(Peri)menopauza i alternativna terapija – prehrana i tjelovježba

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Alternativna i komplementrana (peri)menopauzalna medicina uključuje i određene dodatke prehrani, odnosno prehranu prilagođenu posebnim potrebama žene.

Tzv. alternativna i komplementrana (peri)menopauzalna medicina uključuje i određene dodatke prehrani, odnosno prehranu prilagođenu posebnim potrebama žene u (peri)menopauzi i tjelovježbu, a sve s ciljem osiguranja visoke kvalitete života u tzv. trećoj životnoj dobi žene.

Ako niste poklonica preparata za rješavanje (ublažavanje) menopauzalnih tegoba, nego sve i inače rješavate na ostale načine (prehrana, vježbanje i slično), evo kakav se režim prehrane preporučuje za žene u menopauzi:

  • unosite prehranom u organizam dovoljno kalcija
    Na taj način činite dobro naročito za svoj koštani sustav (prevencija osteoporoze). Birajte mlijeka s dodatkom kalcija, proučite koje su namirnice bogate kalcijem (npr. brokula, neke vrste plave ribe). Oprez – savjetujte se s liječnikom o konzumaciji dodatnog kalcija u namirnicama, jer prevelika količina kalcija može štetno djelovati na npr. bubrege.
  • unosite prehranom u organizam dovoljno željeza
    Željezo i kalcij su i inače minerali kojima je prehrana (u žena naročito) ne odveć bogata. Namirnice osobito bogate željezom su npr. crveno meso, zeleno povrće, riba, jaja.
  • birajte namirnice bogate vlaknima
    Tzv. vlaknate namirnice naročito su pogodne za regulaciju probave. Konzumirajte namirnice kao što su razne žitarice, svježe voće i povrće.
  • konzumirajte dnevno dovoljne količine svježeg voća i povrća
    Osim što sadrže vlakna, svježe voće i povrće sadrži i mnoge vitamine koji su organizmu i inače potrebni.
  • pijte dovoljne količine vode
    Voda, odnosno tekućina uopće, bitna je za uredno funkcioniranje organizma. Stoga se preporučuje dnevni unos 2-3 litre tekućine-neka dio toga bude mineralna voda, naročito ona obogaćena magnezijem.
  • izbjegavajte namirnice bogate masnoćama
    U odmakloj životnoj dobi postoji veća sklonost taloženju masnoća, naročito na krvnim žilama (sklonost aterosklerozi), što je put ka kardiovaskularnim bolestima. Izbjegavanjem namirnica bogatih masnoćama činite dobro u smislu prevencije kardiovaskularnih bolesti, koje su vodeći uzrok smrtnosti u svijetu općenito.
  • ne pretjerujte sa šećerom i solju i izbjegavajte pretjerano začinjena jela
    Na taj način također preventivno djelujete na razvoj kardiovaskularnih bolesti, poglavito povišenog arterijskog tlaka i bubrežnih bolesti.
  • ograničite konzumaciju alkoholnih pića, kave, cigareta
    Nije potrebno posebno objašnjavati ovo upozorenje, tek ćemo napomenuti kako se čaša crnog vina (čak je i dobro za krvne žile) i kave dnevno tolerira.
  • preporučljive su namirnice na bazi soje
    Soja je biljka s karakteristikama prirodnog estrogena, ona je tzv. fitoestrogen, pa se namirnice na bazi soje naročito preporučuju ženama u menopauzi (ako žena nema kontraindikacija).

Tjelesna aktivnost i u menopauzi je vrlo važna. Osim tzv. Kegelovih vježbi (koje se preporučuju za jačanje mišićja dna male zdjelice u svih žena u kojih postoji slabost te muskulature), preporuča se redovita tjelesna aktivnost. To je nešto što se savjetuje tijekom cijelog života, kako bi se sveukupno osjećali dobro, a na taj način stvarate i dobru podlogu za zdravlje organizma u kasnijoj životnoj dobi.
Postoje posebni programi vježbanja za svaku dobnu skupinu, prakticirajte pješačenje kada ste god u prilici, ciljano i odmjereno planinarenje, boravak na svježem zraku i u prirodi, bavljenje unucima (i lagane dječje igre) – svugdje imate priliku za odmjerene tjelesne aktivnosti.
I da zaključimo-puno je toga na raspolaganju za kvalitetan život u tzv. trećoj životnoj dobi.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Ginekologija

PUPKOVINA, pupčana vrpca

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteLatinski- funiculus umbilicalis Engleski – umbilical chord Njemački – nabelschnur Pupčana vrpca se stvara i traje tijekom prenatalnog razvoja čovjeka. Što znači prenatalni razvoj čovjeka? To je razvoj čovjeka od začeća do rođenja. Pupkovina je po svom sastavu fiziološki i genetski dio fetusa. Slijedom mnogih embrioloških događanja, pupčana vrpca nastaje od mnogih embrioloških tvorbi i […]

Ginekologija

Upale posteljice – vilitis

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteUpale posteljice (vilitis) obično nastaju putem krvi (hematogeno), širenjem uzročnika iz krvi majke u tkivo posteljice. Upalna reakcija se nalazi u tkivu posteljičnih resica. Makroskopski kada se posteljica pogleda, ona izgleda uredno. Zbog tih događanja posteljica može biti nešto lakša ili nešto teža za gestacijsku dob. No, kada se uzorak tkiva posteljice stavi pod mikroskop, […]

Ginekologija

Placenta praevia – porođaj

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePorođaj se u slučaju nasjele posteljice najčešće dovršava carskim rezom. U svim slučajevima totalne i parcijalno nasjele posteljice carski rez je apsolutna indikacija. Carski rez može biti planiran kada nema krvarenja, a dosegnuto je 37 tjedana ili više, trudnoće. Ako je potrebno planirati raniji porod carskim rezom, potrebno je potvrditi zrelost fetalnih pluća. Carski rez […]

Ginekologija

Crvenilo koje peče tijekom spolnog odnosa

Ginekologija

Spolni odnos i trudnoća

Ginekologija

Placenta praevia – dijagnostika i liječenje

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteOsnovni simptom nisko nasjele posteljice je krvarenje, najčešće u drugoj polovici trudnoće. No, svako krvarenje potkraj drugog i početkom trećeg tromjesečja trudnoće ne znači da je u pitanju nisko nasjela posteljica, ona samo sudjeluje u 20 % slučajeva. Najčešće je krvarenje nepoznatog uzroka (u 45% slučajeva), potom aburpcija (odljuštenje) posteljice u 30 % slučajeva. Ostali […]

Ginekologija

Placenta praevia

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteŠto je placenta praevia? Kada se placentacija i razvoj posteljice smjesti na donjem djelu maternice (donji uterini segment) te se tako posteljica nalazi između vrata maternice i ploda. Tako da zapravo blokira ili možemo reći sprječava rađanje djeteta. Takvo smještena posteljica može potpuno ili djelomično prekrivati donji uterini segment. Razlikujemo četiri stupnja: Pojavnost nasjele posteljice […]

Ginekologija

Uloga posteljice u trudnoći

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePlacenta ili posteljica je organ koji nastaje u trudnoći i tijekom trudnoće vrši vrlo važnu ulogu. Normalan razvoj posteljice je preduvjet normalnog razvoja trudnoće u našoj vrsti Homo sapiens (umni čovjek). U prilog tome govori podatak da oko 65 % zametaka propada u razdoblju kada nije moguće otkriti trudnoću. Kako u ranom razdoblju trudnoće, tako […]