Blic – informacije o cijepljenju u trudnoći

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Smiju li se trudnice cijepiti? Na ovo se pitanje ne može odgovoriti s jednostavnim DA ili NE. Mnogo se toga mora uzeti u obzir, a najvažnije je procijeniti kolika je korist od cijepljenja.

Smiju li se trudnice cijepiti? Na ovo se pitanje ne može odgovoriti s jednostavnim DA ili NE. Mnogo se toga mora uzeti u obzir, a najvažnije je procijeniti kolika je korist od cijepljenja u odnosu na (eventualnu, teoretsku) štetnost za majku i nerođeno dijete.
Spoznaje o sigurnosti pojedinih cjepiva u trudnoći temelje se na istraživanjima na gravidnim animalnim modelima, stoga se može govoriti o teoretskoj štetnosti za humanu populaciju.
Zna se, međutim, kako su cjepiva od živih atenuiranih uzročnika kontraindicirana za primjenu u trudnoći, a za ostala cjepiva (inaktivirana, konjugirana, vektorska, proteinska, polisaharidna, rekombinirana, toksoid) nema objavljenih dokaza o štetnosti za razvoj ploda.

Što se mora uzeti u obzir kada se razmišlja treba li trudnicu cijepiti ili ne?

  • postoji li za trudnicu visoki rizik izloženosti uzročniku
    (npr. predsezona gripe, ugriz životinje, ozljeda nekim predmetom i posljedično krvarenje, putovanje u egzotične krajeve i sanitarni propisi pojedine države o obveznom cijepljenju itd)
  • opće zdravstveno stanje trudnice
    (npr. boluje li od prije trudnoće od nekih bolesti uz koje se ne preporuča provesti bilo kakvo cijepljenje, neovisno o trudnoći)
  • eventualne alergije
    (u osoba inače preosjetljivih na nešto, treba imati poseban oprez i kod cijepljenja, jer se alergije mogu javiti na bilo koju komponentu cjepiva  Alergije na bilo koju komponentu cjepiva mogu se javiti i u trudnica s negativnom anamnezom po pitanju alergija i to se ne smije smetnuti s uma).

Cjepiva sigurna za primjenu u trudnoći:
Cjepiva protiv: Hepatitisa B, Influence (inaktivirano cjepivo), Tetanusa, Difterije, Bjesnoće.

Cjepiva koja se smiju primijeniti ako se procijeni kako je rizik od razvoja infekcije i komplikacija veći od štetnosti za trudnicu i razvoj ploda:
Cjepiva protiv: Hepatitisa A, HPV-a, Meningokoka (MCV4, konjugirano) i Pneumokoka (PPV23); Polio cjepivo (OPV); uzročnika Antraxa, Japanskog ebcefalitisa, Žute groznice.

Cjepiva koja su kontraindicirana za primjenu u trudnoći:
Cjepiva protiv: Ospica / Mumpsa / Rubele, Varicella-Zoster-a, Influenze (živo cjepivo); BCG i Kolera cjepiva

U zaključku možemo reći – cijepljenje u trudnoći da, ali u strogo indiciranim situacijama. Rijetko kada se zbog cijepljenja u trudnoći odluči na medicinski indiciran prekid trudnoće, no ukoliko je cijepljenje u trudnoći ipak obavljeno, potrebno je dalje trudnicu posebno nadzirati, a također i novorođenče.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Ginekologija

PUPKOVINA, pupčana vrpca

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteLatinski- funiculus umbilicalis Engleski – umbilical chord Njemački – nabelschnur Pupčana vrpca se stvara i traje tijekom prenatalnog razvoja čovjeka. Što znači prenatalni razvoj čovjeka? To je razvoj čovjeka od začeća do rođenja. Pupkovina je po svom sastavu fiziološki i genetski dio fetusa. Slijedom mnogih embrioloških događanja, pupčana vrpca nastaje od mnogih embrioloških tvorbi i […]

Ginekologija

Upale posteljice – vilitis

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteUpale posteljice (vilitis) obično nastaju putem krvi (hematogeno), širenjem uzročnika iz krvi majke u tkivo posteljice. Upalna reakcija se nalazi u tkivu posteljičnih resica. Makroskopski kada se posteljica pogleda, ona izgleda uredno. Zbog tih događanja posteljica može biti nešto lakša ili nešto teža za gestacijsku dob. No, kada se uzorak tkiva posteljice stavi pod mikroskop, […]

Ginekologija

Placenta praevia – porođaj

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePorođaj se u slučaju nasjele posteljice najčešće dovršava carskim rezom. U svim slučajevima totalne i parcijalno nasjele posteljice carski rez je apsolutna indikacija. Carski rez može biti planiran kada nema krvarenja, a dosegnuto je 37 tjedana ili više, trudnoće. Ako je potrebno planirati raniji porod carskim rezom, potrebno je potvrditi zrelost fetalnih pluća. Carski rez […]

Ginekologija

Spolni odnos i trudnoća

Ginekologija

Menstruacija i upala

Ginekologija

Placenta praevia – dijagnostika i liječenje

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteOsnovni simptom nisko nasjele posteljice je krvarenje, najčešće u drugoj polovici trudnoće. No, svako krvarenje potkraj drugog i početkom trećeg tromjesečja trudnoće ne znači da je u pitanju nisko nasjela posteljica, ona samo sudjeluje u 20 % slučajeva. Najčešće je krvarenje nepoznatog uzroka (u 45% slučajeva), potom aburpcija (odljuštenje) posteljice u 30 % slučajeva. Ostali […]

Ginekologija

Placenta praevia

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteŠto je placenta praevia? Kada se placentacija i razvoj posteljice smjesti na donjem djelu maternice (donji uterini segment) te se tako posteljica nalazi između vrata maternice i ploda. Tako da zapravo blokira ili možemo reći sprječava rađanje djeteta. Takvo smještena posteljica može potpuno ili djelomično prekrivati donji uterini segment. Razlikujemo četiri stupnja: Pojavnost nasjele posteljice […]

Ginekologija

Uloga posteljice u trudnoći

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePlacenta ili posteljica je organ koji nastaje u trudnoći i tijekom trudnoće vrši vrlo važnu ulogu. Normalan razvoj posteljice je preduvjet normalnog razvoja trudnoće u našoj vrsti Homo sapiens (umni čovjek). U prilog tome govori podatak da oko 65 % zametaka propada u razdoblju kada nije moguće otkriti trudnoću. Kako u ranom razdoblju trudnoće, tako […]