Termin „mali kirurški zahvati“ odnosi se na kirurške intervencije koje se najčešće obavljaju u odjelnoj ambulanti. U ginekologiji se pod nazivnikom „mali kirurški zahvati“ misli na zahvate koji se izvode kao konačni terapijski ili dijagnostički medicinski zahvati.
Termin „mali kirurški zahvati“ odnosi se na kirurške intervencije koje se najčešće obavljaju u odjelnoj ambulanti, naravno, po svim uzusima struke (sterilni uvjeti, odgovarajući instrumentarij, educirano osoblje i drugo). U ginekologiji se pod nazivnikom „mali kirurški zahvati“ misli na zahvate koji se izvode kao konačni terapijski ili dijagnostički medicinski zahvati.
Najčešći mali kirurški zahvati u ginekologiji su:
- prekid neželjene trudnoće,
- dovršetak patološke trudnoće u prvom tromjesečju,
- liječenje bolesti Bartolinijeve žlijezde,
- zbrinjavanje vaginalnog krvarenja izvan trudnoće,
- postupanje kod ultrazvučnog nalaza zadebljanog endometrija u (peri/post)menopauzalnih žena,
- postupanje kod abnormalnih citoloških (PAPA) nalaza,
- liječenje jednostavnih cista jajnika u žena generativne dobi (u nekim slučajevima i u kasnijoj dobi),
- odstranjenje raznih manjih i nekompliciranih tvorbi na koži vanjskih genitalija i slično.
Navedene intervencije mogu se obavljati u lokalnoj ili u kratkotrajnojopćoj intravenskoj anesteziji. Za zahvate koje pacijentica sama plaća (kao što je namjerni prekid trudnoće) najčešće je odabir jedne ili druge vrste anestezije direktno ovisan o osobnim financijskim mogućnostima (ovisno o nekim čimbenicima iz osobne i reprodukcijske anamneze i drugo, može se sugerirati određena vrsta anestezije, no konačni odabir je ženin).
Prije svakog zahvata, pacijentici se detaljno i razumljivo objasne indikacija (zbog čega je potreban određeni zahvat), mogući rizici, odnosno komplikacije (kako samog zahvata tako i anestezije), te što se može očekivati ako se od indiciranog zahvata odustane, odnosno ako ga se odgodi. Da je upoznata sa svime rečenim, pacijentica potvrđuje vlastoručnim potpisom (to je uobičajena procedura neovisno o kojim se medicinskim intervencijama radi).
Ako zahvat prođe bez komplikacija, najčešće žena isti ili sljedeći dan bude otpuštena iz bolnice, s odgovarajućom terapijom i uputama za daljnje kontrole i postupanje.
Ako se jave komplikacije iza zahvata, ovisno o čemu se radi, uslijedit će daljnje odgovarajuće postupanje.
Potrebno je razbiti mit da se sve ono što se ne obavlja u općoj anesteziji radi „na živo“. To, naravno, nije točno. Istina je da se ono što se obavlja u lokalnoj anesteziji na određeni način osjeti (taj osjet žena neodređeno opisuje, kao „da se nešto radi“), žena je budna, može razgovarati, npr. odgovarati na pitanja osjeća li nešto, osjeća li bol i slično (pa je u tom smislu „na živo“), ali lokalno apliciran anestetik umrtvi dio organa na kojem se zahvat izvodi, te žena bol kao takvu ne osjeća.
23.12.2015