U rađaonici – II dio: C T G

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Kardiotokografija, engl. Cardiotocography, CTG, tehnički je izraz za način registriranja (snimanja) otkucaja bebina (fetalnog) srca i kontrakcija maternice (trudova).

Kardiotokografija, engl. Cardiotocography, CTG, tehnički je izraz za način registriranja (snimanja) otkucaja bebina (fetalnog) srca i kontrakcija maternice (trudova). Uobičajeno se počinje snimati iza 37. tjedna trudnoće, na redovitim kontrolama u trudničkoj ambulanti, a ako ima indikacija, snima se i ranije, te izvan redovitih kontrola, odnosno tijekom boravka u bolnici radi nadzora i drugo.
Pred sam čin poroda, kada trudnica bude zaprimljena u rađaonicu zbog trudova ili spontanog otjecanja plodove vode, pa do samog poroda, trudnica je u boksu stalno priključena na CTG-uređaj. Na taj način prate se stanje bebe i trudovi. Ukoliko se procijeni kako fetus biva ugrožen, poduzimaju se određene radnje s ciljem poboljšanja stanja fetusa, odnosno pristupa se hitnom operativnom dovršenju trudnoće.

CTG-uređaj sastoji se od dvije sonde (jednom se bilježe kucajevi djetetova srca, drugom se bilježe trudovi), posebno formatiranog CTG-papira i uređaja u kojem se signali iz sondi pretvaraju u krivulje koje se ispisuju na CTG-papiru. Sonde se postavljaju na trbuh rodilje, koji se prethodno namaže gelom, radi boljeg kontakta sondi i kože. Kada se ustanovi mjesto na trbuhu na kojem se najjasnije čuju kucajevi djetetova srca, sonde se fiksiraju elastičnim pojasom.

U CTG-zapisu promatra se više komponenti i interpretacija svih njih zajedno daje informacije o stanju ploda.
Gornja krivulja registrira srčanu akciju fetusa, a donja krivulja daje informacije o aktivnosti maternice (registrira trudove).

Uredan CTG-zapis opisuje se na slijedeći način: temeljna frekvencija je između 120-160 otkucaja/min, tip krivulje je undulacijski i zapis je reaktivan.

Slika urednog CTG-zapisa.
(Izvor: MedLibrary.com)

Tijekom promatranja CTG-zapisa treba se uočiti eventualna početna ugroženost fetusa (prepatološki CTG-zapis), odnosno jasna ugroženost fetusa (patološki CTG-zapis). U tim slučajevima najčešće se pristupa hitnom dovršenju trudnoće – ili se porod kroz kratko vrijeme dovrši vaginalnim putem ili, ovisno o procjeni, hitnim carskim rezom.

Tijekom CTG-snimanja moguće su epizode koje odudaraju od zapisa prije i poslije incidenta, pa se, zbog drugačijeg zvuka, rodilje uznemire. Međutim, CTG-zapis permanentno se prati od strane stručnih osoba i u slučaju bilo kakve realne ugroženosti promptno se poduzimaju odgovarajuće mjere.
Mora se posebno naglasiti kako se rodilja uvijek o svemu obavijesti i za bilo kakvo postupanje potreban je vlastoručni potpis rodilje.

Iza poroda, CTG-zapis se arhivira uz cjelokupnu dokumentaciju o tijeku poroda.
A mami za uspomenu o tim satima provedenima u rađaonici ostaje prekrasan mali smotuljak, kojemu se sada treba nadjenuti ime. I to su tek „prave muke” – po čijoj će se mami, po čijem će se tati dijete zvati, da ne spominjemo bake, djedove, kume, kumove, …

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Ginekologija

Spolni odnos i trudnoća

Ginekologija

PUPKOVINA, pupčana vrpca

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteLatinski- funiculus umbilicalis Engleski – umbilical chord Njemački – nabelschnur Pupčana vrpca se stvara i traje tijekom prenatalnog razvoja čovjeka. Što znači prenatalni razvoj čovjeka? To je razvoj čovjeka od začeća do rođenja. Pupkovina je po svom sastavu fiziološki i genetski dio fetusa. Slijedom mnogih embrioloških događanja, pupčana vrpca nastaje od mnogih embrioloških tvorbi i […]

Ginekologija

Upale posteljice – vilitis

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteUpale posteljice (vilitis) obično nastaju putem krvi (hematogeno), širenjem uzročnika iz krvi majke u tkivo posteljice. Upalna reakcija se nalazi u tkivu posteljičnih resica. Makroskopski kada se posteljica pogleda, ona izgleda uredno. Zbog tih događanja posteljica može biti nešto lakša ili nešto teža za gestacijsku dob. No, kada se uzorak tkiva posteljice stavi pod mikroskop, […]

Ginekologija

Placenta praevia – porođaj

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePorođaj se u slučaju nasjele posteljice najčešće dovršava carskim rezom. U svim slučajevima totalne i parcijalno nasjele posteljice carski rez je apsolutna indikacija. Carski rez može biti planiran kada nema krvarenja, a dosegnuto je 37 tjedana ili više, trudnoće. Ako je potrebno planirati raniji porod carskim rezom, potrebno je potvrditi zrelost fetalnih pluća. Carski rez […]

Ginekologija

Menstruacija i upala

Ginekologija

Placenta praevia – dijagnostika i liječenje

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteOsnovni simptom nisko nasjele posteljice je krvarenje, najčešće u drugoj polovici trudnoće. No, svako krvarenje potkraj drugog i početkom trećeg tromjesečja trudnoće ne znači da je u pitanju nisko nasjela posteljica, ona samo sudjeluje u 20 % slučajeva. Najčešće je krvarenje nepoznatog uzroka (u 45% slučajeva), potom aburpcija (odljuštenje) posteljice u 30 % slučajeva. Ostali […]

Ginekologija

Placenta praevia

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteŠto je placenta praevia? Kada se placentacija i razvoj posteljice smjesti na donjem djelu maternice (donji uterini segment) te se tako posteljica nalazi između vrata maternice i ploda. Tako da zapravo blokira ili možemo reći sprječava rađanje djeteta. Takvo smještena posteljica može potpuno ili djelomično prekrivati donji uterini segment. Razlikujemo četiri stupnja: Pojavnost nasjele posteljice […]

Ginekologija

Uloga posteljice u trudnoći

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePlacenta ili posteljica je organ koji nastaje u trudnoći i tijekom trudnoće vrši vrlo važnu ulogu. Normalan razvoj posteljice je preduvjet normalnog razvoja trudnoće u našoj vrsti Homo sapiens (umni čovjek). U prilog tome govori podatak da oko 65 % zametaka propada u razdoblju kada nije moguće otkriti trudnoću. Kako u ranom razdoblju trudnoće, tako […]