Liječnici su općenito, pa tako i ginekolozi, stalno u situacijama uvijek iznova djelovati edukativno na nove naraštaje. U svakodnevnom se radu periodično susrećemo.
Liječnici su općenito, pa tako i ginekolozi, stalno u situacijama uvijek iznova djelovati edukativno na nove naraštaje. U svakodnevnom se radu periodično susrećemo uvijek s istim pitanjima i sumnjama, od strane populacije iste dobi. Neki stavovi su nepromjenljivi, međutim, oko neke se problematike medicinsko znanje protokom vremena ipak unekoliko mijenja, zbog čega je i naša permanentna (samo) edukacija jako važna.
Imajući u vidu aktualne medicinske stavove, razmotrit ćemo ozbiljnu ginekološku problematiku kroz točno/netočno preglednik (po uzoru na neke jako popularne tiskovine). Ovisno o interesu, periodično ćemo objavljivati i nastavke.
U ovom tekstu razmotrit ćemo deset razmišljanja i medicinske stavove glede genitalne HPV (Humani Papilloma Virus)-infekcije.
1. NETOČNO: Imati HPV znači imati rak.
- TOČNO: Infekcija visokorizičnim sojem HPV-a je u podlozi raka vrata maternice, međutim redovitim ginekološkim kontrolama, odgovornim (spolnim) ponašanjem i zdravim načinom života dokazana genitalna HPV-infekcija bit će pod kontrolom i reagirat će se znatno ranije (kod raznih predstadija raka).
2. NETOČNO: HPV označen u „PAPA“-formularu znači postojanje HPV-infekcije.
- TOČNO: U citološkom („PAPA“) nalazu oznaka uz HPV pokazuje sumnju u infekciju HPV-om, koja se onda, s obzirom na okolnosti, dokazuje virusološkim testiranjem.
3. NETOČNO: HPV označen u „PAPA“-formularu mora se liječiti.
- TOČNO: Kada se citološkom analizom (u „PAPA“- nalazu) postavi sumnja na HPV-infekciju, s obzirom na druge stavke u istom nalazu preporučit će se određeno postupanje; za HPV-infekciju ne postoji lijek, ali postoje učinkovite preventivne mjere.
4. NETOČNO: HPV-infekcija na vratu maternice mora se kirurški liječiti.
- TOČNO: Dokazana genitalna HPV-infekcija ne liječi se kirurški (ni ikako drugačije). Određenim kirurškim metodama (različitog stupnja poštednosti) liječe se različiti stupnjevi promjena na stanicama (koji su najčešće posljedica HPV-infekcije, pa otuda kriva interpretacija).
5. NETOČNO: Ako postoji sumnja na genitalnu HPV-infekciju treba se testirati na sve sojeve HPV-a.
- TOČNO: Kada postoji sumnja na genitalnu HPV-infekciju (najčešće temeljem citološkog, „PAPA“ nalaza), ona se najprije treba dokazati virusološkim testiranjem. Raznim metodama može se odrediti soj HPV-a visokog, srednjeg i niskog rizika (i naravno, takva testiranja različito i koštaju). Međutim, od (prognostičke) važnosti je jedino infekcija visokorizičnim sojem HPV-a.
6. NETOČNO: Partner žene u koje je dokazan visokorizični soj HPV-a treba se također testirati na HPV.
- TOČNO: HPV-infekcija je spolno prenosiva, pa kada se dokaže u žene podrazumijeva se kako i njen spolni partner ima genitalnu HPV-infekciju. Ovisno o raznim čimbenicima (kao što su imunitet, period inkubacije i drugo), testiranje muškog partnera žene s dokazanom genitalnom HPV-infekcijom može pokazati lažno negativan rezultat, što onda stvara neke druge međupartnerske situacije.
7. NETOČNO: Dokazan visokorizičan soj HPV-a u žene automatski znači da je aktualni partner nevjeran.
- TOČNO: Dokazan visokorizičan soj HPV-a u žene podrazumijeva kako i njen spolni partner ima genitalnu HPV-infekciju. Međutim, ne može se znati kada je do infekcije visokorizičnim sojem HPV-a došlo – možda je to bilo nekada ranije (s prethodnim partnerom, ili ranije s aktualnim), ali se tek sada ispoljilo (zbog npr. pada imuniteta, nekih drugih zdravstvenih tegoba i slično).
8. NETOČNO: Sigurno je greška u laboratoriju, jer je pouzdano da je sadašnja veza monogamna.
- TOČNO: Vidjeti prethodna dva pojašnjenja.
9. NETOČNO: U „PAPA“-formularu je označen HPV, a virusološkim testiranjem nije dokazana infekcija visokorizičnim sojem HPV-a. Sigurno jedno od ta dva testiranja nije dobro.
- TOČNO: Citološko testiranje („PAPA“-nalaz) može postaviti sumnju u postojanje genitalne HPV-infekcije, a jedino je mjerodavno virusološko testiranje. Prema tome, vjeruje se virusološkom testiranju (ako je u „PAPA“-formularu označeno postojanje HPV-infekcije, a virusološkim testiranjem nije, žena nije zaražena HPV-om).
10. NETOČNO: Ginekolog „nije dobar“ jer „ne želi liječiti HPV“, nego preporuča daljnje kontrole.
- TOČNO: Za (genitalnu) HPV-infekciju nema lijeka. Iznimno je važna i učinkovita preventiva, a kada se genitalna HPV-infekcija dokaže (virusološkim testiranjem), ovisno o drugim promjenama u citološkom („PAPA“) nalazu, poduzet će se odgovarajuće postupanje. Ako drugih promjena u citološkom („PAPA“) nalazu nema, važno je obavljati redovite ginekološke kontrole, prema uputama nadležnog ginekologa.
23.12.2015