Tumori pinealne regije

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

Tumori pinealne regije su tumori same pinealne žlijezde ili tkiva koje je okružuje. Pinelana žlijezda je mali organ u obliku graška u središtu mozga koji je odgovoran za proizvodnju i izlučivanje melatonina (koji je poznatiji kao hormon sna) u tamnom okruženju. Njegove primarne funkcije su reguliranje 24-satnog unutarnjeg tjelesnog sata (ili cirkadijalnog ritma), kao i pomoć pri započinjanju i održavanju sna.

Razvoj tumora pinealne regije može rezultirati blokadama protoka cerebrospinalne tekućine, koja osigurava zaštitu, prehranu i uklanjanje otpada u središnjem živčanom sustavu. Središnji živčani sustav je odgovoran za sve senzorne i motoričke funkcije u tijelu, a sastoji se od mozga i leđne moždine.

Tumori pinealne regije češći su kod muškaraca, a češće se javljaju kod djece i mladih odraslih osoba. Međutim, svatko može razviti ovu bolest.

Vrste tumora pinealne regije

Postoje tri glavne vrste tumora pinealne regije, koji su klasificirani prema tipovima stanica iz kojih tumor nastaje.

  1. Tumori zametnih stanica

Tumori zametnih stanica su karcinomi koji se razvijaju iz zametnih stanica, bioloških stanica koje se razvijaju u spolne stanice (ili reproduktivne stanice), poput jajne stanice i spermija. U većini slučajeva, radi se o germinomima.

  • Gliomi

Gliomi su vrsta tumora mozga koji počinju u glija stanicama mozga. Glija stanice (ili glija) pružaju strukturnu i fiziološku potporu neuronima u mozgu.

  • Tumori pinealne žlijezde

Tumori pinealne žlijezde potječu od pinealocita (također poznatih kao parenhimske stanice), koje su glavne stanice pinealne žlijezde. Ove stanice odgovorne su za proizvodnju i lučenje melatonina u tijelu. Postoje četiri primarna tipa tumora pinealne žlijezde.

Simptomi

Tumori pinealne žlijezde zbog svog položaja često uzrokuju blokadu proticanja cerebrospinalnog likvora i posljedično razvoj hidrocefalusa. Simpti tomi tumora pinealne regije mogu uključivati:

-Glavobolje.

-Mučnina i/ili povraćanje.

-Poteškoće s ravnotežom.

-Nesiguran hod na širokoj osnovi.

-Umor.

-Probleme s pamćenjem.

Postavljanje dijagnoze

Prvi korak u postavljanju dijagnoze je neurološki pregled. Neurološkim pregledom procjenjuju se senzorne i motoričke funkcije, uključujući vid, sluh, ravnotežu, koordinaciju, snagu i reflekse. U dijagnosticiranju tumora pinealne regije potrebno je učiniti slikovne metode, primarno magnetsku rezonancu mozga (MR) ili kompjutoriziranu tomografiju mozga. Slikovni testovi mogu odrediti mjesto i veličinu tumora mozga. Mogu se koristiti i napredne tehnike. To može uključivati perfuzijski MR i spektroskopiju.

Germinomi mogu lučiti određene proteine koji se mogu dokazati pretragama krvi. Za točnu diferencijaciju tipa tumora o kojem se radi potrebno je učiniti biopsiju. Ovisno o veličini tumora može se raditi o stereotaktičnoj biopsii kada se putem specijalne igle uzme malo tkiva za analizu ili se može raditi klasična biopsija prilikom kirurškog odstranjenja tumora. Uzorak tkiva se analizira u laboratoriju. To pomaže odrediti vrste stanica i njihovu brzinu rasta.

Liječenje

Ako se otkrije tumor pinealne regije, bit će ocijenjen na temelju veličine, metastaza (je li se rak proširio na druge dijelove tijela) i kako stanice raka izgledaju pod mikroskopom.

Liječenje ovisi o nizu čimbenika, uključujući stupanj, vrstu, dob bolesnika i lokaciju tumora. Mogućnosti liječenja tumora pinealne regije mogu uključivati:

– Kemoterapiju.

– Terapiju radijacijom.

– Kirurgiju kako bi se uklonio što je više moguće tumora.

Za pacijente koji imaju hidrocefalus, kirurško uklanjanje tumora potrebno je za ublažavanje povećanog pritiska na mozak. U nekim slučajevima može se postaviti privremeni ili trajni drenažni sustav (nazvan ventrikuloperitonealni shunt) za uklanjanje viška tekućine iz mozga.

Dodatno liječenje poput zračenja ili kemoterapije ovisit će o nizu čimbenika, uključujući podvrstu tumora i stupanj. Na primjer, neki tumori možda neće zahtijevati dodatnu terapiju ako je moguća potpuna resekcija. Nasuprot tome, drugi tumori se češće liječe kombinacijom kirurškog zahvata, terapije zračenjem, kemoterapije.

Prognoza (određeni čimbenici utječu na prognozu i mogućnosti liječenja)

Iako nije moguće predvidjeti točan tijek bolesti, prognoza se može dati na temelju stadija, brzine/dubine rasta tumora, osjetljivosti na liječenje, dobi, ukupne kondicije i povijesti bolesti. Općenito, rani stadij tumora pinealne regije ima dobru prognozu i stopu preživljavanja. Međutim, ako je rak uznapredovao i proširio se, prognoza možda neće biti tako dobra i može postojati veći rizik od recidiva.

Tumori pinealne regije rijetki su tumori koji se prvenstveno javljaju kod djece i mlađih odraslih osoba (između 20-40 godina). Ovi tumori potječu iz pinealne žlijezde, endokrine žlijezde koja se nalazi blizu središta mozga. Pinealna žlijezda je odgovorna za lučenje hormona poput melatonina koji regulira obrasce spavanja, između ostalih funkcija. Simptomi tumora pinealne regije mogu varirati, ovisno o veličini i mjestu tumora. Pravodobna dijagnoza tumora znatno poboljšava prognozu u većine bolesnika te je bitno ukoliko se pojave simptomi obratiti se svom liječniku radi točne dijagnostike i liječenja.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Razvojne venske anomalije

Razvojne venske anomalije

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Razvojne venske anomalije, poznate i kao venski angiomi, prirođene su malformacije venskog sustava mozga. Predstavljaju najčešći tip moždanih krvožilnih malformacija, koje se često slučajno identificiraju slikovnim pretragama. Razvojne venske anomalijekarakterizira skup malih žila koje se ulijevaju u veću središnju venu. Te se anomalije mogu pojaviti u različitim dijelovima mozga. Smatra se da se razvojne venske […]

Mozak

Promjene stila života povezane s poboljšanjem simptoma Alzheimerove bolesti

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Prema rezultatima novog istraživanja, zdravi stilovi života povezani su s nižim rizikom od Alzheimerove bolesti (AD), ali također može koristiti pacijentima s već dijagnosticiranim blagim kognitivnim oštećenjem (MCI) ili ranim AD. Nakon 20 tjedana, pacijenti nakon intenzivne promjene multimodalnog stila života pokazali su značajna poboljšanja u kogniciji i funkciji. Korisne promjene primijećene su i u […]

Mozak

Zanošenje praćeno mučninom – koji je urok tome?

Mozak

Mogu li se podtipovi depresije i tjeskoba identificirati snimanjem mozga

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Snimanje mozga u kombinaciji s umjetnom inteligencijom identificiralo je šest različitih “biotipova” depresije i anksioznosti što bi možda moglo dovesti do personaliziranijeg i učinkovitijeg liječenja. Istraživačica Leanne Williams, dr. sc., smatra kako ovo istraživanje može imati “neposredne kliničke implikacije” te kako je na Stanfordu započelo prevođenje tehnologije snimanja u upotrebu u novoj preciznoj klinici za […]

Mozak

Tumačenje nalaza – cerebralni hemangiomi

Mozak

Ventrikulomegalija

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Ventrukulomegalija je proširenje lateralnih moždanih komora. Obično se dijagnosticira na rutinskom ultrazvučnom pregledu (fetal anomaly scan) od 18 do 22 tjedna gestacije, a učestalost pojavnosti je 1-2 na 1000 trudnoća. Ventrikulomegalija se uočava u poprečnom presjeku fetalne glavice koji je iznad razine presjeka gdje se mjeri biparijetalni promjer. Proširenje najčešće započinje u području stražnjih rogova […]

Iz iste kategorije

Neurologija

Možete li mi molim Vas reći kakav je ovaj EEG nalaz za dijete od 9 godina?

Neurologija

Evocirani potencijali

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Evocirani potencijali (EP) spadaju u neurofiziološke pretrage koje se koristi u kliničkoj praksi za procjenu funkcionalnosti različitih dijelova živčanog sustava. Stimulirajući specifične senzorne putove i bilježeći električne reakcije koje generira mozak ili leđna moždina, evocirani potencijali pružaju dragocjene podatke o provođenju živčanih impulsa kao i o mjestu oštećenja. Evocirani potencijali mjere električnu aktivnost koju stvara […]

Neurologija

Ultrazvučna pretraga karotidnih arterija

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Karotidne arterije su glavne krvne žile u vratu koje opskrbljuju krvlju mozak, vrat i lice. Ove su arterije bitne za rad mozga jer isporučuju krv bogatu kisikom. Blokade protoka krvi ili suženja u tim arterijama može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema od kojih je svakako najozbiljnija moždani udar. Jedna od najčešćih tehnika koja se koristi za […]

Neurologija

Što su vretena spavanja?

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Spavanje je bitan biološki proces koji igra ključnu ulogu u održavanju cjelokupnog zdravlja i dobrobiti. Jedna od značajnih značajki spavanja bez brzih pokreta očiju (NREM) je pojava vretena spavanja, izbijanja moždane aktivnosti koji se vidljivo pojavljuju na elektroencefalogramu (EEG). Spavanje i njegove faze Spavanje nije jednoobrazno stanje već ciklus koji se sastoji od različitih faza […]

Neurologija

Što su hemangiomi?

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Hemangiomi su benigne vaskularne malformacije koje se obično sastoje od mase krvnih žila. Iako se obično nalaze u koži i jetri, ove vaskularne anomalije mogu se pojaviti i u mozgu. Kada su prisutni u mozgu, nazivaju se cerebralni hemangiomi ili intrakranijski hemangiomi. Iako općenito benigni, njihova prisutnost u tako kritičnom organu predstavlja jedinstven izazov. Vrste […]

Neurologija

Dvoboj dijeta za mršavljenje: povremeni post i dijeta s ograničenim unosom kalorija

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Naslovi najnovijih stručnih članaka o prehrani za mršavljenje glase: „Povremeni post i doziranje proteina odnosno ravnomjerna raspodjela tijekom dana za učinkovitije mršavljenje i skidanje masnog tkiva na području trbuha“ i „ Uz povremeni post dva dana u tjednu učinkovitije se gubi višak kilograma“. Čini se da ovaj popularan način prehrane pomalo dobiva sve veću znanstvenu […]

Neurologija

Zašto osjećam trnce na lijevoj strani tijela iznad kuka?

Neurologija

Glavobolja uzrokovana sinusitisom

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Sinusitis ili  sinusna infekcija, je upala ili oticanje tkiva koje oblaže sinuse. Ovo stanje može izazvati značajnu nelagodu i dovesti do različitih simptoma, uključujući glavobolje. Sinusa  su zrakom ispunjene šupljine smještene u lubanji oko nosa, čela i očiju. Sinusi proizvode sluz.  Kada se sinusi začepe ili napune tekućinom, bakterije, virusi ili gljivice mogu rasti i […]