Fournier gangrena (FG)

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Fournier gangrena je oblik nekrotične infekcije, polimikrobni nekrotizirajući fascitis u genitalnoj, perinealnoj i perianalnoj regiji. To je vrlo progresivna bolest koja zahvaća kožu i potkožno tkivo.

FG je ujedno i rijetko oboljenje, ali i oboljenje  sa visokom stopom smrtnosti. Prvi je opisao bolest Baurien 1764. godine, a dobila je ime po  francuskom dermatovenerologu Jeanu Alfredu Fournieru 1883. g. koji je dao detaljan opis kliničke slike oboljenja.

Izvor infekcije u većini slučajeva je: perinealna i genitalna kožna infekcija, anorektalna i urogenitalna trauma, ginekološki pregledi, perinealne ozljede ili intervencije u zdjelici i drugi  uzroci. Najčešće izolirani mikroorganizmi su: Escherichia coli, Enteroccocus i Streptoccocus spp,  Bacteroides,  Klebsiella pneumoniae i  Proteus  mirabilis.

Rizični čimbenici nastanka FG-a su: šećerna  bolest, kronični alkoholizam, različita imunosupresivna stanja, bolesti jetre, maligne bolesti, kronična uporaba kortikosteroida, trauma ili operacije na perigenitalnoj regiji, uretralna ekstravazacija urina,  ozljede uretre, parafimoza i rektalne ozljede.

Urogenitalni uzroci nastanka FG su najčešće: striktura uretre,  trajna kateterizacija,  traumatska kateterizacija, uretralni kamenac,  biopsija prostate,  vazektomija, umetanje proteze penisa, TVT postupak, odgođeno puknuće tankog crijeva neobladder, intrakavernosno ubrizgavanje kokaina,  genitalni piercing. Anorektlni uzroci su: perianalni apsces, rektalna biopsija, analna dilatacija, hemoroidektomija, maligne bolesti rektosigmoida, upala slijepog crijeva i divertikulitis.

Najčešći ginekološki uzrok FG su genitalne ozljede su septički pobačaj,  epiziotomija, coital ozljede, obrezivanje genitalija.

Glavne karkteristike FG-a su velika heterogenost u kliničkoj prezentaciji, suptilni nastanak i usporena progresija, brzi nastanak i fulminantni tijek, javlja u starijih muškaraca; rijetko u žena i djece, a započinje kao cellulitis u blizini  mjesta ulaza. Zatim se javlja intenzivna bol i oteklina sa sistemskim  znakovima infekcije i sepsa sa multiorganskom disfunkcijom. Infekcija se može proširiti  tako da su zahvaćeni skrotum i penis, a može se proširiti na prednji trbušni zid sve do klavikule. Testisi su obično pošteđeni i to  zbog njihove opskrbe krvlju  unutar trbuha, a uključenost testisa sugerira na retroperitonealno porijeklo.

Dijagnoza FG-a postavlja se na osnovu anamneze,  fizikalnog pregleda, laboratorijskih nalaza krvi i urina, UZV-a, MSCT-a, MR-a urogenitalnog i probavnog sustava. Diferencijalno dijagnostički dolazi u obzir i treba misliti na cellulitis, strangulationu kilu, skrotalni apsces, streptokokni nekrotizirajući fascitis, vaskularni sindromi okluzije, herpes simplex, gonokokni balanitis, gangrenozna piodermija, alergijski vaskulitis, polyarteritis nodosa.

Zbog svega toga liječenje mora  biti agresivno i brzo i sastoji se u hemodinamskoj stabilizaciji bolesnika, primjeni antibiotika širokog spektra, kirurškoj intervenciji – opsežne incizije sa kirurškim debridmanom, dodatni kirurški tretman nakon 24 do 48 sati, zatim višekratno dnevno previjanje (rastvor sa vodikovim peroksidom, izotonične i hipertonične otopine NaCl, jodni preparati).  Kod kirurškog liječenja je vrlo važno da su duboki rezovi – incizije sa opsežnom  nekrektomijom  gangrenoznog tkiva do zdravog tkiva i  drenaža zahvaćenog područja.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Urologija

Može li prekomjerni unos tekućine biti loš za organizam?

Urologija

Derivacija urina

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Ovdje ćemo navesti neke podatke općenito o značenju pojma derivacije urina kao i kirurškim mogućnostima njezine izvedbe. Pojam derivacije urina načelno označava izvođenje mokraćnog sustava na neko neprirodno mjesto pa je iz toga jasno da je kirurški postupak derivacije urina gotovo uvijek nužda, a ne izbor. Sam način izvedbe derivacije možda dijelom može biti izbor […]

Urologija

Smetnje mokrenja – dvojna terapija

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Postoje tzv. kombinirani lijekovi za smetnje mokrenja koji se koriste u muškaraca starije životne dobi. Takav primjer je i kombinacija tamsulosina i solifenacina koja objedinjuje dvije aktivne supstance u djelotvornim koncentracijama i to u jednoj tableti. Cilj ovog kombiniranog lijeka je smanjiti opstruktivne, ali istodobno i iritativne tegobe mokrenja koje se često istodobno javljanju u […]

Urologija

Rana dijagnostika raka prostate – nacionalni program

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Temeljem preporuka EU od početka veljače 2024. pokrenut je, na inicijativu Ministarstva zdravstva i Hrvatskog Zavoda za javno zdravstvo te stručnog povjerenstva Nacionalni program rane detekcije raka prostate. Program je pokrenut obzirom da je rak prostate treći uzrok smrtnosti od malignih bolesti u muškoj populaciji i time predstavlja javno-zdravstveni problem koji zahtijeva sustavni pristup. Posebni […]

Urologija

Lijekovi za prostatu

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Pišem ovaj naslov uopćeno ne bi li privukao pažnju čitatelja. Zapravo podrazumijevam lijekove koji primarno služe za otklanjanje ili umanjenje opstruktivnih tegoba mokrenja. Podsjetimo … to su tegobe poput čekanja na početak mokrenja, naprezanje prilikom završetka mokrenja, slab i isprekidan mlaz mokraće itd. Katkad je uvećana prostata i uzrok učestalog dnevnog i noćnog mokrenja, ali […]

Urologija

Pokretan ili putujući bubreg

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Bubrezi se nalaze u slabinskoj (lat. – lumbalnoj) loži lijevo i desno od kralješnice protežući se u visinu od dvanaestog prsnog do drugog slabinskog kralješka. Desni bubreg se u većine ljudi nalazi centimetar do dva niže od lijevog jer ga prema dolje postiskuju jetra. Bubrezi su dosta pomični organi iako imaju svoj fiksacijski sustav. Postoji […]

Urologija

Enureza

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Latinski naziv enuresis se odnosi na nevoljno i nekontrolirano mokrenje koje se gotovo redovito dešava u djece i noću pa se potpunije i ispravnije naziva enuresis nocturna dok je pojava nevoljnoig mokrenja danju (enuresis diurna) daleko rjeđa. Sama pojava enureze najčešće spontano nestaje nakon treće godine života kada djeca polako odbacuju pelene, ali čak i […]

Urologija

Bubuljica na penisu – što mi je to?