Neplodni dani tijekom menstruacijskog ciklusa?

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Nema ih.

No, unatoč tomu što je odgovor kratak i jasan, ova tema zahtijeva detaljniju raspravu. Mnogo je nedoumica, moguće i nepotpunih informacija tijekom školovanja i daljnje samoedukacije, pa su ovakva pitanja vrlo česta, ne samo na ovim stranicama. Tema je razmatrana u ovoj kolumni s više aspekata, a ovom prilikom sažet ćemo glavne informacije.

Zdrava žena generativne dobi, u koje nije dokazana neplodnost, može zanijeti u sve dane menstruacijskog ciklusa. U neke dane menstruacijskog ciklusa ta je mogućnost veća, u druge manja.

U neke dane menstruacijskog ciklusa mogućnost trudnoće je veća, u druge manja.

Na ovoj činjenici temelji se prirodna metoda kontracepcije, metoda „plodnih i neplodnih dana“, koja je ponajprije prikladna za parove koji planiraju trudnoću, a mogu ju prakticirati žene koje imaju redovite menstruacijske cikluse. Osnovno je da je trudnoća najizglednija u određene dane menstruacijskog ciklusa, a u ostale dane je manje izgledna (ali ne i nemoguća!).

Za razumijevanje najplodnijih i manje plodnih dana menstruacijskog ciklusa neophodno je znati i ispravno upotrebljavati pojmove kao što su menstruacijski ciklus, menstruacija, ovulacija i druge.

Redovni i uredni menstruacijski ciklus (period od prvog dana jedne do prvog dana sljedeće menstruacije) traje 28-32 dana. No, i nešto kraći ili duži menstruacijski ciklusi, ako su redoviti, su i uredni.

Prva faza menstruacijskog ciklusa traje različito dugo, a druga faza traje 14 dana. Najplodniji dani tijekom menstruacijskog ciklusa su oko 14-20 dana prije sljedeće menstruacije, a to je period kada se dešava ovulacija.

Žena koja ima redovite menstruacijske cikluse može izračunati period ovulacije i najplodnije dane, te ako se planira trudnoća, planirati spolne odnose u te dane.

Žena koja ima redovite menstruacijske cikluse, pa može izračunati period ovulacije i najplodnije dane, ako ne planira trudnoću, upravo u te dane treba ili apstinirati od spolnih odnosa ili primijeniti neku sigurniju kontracepciju (uključujući i tzv. hitnu kontracepciju).

Žena koja nema redovite menstruacijske cikluse ne može izračunati period ovulacije i najplodnije dane, pa ako trudnoća nikako nije opcija trebala bi razmisliti o sigurnoj metodi kontracepcije (koja se i inače preporuča, ako trudnoća nikako nije opcija u datom trenutku).

Iako je trudnoća moguća u sve dane menstruacijskog ciklusa (pa i tijekom menstruacije), tzv. hitna kontracepcija se u pravilu ne ordinira ako je spolni odnos bio tijekom menstruacije, ili koji dan neposredno iza menstruacije, odnosno koji dan prije menstruacije.

O svim ovim temama ima pojedinačnih tekstova u Ginekološkoj kolumni, pa bi svakako preporuka bila da se o svemu dodatno informirate upravo na ovom web-mjestu. Nikada nije naodmet podsjetiti se važnih činjenica, ili pak naučiti nešto novo.

Hoc unum scio, me nihil scire. Sokrat (Znam da ništa ne znam).

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Neplodnost

Želite li povećati šanse za trudnoću, razmislite o ovome…

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Nemali broj žena odlučuje se na majčinstvo u kasnijoj generativnoj dobi iz raznih razloga, koji se mogu svesti pod nazivnik „još nije pravo vrijeme“. Kada napokon zaključe kako je „pravo vrijeme“ za trudnoću, određeni se broj žena suoči s dijagnozom neplodnosti. Tada slijedi dijagnostička obrada, koja može trajati različito dugo. Cijela priča za neke žene […]

Neplodnost

Imam problem s neplodnošću – molim Vas savjet

Neplodnost

Varikocela i muška neplodnost

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Varikocela predstavlja prošireni venozni splet koji okružuje testis, a izgled skrotalne šupljine bolesnika s varikocelom je često opisivan kao vreća puna crva. Većina uroloških udžbenika prepoznaje varikocelu.

Potpomognuta oplodnja

Trudnoća se “ne događa” – ima li pomoći

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Možda ste se našli u sljedećoj situaciji: mladi ste (točnije, u generativnoj dobi ili plodnom razdoblju), našli ste odgovarajućeg životnog partnera, situirani ste, radite željeni posao za koji ste se školovali, imate odgovarajući status u društvu jednom rječju – zadovoljni ste sa sobom.

Trudnoća

Kada je uzrok neplodnosti u ženi

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Sve ste stvari u životu posložili na svoje mjesto, jedino još nedostaje toliko željeno dijete i odlučili ste kako vam je ipak potrebna pomoć.

Neplodnost

Spermiogram – postoji li pretpostavka o neplodnosti?

Iz iste kategorije

Ginekologija

Ima li potrebe za kontracepcijom?

Ginekologija

Placenta praevia – dijagnostika i liječenje

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Osnovni simptom nisko nasjele posteljice je krvarenje, najčešće u drugoj polovici trudnoće. No, svako krvarenje potkraj drugog i početkom trećeg tromjesečja trudnoće ne znači da je u pitanju nisko nasjela posteljica, ona samo sudjeluje u 20 % slučajeva. Najčešće je krvarenje nepoznatog uzroka (u 45% slučajeva), potom aburpcija (odljuštenje) posteljice u 30 % slučajeva. Ostali […]

Ginekologija

Placenta praevia

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Što je placenta praevia? Kada se placentacija i razvoj posteljice smjesti na donjem djelu maternice (donji uterini segment) te se tako posteljica nalazi između vrata maternice i ploda. Tako da zapravo blokira ili možemo reći sprječava rađanje djeteta. Takvo smještena posteljica može potpuno ili djelomično prekrivati donji uterini segment. Razlikujemo četiri stupnja: Pojavnost nasjele posteljice […]

Ginekologija

Uloga posteljice u trudnoći

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Placenta ili posteljica je organ koji nastaje u trudnoći i tijekom trudnoće vrši vrlo važnu ulogu. Normalan razvoj posteljice je preduvjet normalnog razvoja trudnoće u našoj vrsti Homo sapiens (umni čovjek). U prilog tome govori podatak da oko 65 % zametaka propada u razdoblju kada nije moguće otkriti trudnoću. Kako u ranom razdoblju trudnoće, tako […]

Ginekologija

Ventrikulomegalija

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Ventrukulomegalija je proširenje lateralnih moždanih komora. Obično se dijagnosticira na rutinskom ultrazvučnom pregledu (fetal anomaly scan) od 18 do 22 tjedna gestacije, a učestalost pojavnosti je 1-2 na 1000 trudnoća. Ventrikulomegalija se uočava u poprečnom presjeku fetalne glavice koji je iznad razine presjeka gdje se mjeri biparijetalni promjer. Proširenje najčešće započinje u području stražnjih rogova […]

Ginekologija

Je li potrebna operacija jajnika i maternice?

Ginekologija

Malformacije središnjeg živčanog sustava fetusa

Vrijeme čitanja članka: 2 minute AKRANIJA je poremećaj u razvoju kostiju glave u fetusa. Poremećaj u razvoju plosnatih kostiju lubanje (neurokranija) – odsustvo svoda lubanje. Kosti neurokranija, odnosno plosnate kosti lubanje počinju sa osifikacijom (okoštavanjem) već potkraj prvog tromjesečja, tako da tada postaju vidljive, odnosno dostupne ultrazvučnoj dijagnostici. Ako se u tom gestacijskom dobu ultrazvukom ne vidi okoštala lubanja, postavlja […]

Ginekologija

Ciste korioidnog pleksusa fetusa u trudnoći (CPC)

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Korioidni pleksus (latinski- plexus chorioideus), sastoje se od spleta krvnih žila koje su obložene ependimom, on oblaže krvne žile poput resica. Korioidni pleksus proizvodi cerebrospinalnu tekućinu. Ta tekućina oblaže mozak i kralježničku moždinu i struji kroz moždane komore. U čovjeka se u likvorskim prostorima nalazi 100 do 150 ml likvora. Tijekom 6-8 sati prosječno se […]