Koja je „prava faza“ menstruacijskog ciklusa

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

U žena generativne dobi sva dijagnostika i liječenje zbog ginekološke bolesti, odnosno sumnje na ginekološku bolest, obavlja se u odgovarajućim fazama menstruacijskog ciklusa.

Naravno, u slučaju bilo kakve hitnosti, odnosno u slučaju vitalne indikacije, postupa se neovisno o fazi menstruacijskog ciklusa (dalje: MC), te ako je takva situacija i tijekom menstruacijskog krvarenja. Također je samo po sebi razumljivo kako su izuzetak od ovog pravila i trudnice.

Koja je „prava“ faza menstruacijskog ciklusa?

Izraz „prava“ faza menstruacijskog ciklusa je više kolokvijalni izraz, ispravnije bi bilo reći „odgovarajuća“ faza MC-a, jer se neki pregledi, neke pretrage, neko liječenje i kontrole provode u prvoj, neki u drugoj fazi MC-a. A – što su to „prva“ i „druga“ faza MC-a? Naravno, o ovome smo ranije detaljno raspravljali, pa naše vjerne čitateljice sve već znaju, a za one koje će to tek postati kratko ćemo se osvrnuti i pojasniti ove izraze.

Menstruacijski ciklus je period od prvog dana jedne do prvog dana sljedeće menstruacije. Uobičajeno traje 28-32 dana, +/- nekoliko dana. To je vrlo kompleksan proces, koji uključuje razne hormone (GnRH, FSH, LH, estradiol, prolaktin, progesteron, testosteron i njegove frakcije, androstendion, SHBG; hormoni štitnjače), spolne organe (jajnici, jajovodi, maternica, vagina) i mozak. Za uredan MC važno je da sve tri razine funkcioniraju besprijekorno.

Najjednostavnije rečeno, prva faza MC-a je period od prvog dana menstruacije pa do ovulacije, odnosno, laički rečeno do sredine MC-a i sinonim je folikularna faza, a druga faza MC-a je od ovulacije do prvog dana sljedeće menstruacije, a sinonim za tu fazu je proliferativna faza.

Trajanje druge, proliferativne faze MC-a je konstantno i traje 14-ak dana, a trajanje prve ili folikularne faze MC-a je varijabilno. U žena koje imaju redovite MC, neovisno traju li oni 28 dana, ili 30 ili 35 dana, ili dulje, uglavnom su trajanje obje faze MC-a konstantni (primjerice, kod MC od 35 dana, prva faza traje 21 dan, druga 14 itd.). S druge strane, u žena koje nemaju redovite MC, trajanje faza MC-a ne može se predvidjeti, no retrogradno se o tome može zaključiti.

Ako nema posebnih okolnosti, tj. ako je riječ o preventivnom ginekološkom pregledu i o tzv. hladnoj operaciji, sve se obavlja u prvoj fazi MC-a. U tom smislu se žene uvijek pita za datum zadnje menstruacije, te se postupanje planira za dane neposredno po završetku menstruacijskog krvarenja, idealno do oko 12-og dana MC-a.

Ako su u pitanju neki posebni postupci, kao što je postavljanje ili vađenje intrauterinog uloška, spirale, isto se radi tijekom menstruacijskog krvarenja, a ako se prati folikulogeneza u kontekstu dijagnostike neplodnosti, onda je ultrazvučne kontrole potrebno obavljati više puta tijekom MC-a.

Ako je u pitanju životna ugroza, postupa se odmah, neovisno o fazi menstruacijskog ciklusa.

Što bi trebalo zapamtiti iz ovog članka?

Najvažniji podatak u ginekološkoj anamnezi je datum zadnje menstruacije. S obzirom na taj podatak planira se sve ostalo.

Iz svakodnevnog ambulantnog rada vidimo kako žene podatak o datumu zadnje menstruacije najčešće imaju u mobitelu, ne pamte ga, niti pogledaju u mobitel prije ulaska u ordinaciju i tako se nepotrebno gubi dragocjeno vrijeme. Čini nam se kako ipak ne bi trebao biti problem podatak o datumu zadnje menstruacije znati prije negoli se uđe u ginekološku ordinaciju, zar ne?

Informacija o datumu zadnje menstruacije kod naručivanja na pregled nipošto nije bezvezno pitanje medicinske sestre i ako nije u pitanju hitnoća, pa vas medicinska sestra naruči za 20-ak dana, jer ste sada pred menstruaciju, imajte na umu informacije iz ovog članka i kako ona zapravo postupa prema pravilima struke.

Napokon, ako niste bili sigurni u datum zadnje menstruacije kada ste se naručivali, ili ste neplanirano baš dobili menstruaciju u termin pregleda (jer imate neredovite MC, a ne zato što je neko hitno stanje u pitanju), ili je pak menstruacija u završetku, ili bi menstruacija prema „računici“ trebala nastupiti u sljedećih nekoliko dana, pa vas zbog bilo kojega od ovih razloga ginekolog „prenaruči“ – i to je upravo prema pravilima struke i za vaše dobro.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Ginekologija

Spolni odnos i trudnoća

Ginekologija

PUPKOVINA, pupčana vrpca

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteLatinski- funiculus umbilicalis Engleski – umbilical chord Njemački – nabelschnur Pupčana vrpca se stvara i traje tijekom prenatalnog razvoja čovjeka. Što znači prenatalni razvoj čovjeka? To je razvoj čovjeka od začeća do rođenja. Pupkovina je po svom sastavu fiziološki i genetski dio fetusa. Slijedom mnogih embrioloških događanja, pupčana vrpca nastaje od mnogih embrioloških tvorbi i […]

Ginekologija

Upale posteljice – vilitis

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteUpale posteljice (vilitis) obično nastaju putem krvi (hematogeno), širenjem uzročnika iz krvi majke u tkivo posteljice. Upalna reakcija se nalazi u tkivu posteljičnih resica. Makroskopski kada se posteljica pogleda, ona izgleda uredno. Zbog tih događanja posteljica može biti nešto lakša ili nešto teža za gestacijsku dob. No, kada se uzorak tkiva posteljice stavi pod mikroskop, […]

Ginekologija

Placenta praevia – porođaj

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePorođaj se u slučaju nasjele posteljice najčešće dovršava carskim rezom. U svim slučajevima totalne i parcijalno nasjele posteljice carski rez je apsolutna indikacija. Carski rez može biti planiran kada nema krvarenja, a dosegnuto je 37 tjedana ili više, trudnoće. Ako je potrebno planirati raniji porod carskim rezom, potrebno je potvrditi zrelost fetalnih pluća. Carski rez […]

Ginekologija

Placenta praevia – dijagnostika i liječenje

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteOsnovni simptom nisko nasjele posteljice je krvarenje, najčešće u drugoj polovici trudnoće. No, svako krvarenje potkraj drugog i početkom trećeg tromjesečja trudnoće ne znači da je u pitanju nisko nasjela posteljica, ona samo sudjeluje u 20 % slučajeva. Najčešće je krvarenje nepoznatog uzroka (u 45% slučajeva), potom aburpcija (odljuštenje) posteljice u 30 % slučajeva. Ostali […]

Ginekologija

Placenta praevia

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteŠto je placenta praevia? Kada se placentacija i razvoj posteljice smjesti na donjem djelu maternice (donji uterini segment) te se tako posteljica nalazi između vrata maternice i ploda. Tako da zapravo blokira ili možemo reći sprječava rađanje djeteta. Takvo smještena posteljica može potpuno ili djelomično prekrivati donji uterini segment. Razlikujemo četiri stupnja: Pojavnost nasjele posteljice […]

Ginekologija

Uloga posteljice u trudnoći

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePlacenta ili posteljica je organ koji nastaje u trudnoći i tijekom trudnoće vrši vrlo važnu ulogu. Normalan razvoj posteljice je preduvjet normalnog razvoja trudnoće u našoj vrsti Homo sapiens (umni čovjek). U prilog tome govori podatak da oko 65 % zametaka propada u razdoblju kada nije moguće otkriti trudnoću. Kako u ranom razdoblju trudnoće, tako […]

Ginekologija

Menstruacija i upala