UZV – 2D, 3D, 4D

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Ovaj tekst namijenjen je i onima koji znaju za ove kratice, ali i onima koje će baš ovakav naslov zaintrigirati, te će nastaviti čitati. Razmotrit ćemo što sve ovo znači u okviru ginekološke dijagnostike, ponajprije zapravo opstetričke. I ponudit ćemo neke navode o kojima bi trebalo ozbiljno razmisliti.

Ovaj tekst namijenjen je i onima koji znaju za ove kratice, ali i onima koje će baš ovakav naslov zaintrigirati, te će nastaviti čitati.

Razmotrit ćemo što sve ovo znači u okviru ginekološke dijagnostike, ponajprije zapravo opstetričke. I ponudit ćemo neke navode o kojima bi trebalo ozbiljno razmisliti.

O fizici i ostalim aspektima ultrazvučnog uređaja općenito upućujemo cijenjene čitateljice i čitatelje na druge relevantne stranice. Ovdje ćemo se osvrnuti na primjenu ultrazvuka u dijagnostičke svrhe u opstetriciji.

U medicini se ultrazvuk dijagnostički primjenjuje više od 60 godina, a od samih početaka postao je nezamjenjiv u opstetričkoj dijagnostici. Tako je danas pregled trudnice zapravo nezamisliv bez dodatnog ultrazvučnog pregleda.

Temeljni, tradicionalni ultrazvučni pregled koristi 2D prikaz, prikaz u jednoj ravnini, u crno-bijeloj boji. Pomicanjem ultrazvučne sonde (vaginalne ili transabdominalne) u raznim smjerovima dobivaju se informacije o morfologiji i funkciji organa koji se pregledavaju. Dodatno se pregled može dopuniti i pulsirajućim i kolor doplerom, za analizu struktura s cirkulacijom (npr. za fetalno srce, odnosno krvne žile).

Napredniji ultrazvučni uređaj ima 3D prikaz, koji omogućava prikaz volumena organa, odnosno daje prikaz u svim ravninama. Naročito je pogodan za finu analizu fetalnog srca, te općenito morfologije fetusa.

Ultrazvučni uređaji s 2D i 3D prikazima daju statične slike, a 4D prikaz je zapravo nadopuna 2D i 3D slike, tj. prikazuje, snima pokrete. Upravo je 4D prikaz trudnicama najinteresantniji, no zapravo ne pruža nikakve dodatne medicinske informacije.

Detalji koji se tiču prikaza slike (2D, 3D, 4D) nalaze se u softwer-u uređaja i to je ono što zapravo temeljno razlikuje uređaj od uređaja (tj. linije proizvoda različitih proizvođača).

Međutim, ono što naročito trudnice često smetnu s uma, pa se povode za reklamama o najnaprednijim ultrazvučnim pregledima njenog nerođenog djeteta, je da ipak svim tim uređajima barata stručnjak, u ovom slučaju ginekolog i da u velikoj mjeri o njegovom znanju, iskustvu, angažmanu, entuzijazmu, … ovisi izvođenje i interpretacija ultrazvučnog nalaza.

Složit ćemo se kako je ultrazvučni pregled u opstetriciji danas zapravo standard. Jasno je i kako je ultrazvučna dijagnostika naprednija danas no u počecima, što je nedvojbeno od velike sigurnosti i koristi i za stručnjaka koji barata uređajem i za pacijenta. No zapravo je najvažnije da je liječnik, u ovom slučaju ginekolog, adekvatno educiran za obavljanje pregleda. Jer i najsofisticiraniji uređaj u krivim rukama zapravo nije ništa drugo doli samo – uređaj.

Zato savjet, ponajprije trudnicama – kada birate ginekološku ordinaciju gdje ćete obaviti/obavljati ultrazvučne preglede, primarno birajte prema osobi ginekologa, a potom prema uređaju kojim se koristi u radu.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Iz iste kategorije

Ginekologija

PUPKOVINA, pupčana vrpca

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteLatinski- funiculus umbilicalis Engleski – umbilical chord Njemački – nabelschnur Pupčana vrpca se stvara i traje tijekom prenatalnog razvoja čovjeka. Što znači prenatalni razvoj čovjeka? To je razvoj čovjeka od začeća do rođenja. Pupkovina je po svom sastavu fiziološki i genetski dio fetusa. Slijedom mnogih embrioloških događanja, pupčana vrpca nastaje od mnogih embrioloških tvorbi i […]

Ginekologija

Upale posteljice – vilitis

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteUpale posteljice (vilitis) obično nastaju putem krvi (hematogeno), širenjem uzročnika iz krvi majke u tkivo posteljice. Upalna reakcija se nalazi u tkivu posteljičnih resica. Makroskopski kada se posteljica pogleda, ona izgleda uredno. Zbog tih događanja posteljica može biti nešto lakša ili nešto teža za gestacijsku dob. No, kada se uzorak tkiva posteljice stavi pod mikroskop, […]

Ginekologija

Spolni odnos i trudnoća

Ginekologija

Placenta praevia – porođaj

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePorođaj se u slučaju nasjele posteljice najčešće dovršava carskim rezom. U svim slučajevima totalne i parcijalno nasjele posteljice carski rez je apsolutna indikacija. Carski rez može biti planiran kada nema krvarenja, a dosegnuto je 37 tjedana ili više, trudnoće. Ako je potrebno planirati raniji porod carskim rezom, potrebno je potvrditi zrelost fetalnih pluća. Carski rez […]

Ginekologija

Placenta praevia – dijagnostika i liječenje

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteOsnovni simptom nisko nasjele posteljice je krvarenje, najčešće u drugoj polovici trudnoće. No, svako krvarenje potkraj drugog i početkom trećeg tromjesečja trudnoće ne znači da je u pitanju nisko nasjela posteljica, ona samo sudjeluje u 20 % slučajeva. Najčešće je krvarenje nepoznatog uzroka (u 45% slučajeva), potom aburpcija (odljuštenje) posteljice u 30 % slučajeva. Ostali […]

Ginekologija

Placenta praevia

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteŠto je placenta praevia? Kada se placentacija i razvoj posteljice smjesti na donjem djelu maternice (donji uterini segment) te se tako posteljica nalazi između vrata maternice i ploda. Tako da zapravo blokira ili možemo reći sprječava rađanje djeteta. Takvo smještena posteljica može potpuno ili djelomično prekrivati donji uterini segment. Razlikujemo četiri stupnja: Pojavnost nasjele posteljice […]

Ginekologija

Menstruacija i upala

Ginekologija

Uloga posteljice u trudnoći

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePlacenta ili posteljica je organ koji nastaje u trudnoći i tijekom trudnoće vrši vrlo važnu ulogu. Normalan razvoj posteljice je preduvjet normalnog razvoja trudnoće u našoj vrsti Homo sapiens (umni čovjek). U prilog tome govori podatak da oko 65 % zametaka propada u razdoblju kada nije moguće otkriti trudnoću. Kako u ranom razdoblju trudnoće, tako […]