Maligne bolesti drugi su po učestalosti uzrok smrti žena generativne dobi, dakle onih koje planiraju trudnoću ili jesu trudne.Uz neke maligne bolesti, naročito u početnoj fazi bolesti.
Maligne bolesti drugi su po učestalosti uzrok smrti žena generativne dobi, dakle onih koje planiraju trudnoću ili jesu trudne. Uz neke maligne bolesti, naročito u početnoj fazi bolesti, od kojih je žena bolovala i liječila se prije trudnoće moguće je zanijeti i iznijeti trudnoću do kraja. Uz neke druge maligne bolesti(bilo zbog odstranjenja reproduktivnih organa, bilo zbog agresivnog liječenja, bilo zbog uznapredovalog stadija bolesti)iako je žena u generativnoj dobi, trudnoća nije moguća.
Žena koja zanese tijekom liječenja od neke maligne bolesti ili u koje se maligna bolest pojavi u trudnoći predstavlja ogroman problem liječnicima – mora se pravilno procijeniti kolika je opasnost za trudnicu i nerođeno dijete od ne-liječenja, odnosno liječenja.
Ukoliko se odluči provoditi liječenje, potrebno je procijeniti pravi trenutak i modalitet liječenja.
Ponekad treba donijeti odluku čiji život spašavati – trudnice ili nerođenog djeteta.
Dileme su ogromne, pitanja je puno.
Malignomi koji se relativno često dijagnosticiraju u trudnoći su melanom (oko 8%), rak dojke (oko 3%), rak vrata maternice (oko 1%), rak jajnika (oko 1%) te Non-Hodgkin (do 1%) i Hodgkin limfom (; ostali malignomi se u trudnoći javljaju iznimno rijetko.
To su i inače malignomi koji se češće javljaju u žena generativne dobi. U početku bolesti žena/trudnica uglavnom nema subjektivnih smetnji, no pretragama na koje se trudnica u početku trudnoće rutinski upućuje moguće je postaviti sumnju na maligni proces, pa će uslijediti daljnja dijagnostička obrada. Tako se bolest uglavnom dijagnosticira u(naj)ranijoj fazi bolesti, pa je i prognoza dobra. Međutim, zbog činjenice kako se definitivno liječenje malignih bolesti(opsežan kirurški zahvat, kemoterapija, radioterapija)ne preporuča u trudnoći, isto se, kada prilike dopuštaju, ostavlja za iza poroda(ukoliko se procjeni kako se čekanjem neće ugroziti život trudnice).
Liječenje malignoma ovisi o stadiju bolesti. Stoga se, nakon provedene dijagnostike i procjene o ne-štetnosti odgađanja liječenja, donese plan o postupanju tijekom trudnoće. Od dijagnostičkih pretraga u trudnoći se ne smiju primjenjivati one iz domene nuklearne medicine(radioizotopske); od terapijskih radikalni kirurški zahvati i radioterapija(uz potrebitost primjene citostatika potreban je osobit oprez).
Ostale invazivne dijagnostičke metode (biospija dojke kod raka dojke, biopsija vrata maternice kod raka vrata maternice, laparotomija i cistektomija kod raka jajnika, biopsija koštane srži kod limfoma) i terapija (citostatici) nose određene komplikacije i za plod i za trudnicu.
Nerijetko je potrebno tijekom cijele trudnoće boraviti u bolnici, učiniti serklažu, ordinirati određene lijekove.
O načinu poroda(vaginalni – spontani ili inducirani ili operacijski – carskim rezom)također se donosi zajednička odluka(liječnički konzilij, trudnica i otac djeteta).
23.12.2015