Rak u žena– kakvi su trendovi

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Budući je ovo ginekološka kolumna, promotrit ćemo kakvi su trendovi u žena, kada je riječ o malignomima.

U veljači, mjesecu u kojemu se obilježava Svjetski dan borbe protiv raka, prikladno je osvrnuti se na situaciju u vezi ove tematike u Hrvatskoj. Budući je ovo ginekološka kolumna, promotrit ćemo kakvi su trendovi u žena, kada je riječ o malignomima.

U Hrvatskoj i u svijetu je najčešći rak u žena rak dojke. Može se pojaviti u svakoj životnoj dobi žene, a s obzirom na vrste ovog raka, neki oblici su češći u mlađoj, reproduktivnoj dobi, neki u postmenopauzalnoj. Zadnji službeni obrađeni podaci za Hrvatsku (objavljeni 2018. godine) pokazuju kako godišnje od ove bolesti oboli oko 2750 žena. Različiti su modaliteti liječenja raka u žena – kirurški, kemoterapijom ili zračenjem, odnosno kombinacijom navedenih modaliteta. Koji će se pristup primijeniti u određene žene, ovisi o mnogim čimbenicima i odluku o tome donosi liječnički konzilij, poštujući u najvećoj prihvatljivoj mjeri i želje žene (npr. očuvanje fertilne sposobnosti).

Slijede malignomi debelog crijeva i pluća, te rak tijela maternice, sa oko 660 novooboljelih žena godišnje. U liječenju ovog ginekološkog raka također se primjenjuju različiti modaliteti liječenja – kirurški, kemoterapija, zračenje i kombinacija navedenoga. Mnogi čimbenici utječu na odluku o terapijskom pristupu, a i ovdje se maksimalno poštuje želja žene, koliko to objektivne okolnosti dopuštaju.

Iza ovoga slijede rak štitnjače i rektuma i potom rak jajnika, s oko 430 novooboljelih žena godišnje. Modaliteti liječenja su različiti, te u terapijskom pristupu vrijedi sve što je i ranije napisano.

Dalje su rak gušterače, želuca, melanom i ostali malignomi.

Za neke od najčešćih malignoma razvijeni su dobro osmišljeni preventivni programi, s različitim odazivom ciljane populacije i posljedično tomu različitim učinkom, odnosno rezultatima.

Ono što s ginekološke strane trebamo reći i stalno ponavljati je važnost preventivnih ginekoloških pregleda. To znači obavljati redovite ginekološke kontrole i kada nema nikakvih subjektivnih simptoma, jer je važnost preventivnih pregleda upravo u tome – spriječiti da do bolesti dođe, odnosno otkriti bolest u najranijem stadiju, kada su mogućnosti i uspjeh liječenja veći, oporavak iza liječenja bolji i kvaliteta života iza liječenja zadovoljavajući.

Osim preventivnih ginekoloških pregleda, u prevenciji raka vrata maternice imamo još jednu iznimnu mogućnost, a to je cijepljenje protiv HPV-a, kao dokazanog uzročnika raka vrata maternice, koje je za određene skupine populacije organizirano i besplatno. Na žalost, jaki antivakcinacijski pokreti i neki drugi momenti doprinijeli su tomu da uspjeh ove kampanje nije očekivan.

No, osim svega navedenoga, ono što ne bi trebalo predstavljati nikakav problem, u smislu dogovaranja termina za pregled, odvajanja vremena za isti, razmišljanja i donošenja osobnih stavova o cijepljenu itd. su svakodnevne životne prilike.

Uredan način života, odgovorno spolno i svako drugo ponašanje, primjerene prehrambene navike, tjelovježba i drugo ono su što svaki pojedinac može sam za sebe napraviti s ciljem održavanja zdravlja na visokoj razini, odnosno održavanja visoke kvalitete življenja.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Ginekologija

PUPKOVINA, pupčana vrpca

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteLatinski- funiculus umbilicalis Engleski – umbilical chord Njemački – nabelschnur Pupčana vrpca se stvara i traje tijekom prenatalnog razvoja čovjeka. Što znači prenatalni razvoj čovjeka? To je razvoj čovjeka od začeća do rođenja. Pupkovina je po svom sastavu fiziološki i genetski dio fetusa. Slijedom mnogih embrioloških događanja, pupčana vrpca nastaje od mnogih embrioloških tvorbi i […]

Ginekologija

Spolni odnos i trudnoća

Ginekologija

Upale posteljice – vilitis

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteUpale posteljice (vilitis) obično nastaju putem krvi (hematogeno), širenjem uzročnika iz krvi majke u tkivo posteljice. Upalna reakcija se nalazi u tkivu posteljičnih resica. Makroskopski kada se posteljica pogleda, ona izgleda uredno. Zbog tih događanja posteljica može biti nešto lakša ili nešto teža za gestacijsku dob. No, kada se uzorak tkiva posteljice stavi pod mikroskop, […]

Ginekologija

Placenta praevia – porođaj

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePorođaj se u slučaju nasjele posteljice najčešće dovršava carskim rezom. U svim slučajevima totalne i parcijalno nasjele posteljice carski rez je apsolutna indikacija. Carski rez može biti planiran kada nema krvarenja, a dosegnuto je 37 tjedana ili više, trudnoće. Ako je potrebno planirati raniji porod carskim rezom, potrebno je potvrditi zrelost fetalnih pluća. Carski rez […]

Ginekologija

Placenta praevia – dijagnostika i liječenje

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteOsnovni simptom nisko nasjele posteljice je krvarenje, najčešće u drugoj polovici trudnoće. No, svako krvarenje potkraj drugog i početkom trećeg tromjesečja trudnoće ne znači da je u pitanju nisko nasjela posteljica, ona samo sudjeluje u 20 % slučajeva. Najčešće je krvarenje nepoznatog uzroka (u 45% slučajeva), potom aburpcija (odljuštenje) posteljice u 30 % slučajeva. Ostali […]

Ginekologija

Menstruacija i upala

Ginekologija

Placenta praevia

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteŠto je placenta praevia? Kada se placentacija i razvoj posteljice smjesti na donjem djelu maternice (donji uterini segment) te se tako posteljica nalazi između vrata maternice i ploda. Tako da zapravo blokira ili možemo reći sprječava rađanje djeteta. Takvo smještena posteljica može potpuno ili djelomično prekrivati donji uterini segment. Razlikujemo četiri stupnja: Pojavnost nasjele posteljice […]

Ginekologija

Uloga posteljice u trudnoći

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePlacenta ili posteljica je organ koji nastaje u trudnoći i tijekom trudnoće vrši vrlo važnu ulogu. Normalan razvoj posteljice je preduvjet normalnog razvoja trudnoće u našoj vrsti Homo sapiens (umni čovjek). U prilog tome govori podatak da oko 65 % zametaka propada u razdoblju kada nije moguće otkriti trudnoću. Kako u ranom razdoblju trudnoće, tako […]