razdoblja.
Reproduktivna dob žene traje od prve do zadnje menstruacije u njenom životu. Međutim, s obzirom na mnoge čimbenike, nije svaka dob tijekom reprodukcijskog razdoblja žene jednako pogodna, ili rizična glede trudnoće.
S medicinskog stajališta (što uključuje moguće rizike za dijete, opću kondiciju majke i njenu emocionalnu, psihičku i intelektualnu zrelost), idealan period za ostvarenje majčinstva je između 20-ih i 30-ih godina života.
U današnje vrijeme, više je pravilo nego rijetkost da žene iz raznih razloga odgađaju majčinstvo (dok se ne afirmiraju u poslovnom smislu, ne nađu „pravog“ partnera, ostvare prikladnu financijsku osnovu i drugo) do kasnijih reprodukcijskih godina. Ali isto tako, zbog sve veće samostalnosti mlađe generacije, sloboda svih vrsta, … u porastu su i maloljetničke trudnoće. Obje ove grupe trudnica zatijevaju posebnu prenatalnu skrb, jer svaku takvu trudnoću prate sasvim posebne moguće komplikacije.
Zašto je dob žene između 25-te i 35-te godine života idealna za majčinstvo?
- Menstrualni ciklusi uglavnom su pravilni, što najčešće podrazumijeva kako su i ovulacijski. Ako i kroz razuman period redovitih i nezaštićenih spolnih odnosa ne dođe do zanošenja, ima se dovoljno vremena za liječenje neplodnosti i pokušaje zanošenja iz postupaka medicinski potpomognute oplodnje. U kasnijoj reprodukcijoj dobi veća je vjerojatnost za potrebom medicinske oplodnje, a istovremeno je za očekivati i slabiji uspjeh tih postupaka.
- U toj je životnoj dobi manja vjerojatnost kompliciranja trudnoće nekim bolestima majke (npr. malignim, povišenim tlakom u trudnoći ili trudničkom šećernom bolešću i drugo). U ranijoj i kasnijoj reprodukcijskoj dobi žene češće se mogu očekivati neke od spomenutih, a i druge komplikacije, koje posljedično mogu imati i negativan utjecaj na sam tijek trudoće i razvoj ploda.
- Žena u ovom razdoblju života je u dobroj psihofizičkoj kondiciji, svakako boljoj nego u ranijim ili kasnijim godinama. To znači da će samu trudnoću lakše podnositi, a također i porod, bilo da će on biti vaginalni ili operativni (carskim rezom). Poslijeporođajni tijek (puerperij, babinje) također bi trebao proći bez značajnijih poteškoća. Isto tako, lakše će moći pratiti potrebe djece za raznim njihovim aktivnostima, a i jednostavnije će sklapati poznanstva s roditeljima prijatelja njihove djece, koji su ipak također najčešće u tim godinama.
- Rizici od kromosomskih abnormalnosti u djece majki ove životne dobi značajno su manji od onih u majki iznad 35 godina života. Neke kromosomopatije mogu se prenatalno dokazati (invazivnim metodama prenatalne dijagnostike-kordocentezom, biopsijom korionskih resica, ranom amniocentezom, koja se trudnicama iznad 35-te godine života svakako mora sugerirati, a hoće li buduća majka to htjeti učiniti ili ne ovisi samo o njoj), neke ne. Osim ovoga, u ovoj životnoj dobi trudnica manja je vjerojatnost i mnogih drugih komplikacija u trudnoći (primjerice prijevremenog porođaja, zastoja u rastu ploda i posljedično porođaja novorođenčeta manje porođajne težine za dob, rođenja mrtvorođenčeta itd.) i veća je vjerojatnost kako će sam porod biti vaginalni i bez komplikacija.
Koji bi bio zaključak?
Nabrojeno nam se činilo najznačajnije za spomenuti kada se razmatra optimalna životna dob žene za ostvarivanjem majčinstva.
Međutim, kako svi ljudi nisu isti, ne sazrijevaju istovremeno, nemaju iste prioritete u životu i tako dalje, optimalna životna dob za ženu za ostvarivanjem majčinstva je ona u kojoj se ona osjeća spremnom za tu ulogu. Uz napomenu kako treba shvatiti i prihvatiti moguća dobna ograničenja vezana uz kasniju reprodukcijsku dob.
Odgovorni roditelji nastojat će ostvariti potomstvo koje će odrastati u primjerenom okruženju, kada za to stvore optimalne uvjete. Ali to bi ipak trebalo biti u realnim granicama. U suprotnom se može desiti da se prema njihovom razmišljanju nikada ne stvore optimalni uvjeti za imanje djece, odnosno da se to dogodi u životnoj dobi kada ni medicina više ne može pomoći.
23.12.2015