Razvojne venske anomalije

Vrijeme čitanja članka: 4 minute

Razvojne venske anomalije, poznate i kao venski angiomi, prirođene su malformacije venskog sustava mozga. Predstavljaju najčešći tip moždanih krvožilnih malformacija, koje se često slučajno identificiraju slikovnim pretragama. Razvojne venske anomalijekarakterizira skup malih žila koje se ulijevaju u veću središnju venu. Te se anomalije mogu pojaviti u različitim dijelovima mozga. Smatra se da se razvojne venske anomalijerazvijaju tijekom embriogeneze kada je normalan proces venske drenaže poremećen. Umjesto tipičnog stvaranja velikih vena, manje vene ostaju i spajaju se u središnju venu.

Središnja vena razvojne venske anomalije tipično se ulijeva u duralni sinus ili duboku vensku strukturu. Arhitektura razvojne venske anomalije osigurava da oni održavaju vensku drenažu iz okolnog moždanog tkiva, što ih čini neophodnima unatoč njihovom abnormalnom izgledu. Ovo oslanjanje na razvojne venske anomalije za ispravnu vensku drenažu čini okolno moždano tkivo ranjivim ako je razvojna venska anomalija ugrožen, što kirurške intervencije čini posebno rizičnim.

Koliko se često javljaju?

Razvojne venske anomalije su prisutne u otprilike 2,5% opće populacije, što ih čini najčešćom vaskularnom malformacijom. Često se otkrivaju slučajno tijekom slikovnih studija koje se provode iz nepovezanih razloga, kao što su glavobolje ili traume. Mali mozak je relativno česta lokacija za razvojne venske anomalije , s oko 10-15% ovih anomalija koje se pojavljuju u ovoj regiji. Ne postoji značajna rodna sklonost za razvojne venske anomalije i mogu se pojaviti kod pojedinaca bilo koje dobi, iako se najčešće dijagnosticiraju kod odraslih zbog povećane upotrebe naprednih tehnika neuroslikanja.

Klinička slika

Većina razvojnih venskih anomalije je asimptomatska i otkrivaju se slučajno. Međutim, u nekim slučajevima mogu biti povezani sa simptomima. Kada su razvojne venske anomalije simptomatske, simptomi obično proizlaze iz komplikacija kao što su krvarenje, tromboza ili venska hipertenzija, a ne same razvojne venske anomalije . Simptomi obično proizlaze ili iz izravnih učinaka pritiska na tkivo ili iz sekundarnih komplikacija poput krvarenja.

Rizik od krvarenja kod razvojne venske anomalije općenito je nizak, procjenjuje se na 0,15% godišnje. Međutim, kada dođe do krvarenja, ono može biti katastrofalno.

Kako se postavlja dijagnoza

Razvojne venske anomalije se najčešće dijagnosticiraju pomoću magnetske rezonance (MR), osobito s kontrastom. Na MR-u, razvojne venske anomalije pokazuju karakterističan izgled “caput medusae”, s više malih vena koje konvergiraju u veću drenažnu venu. Kompjuterizirana tomografija (CT) također može otkriti razvojne venske anomalije , osobito ako je došlo do krvarenja, ali MR se općenito preferira zbog superiornog prikaza.

Kako se liječe?

Liječenje razvojne venske anomalije je uglavnom konzervativno. Kako je većina razvojnih venskih anomalija asimptomatska, ne zahtijevaju nikakvo liječenje osim rutinskog praćenja. Primarni cilj je izbjeći intervencije koje bi mogle kompromitirati razvojne venske anomalije , što dovodi do venskog infarkta ili krvarenja.

U slučajevima kada je razvojna venska anomalija simptomatska zbog komplikacija kao što je krvarenje, strategija liječenja može varirati. Izravna kirurška resekcija razvojne venske anomalije općenito se izbjegava zbog visokog rizika od izazivanja venskog infarkta u okolnom moždanom tkivu.

Dugoročno liječenje uključuje redovito praćenje sa serijskim slikanjem radi praćenja promjena u razvojnoj venskoj anomaliji ili razvoja novih simptoma.

Prognoza

Prognoza za osobe s razvojnom venskom anomalijom općenito je izvrsna, osobito za one s asimptomatskim lezijama. Rizik od komplikacija kao što su krvarenje ili venski infarkt je nizak, a većina osoba s razvojnim venskim anomalijama živi normalnim, zdravim životom bez ikakve potrebe za intervencijom.

Međutim, u slučajevima kada se pojave komplikacije, prognoza može varirati ovisno o težini komplikacije i pravodobnosti liječenja. Krvarenja u stražnjoj jami, na primjer, mogu biti opasna po život ako se ne zbrinu na vrijeme. Unatoč tome, uz odgovarajuće praćenje i liječenje, većina bolesnika s razvojnom venskom anomalijom može očekivati ​​dobru kvalitetu života.

Kako prevenirati komplikacije?

U prevenciji komplikacije bitno je redovito praćenje. Rutinsko praćenje s MR-om preporučuje se za osobe kojima je dijagnosticiran razvojna venska anomalija, osobito ako je anomalija locirana u kritičnom području poput malog mozga. Periodično snimanje pomaže u praćenju promjena razvojne venske anomalije ili razvoja povezanih lezija kao što su kavernozne malformacije, koje mogu povećati rizik od komplikacija. Redoviti pregledi kod neurologa mogu pomoći u otkrivanju bilo kakvih ranih znakova komplikacija, kao što su suptilne promjene u koordinaciji, ravnoteži ili neurološkim funkcijama.

Također je bitno i smanjiti čimbenike rizika strogom kontrolom krvnog tlaka. Održavanje zdravog krvnog tlaka ključno je jer hipertenzija može povećati rizik od krvarenja. Razrjeđivači krvi (antikoagulansi) mogu biti potrebni za neka medicinska stanja, treba ih koristiti s oprezom kod pacijenata s razvojnom venskom anomalijom, jer mogu povećati rizik od komplikacija krvarenja. Prije početka ili prekida bilo kakve antikoagulantne terapije neophodna je konzultacija s liječnikom.

U čimbenike rizika ulaze i određene životne navike. Usvajanje zdravog načina života s uravnoteženom prehranom i redovitom tjelovježbom može pomoći u kontroli čimbenika rizika poput hipertenzije i pretilosti, koji bi mogli pogoršati komplikacije kod pacijenata s razvojnom venskom anomalijom. Međutim, treba izbjegavati aktivnosti koje uključuju visok rizik od ozljede glave. Pušenje i prekomjerna konzumacija alkohola mogu pridonijeti vaskularnom oštećenju i treba ih izbjegavati kako bi se smanjio rizik od komplikacija. Budući da ozljede glave mogu pogoršati vaskularne malformacije ili pospješiti krvarenje, važno je da pacijenti poduzmu mjere opreza kako bi spriječili traumu glave, kao što je nošenje kaciga tijekom vožnje biciklom ili bavljenja drugim aktivnostima gdje je moguća ozljeda glave.

Razvojne venske anomalije u su relativno česte vaskularne malformacije koje su obično asimptomatske i slučajno otkrivene. Iako općenito benigne, nose mali rizik od ozbiljnih komplikacija, osobito krvarenja, što zahtijeva pažljivo praćenje i liječenje. Konzervativni pristup liječenju razvojnim venskim anomalijama odražava delikatnu ravnotežu između očuvanja potrebne venske drenaže i sprječavanja potencijalno katastrofalnih komplikacija. Kroz stalna istraživanja i napredak u neuroslikovnim metodama, liječenje razvojnih venskih anomalija će se vjerojatno nastaviti poboljšavati, osiguravajući bolje ishode za one koji su pogođeni ovim stanjem.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Alzheimerova bolest

Promjene stila života povezane s poboljšanjem simptoma Alzheimerove bolesti

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Prema rezultatima novog istraživanja, zdravi stilovi života povezani su s nižim rizikom od Alzheimerove bolesti (AD), ali također može koristiti pacijentima s već dijagnosticiranim blagim kognitivnim oštećenjem (MCI) ili ranim AD. Nakon 20 tjedana, pacijenti nakon intenzivne promjene multimodalnog stila života pokazali su značajna poboljšanja u kogniciji i funkciji. Korisne promjene primijećene su i u […]

Depresija

Mogu li se podtipovi depresije i tjeskoba identificirati snimanjem mozga

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Snimanje mozga u kombinaciji s umjetnom inteligencijom identificiralo je šest različitih “biotipova” depresije i anksioznosti što bi možda moglo dovesti do personaliziranijeg i učinkovitijeg liječenja. Istraživačica Leanne Williams, dr. sc., smatra kako ovo istraživanje može imati “neposredne kliničke implikacije” te kako je na Stanfordu započelo prevođenje tehnologije snimanja u upotrebu u novoj preciznoj klinici za […]

Blaga ventrikulomegalija

Ventrikulomegalija

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Ventrukulomegalija je proširenje lateralnih moždanih komora. Obično se dijagnosticira na rutinskom ultrazvučnom pregledu (fetal anomaly scan) od 18 do 22 tjedna gestacije, a učestalost pojavnosti je 1-2 na 1000 trudnoća. Ventrikulomegalija se uočava u poprečnom presjeku fetalne glavice koji je iznad razine presjeka gdje se mjeri biparijetalni promjer. Proširenje najčešće započinje u području stražnjih rogova […]

Mozak

Molim Vaše mišljenje za MR mozga

Iznenadni trzaji tijela

Tikovi

Vrijeme čitanja članka: 5 minute Tikovi su brzi, stereotipni pokreti koji rezultiraju iznenadnim trzajima tijela ili zvukovima koje je teško kontrolirati. Česti su u djetinjstvu i obično se prvi put pojavljuju u dobi od oko 5 godina. Povremeno se mogu prvi put javiti u odrasloj dobi. Tikovi mogu biti prolazni i spontano prestati, ali mogu biti frustrirajući i ometati svakodnevne […]

CT mozga

CT nalaz mozga – trebam li se brinuti?

Iz iste kategorije

Neurologija

Dvoboj dijeta za mršavljenje: povremeni post i dijeta s ograničenim unosom kalorija

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Naslovi najnovijih stručnih članaka o prehrani za mršavljenje glase: „Povremeni post i doziranje proteina odnosno ravnomjerna raspodjela tijekom dana za učinkovitije mršavljenje i skidanje masnog tkiva na području trbuha“ i „ Uz povremeni post dva dana u tjednu učinkovitije se gubi višak kilograma“. Čini se da ovaj popularan način prehrane pomalo dobiva sve veću znanstvenu […]

Neurologija

Glavobolja uzrokovana sinusitisom

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Sinusitis ili  sinusna infekcija, je upala ili oticanje tkiva koje oblaže sinuse. Ovo stanje može izazvati značajnu nelagodu i dovesti do različitih simptoma, uključujući glavobolje. Sinusa  su zrakom ispunjene šupljine smještene u lubanji oko nosa, čela i očiju. Sinusi proizvode sluz.  Kada se sinusi začepe ili napune tekućinom, bakterije, virusi ili gljivice mogu rasti i […]

Neurologija

Glavobolja – bol na desnoj strani glave

Neurologija

Nestabilan hod

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Nesiguran hod, koji se često u neurologiji naziva ataksijom, stanje je koje karakterizira nedostatak koordinacije pokreta mišića, što dovodi do nestabilnosti u hodu. Klinički se može manifestirati kao teturajući hod, poteškoće u održavanju ravnoteže ili često posrtanje. Nestabilan hod može nastati zbog različitih uzroka, od neuroloških poremećaja do problema mišićno-koštanog sustava, i može značajno utjecati […]

Neurologija

Kako živjeti s POTS-om?

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Sindrom posturalne ortostatske tahikardije (POTS) je stanje koje utječe na autonomni živčani sustav, što dovodi do abnormalnog povećanja broja otkucaja srca kada osoba ustane iz ležećeg položaja. Ovo stanje može značajno utjecati na svakodnevni život, uzrokujući simptome poput vrtoglavice, ošamućenosti, lupanja srca, umora, pa čak i nesvjestice. Suočavanje s POTS-om zahtijeva sveobuhvatan pristup koji uključuje […]

Neurologija

Kako liječiti kroničnu nesanicu?

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Dobar noćni san vrlo je važan za cjelokupno zdravlje. Tipično, odrasli trebaju oko sedam do devet sati sna po noći. Ovaj broj nije isti za sve i može varirati ovisno o nizu čimbenika. Važnije od broja sati sna je kvaliteta sna svake noći. Potrebe za snom također se mijenjaju tijekom života kako ljudi stare. Ukoliko […]

Neurologija

Tumačenje nalaza – protok krvi kroz vertebralnu arteriju

Neurologija

Wilsonova bolest

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Wilsonova bolest je rijedak genetski poremećaj karakteriziran prekomjernim nakupljanjem bakra u tjelesnim tkivima. Ovo nakupljanje je rezultat mutacije u genu ATP7B, koji je ključan za regulaciju razine bakra u jetri. Normalno, bakar je neophodan za razne tjelesne funkcije, uključujući živčano provođenje, rast kostiju i stvaranje vezivnog tkiva. Međutim, kod Wilsonove bolesti, jetra ne uspijeva filtrirati […]